ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି କ୍ରିକେଟ୍ ବିଶ୍ୱକପ୍ ୨୦୨୪: ସେଣ୍ଟ୍‌ଭିନ୍‌ସେଣ୍ଟରେ ସାମ୍ନାସାମ୍ନି ହେବେ ବାଂଲାଦେଶ- ନେଦରଲାଣ୍ଡ୍‌ସ
  • ||
  • ଜୁନ୍ ୧୮ରେ ବାରାଣସୀ ଯିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି, ତୃତୀୟ ପାଳିରେ ହେବ ପ୍ରଥମ ଗସ୍ତ
  • ||
  • ଅରୁଣାଚଳର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେବେ ପେମା ଖାଣ୍ଡୁ, ସମାରୋହରେ ସାମିଲ୍ ହେବେ ଜେପି ନଡ୍ଡା, ଅମିତ ଶାହ
  • ||
  • ବିଧାୟକ ପଦରୁ ସପା ମୁଖ୍ୟ ଅଖିଳେଶ ଯାଦବଙ୍କ ଇସ୍ତଫା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଖୋଲିଲା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ୪ ଦ୍ବାର, ମଙ୍ଗଳ ଆଳତି ଦର୍ଶନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମୋହନ ଚରଣ ମାଝୀ
  • ||

ବାହାରିଲା ଜେଇଇ ମେନ୍ ପେପର -୧ ଫଳ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯ ।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଗତ ୯ରୁ ୧୨ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ଜେଇଇ ମେନ୍ ପେପେର-୧ର ଫଳ ଆଜି ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି । ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଟେଷ୍ଟିଂ ଏଜେନ୍ସି(ଏନ୍ଟିଏ) ଏହି ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନା କରୁଥିବାବେଳେ ଆଜି ଫଳ ବାହାର କରିଛି । ପ୍ରରକାଶିତ ଫଳ ତାଲିକାରେ ମାତ୍ର ୧୫ଜଣ ଶତ ପ୍ରତିଶତ(୧୦୦ଧ) ମାର୍କ ରଖିଛନ୍ତି । ୧୫ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ୪ଜଣ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ୩ଜଣ, ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରୁ ୨ଜଣ, ରାଜସ୍ଥାନରୁ ୨ଜଣ, ପଞ୍ଜାବ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଓ କର୍ଣ୍ଣାଟକରୁ ଜଣେ ଲେଖାଏଁ ୧୦୦ଧ ହାସଲ କରିପାରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଚଳିତ ବର୍ଷ କେନ୍ଦ୍ର ମାନବ ସମ୍ବଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦୁଇ ଥର ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ଦେଇଛି । ପ୍ରଥମ ଥର ଖରାପ ହୋଇଥିଲେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ଜଣେ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇ ଭଲ କରିପାରିବ । ନଚେତ୍‌ ଉଭୟ ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟରୁ ଭଲ ମାର୍କକୁ ଗଣନା କରାଯିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ମାନବ ସମ୍ବଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ଜାଭଡେକର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଅପରପକ୍ଷେ ଏପ୍ରିଲରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଜେଇଇ ମେନ୍‌ର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ରେଜଲ୍ଟ ବାହାରିବା ପରେ ର‌୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଘୋଷଣା କରାଯିବ । ଜେଇଇ ମେନରେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ଟପର୍‌ ତାଲିକା ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଓଡ଼ିଶାର ଶିବାଶିଷ ନାୟକ ୯୯.୯୮ଧ ମାର୍କ ରଖି ରାଜ୍ୟ ଟପର୍‌ ହୋଇଛନ୍ତି ।
ଜେଇଇ ମେନ୍‌ ପେପର୍‌-୧ ଦେଇଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ର‌୍ୟାଙ୍କ୍‌ ହାସଲ କରିବା ପରେ ଏନ୍‌ଆଇଟି, ଟ୍ରିପଲ୍‌ଆଇଟି ସମେତ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଘରୋଇ ତଥା ସରକାରୀ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କଲେଜଗୁଡିକରେ ବିଇ/ବିଟେକ୍‌ ପଢ଼ିପାରିବେ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜେଇଇ ମେନ୍‌ ପେପର୍‌-୧ ପାଇଁ ସାରା ଦେଶରୁ ୯ ଲକ୍ଷ ୨୯ ହଜାର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଥିବା ବେଳେ ୮ଲକ୍ଷ ୭୪ହଜାର ୪୬୯ଜଣ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ । ଦେଶ ଓ ବିଦେଶର ମୋଟ ୨୫୮ଟି ସହରର ୪୬୭ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରୀକ୍ଷା ହୋଇଥିଲା ।
ସେହିପରି ଶୀଘ୍ର ଜେଇଇ ମେନ୍‌ ପେପର୍‌-୨ର ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ବାହାରିବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଜାଭଡେକର୍‌ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ପେପର୍‌-୨ରେ ର‌୍ୟାଙ୍କ୍‌ ହାସଲ କରିବା ପରେ ବି.ଆର୍କ (ଆର୍କିଟେକଚର୍‌) ଓ ବି ପ୍ଲାନ୍‌ରେ ନାମ ଲେଖିପାରିବେ । ତେବେ ଜେଇଇ ମେନ୍‌ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଆସନ୍ତା ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୮ ତାରିଖରୁଆବେଦନ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଆବେଦନ ଅନଲାଇନରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୭ ତାରିଖରେ ସରିବ । ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଜେଇଇ ମେନ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ଏପ୍ରିଲ ୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୨୦ ତାରିଖରେ ସରିବ ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.