PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ, ଶପଥ ପାଠ କରାଇଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ
  • ||
  • ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନବିସ୍ ହେବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ , ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ସୂଚନା ଦେଲେ ଜେପି ନଡ୍ଡା
  • ||
  • ପୁଣି ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ, କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣ ବଢ଼ିବାରୁ କଟକଣା ଜାରି । ମଲ୍ , ଦୋକାନ, ସରକାରୀ ଓ ଘରୋଇ ଅଫିସରେ କଟକଣା ପାଳନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ। ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ୨ ମିଟର ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ ହେବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ , ପ୍ରେସ୍‌ମିଟ୍‌ରେ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନବିସ୍‌ଙ୍କ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଅଟକିଛି ପେଟା ନାଳର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଓ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ, ନାଳ ଭିତରେ ପଶି ପ୍ରତିବାଦ କଲେ ମହମ୍ମଦ ମୋକିମ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା, କୋଭିଡ୍ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ବେଡ୍
  • ||
  • ମୋରଡ଼ା : ମୋରଡ଼ାରେ ଥମୁନି ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଦନ୍ତା ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ମୃତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଖଳାକୁ ବିଜେ ହେଲା ଆଜ୍ଞାମାଳ, ସିଂହଦ୍ଵାର ସମ୍ମୁଖକୁ ଆସିବେ ୩ ରଥ
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଟ୍ରାଫିକ୍ ଓ ପାର୍କିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ମାଳତିପାଟପୁର ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ରହିବେ ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀବାହି ବସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବିଏମସିର ଡ୍ରାଇ ଡେ ପାଳନ, ମଶା ବଂଶ ବୃଦ୍ଧିକୁ ନାଶ କରିବାକୁ ରାଜଧାନୀବାସୀଙ୍କୁ ଆହ୍ଵାନ କଲେ ବିଏମସି କମିଶନର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : କଂଗ୍ରେସକୁ ଝଟ୍‌କା, ଦଳର ସମ୍ପାଦକ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ମହମ୍ମଦ ମୋକିମ୍
  • ||

ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ବୟସ୍କ ଯୋଗଗୁରୁ, ୧୦୦ ବର୍ଷରେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫିଟ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୩: ଭାରତରେ ଜନ୍ମିତ ଓ ଏବେ ଆମେରିକାର ନ୍ୟୁୟର୍କ ନିବାସୀ ତାଓ ପୋର୍ଚନ ଲିଞ୍ଚ ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ବୟସ୍କା ଯୋଗ ଗୁରୁ। ଏବେ ୧୦୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ଯୋଶ କିଛି କମ୍ ନୁହେଁ। ବିଶ୍ବରେ ଯୋଗ ଗୁରୁକୁ ଲୋକପ୍ରିୟ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଯୋଗଦାନ ଦେଖି ଭାରତ ସରକାର ତାଓଙ୍କୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସମ୍ମାନ-୨୦୧୯ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

source: https://www.powerlivingmedia.com

ଯେଉଁ ବୟସରେ ପ୍ରାୟତଃ ଲୋକମାନେ ଟିକେ କାମରେ ଥକି ପଡନ୍ତି କିମ୍ବା ଜୀବନ ଏକ ପ୍ରକାର ଅଚଳ ହୋଇପଡେ ସେ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଭିତରେ ଭରି ରହିଛି ଭରପୁର ଶକ୍ତି। ନିରନ୍ତର ଯୋଗଭ୍ୟାସରେ ଲାଗି ରହିଥିବା ତାଓ କେବଳ ଏଭଳି ଅସମ୍ଭବକୁ ସମ୍ଭବ କରିପାରିଛନ୍ତି। ୧୦୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ତାଙ୍କୁ ଯୋଗ କରିବାକୁ ଏତେ ଶକ୍ତି କୁଆଡୁ ଆସିଲା ପଚାରିଲେ ସେ କୁହନ୍ତି ‘ ସକାରତ୍ମତ ବିଚାରଧାରା ମୋର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଅସ୍ତ୍ର। ୧୦୦ ବର୍ଷ ପୂରଣ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ମୋତେ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା କିଛି ଫରକ ପଡେନି। ମନ ଭିତରେ କୌଣସି ଭୟ ନାହିଁ। ମୁଁ କେବେ ବି ଯୋଗଭ୍ୟାସ କରିବା ବନ୍ଦ କରିବିନି।

source: https://www.jagran.com

ତାଓଙ୍କର ଭାରତ ସହିତ ବିଶେଷ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି। ପୁଡୁଚେରୀରେ ୧୩ ଅଗଷ୍ଟ ୧୯୧୮ରେ ତାଙ୍କର ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା। ସେଠାରେ ତାଙ୍କର ବାଲ୍ୟବସ୍ଥା କଟିଥିଲା। ଭାରତର ଯୋଗ ଗୁରୁଙ୍କ ଠାରୁ ସେ ଯୋଗ ଶିକ୍ଷା କରିଥିଲେ ଓ ପରେ ବିଶ୍ବରେ ଏହାକୁ ଲୋକପ୍ରିୟ କରିବା ପାଇଁ ଲାଗିଯାଇଛନ୍ତି। ତାଓ କୁହନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କର ମା ମଣିପୁର ଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ୭ ମାସ ହୋଇଥିଲା ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଯାଇଥିଲା।  ତାଙ୍କୁ ମାମୁଁ-ମାଇଁ ପାଳନ ପୋଷଣ କରିଥିଲେ।

source: https://www.jagran.com

ସେ ପୁଡୁଚେରୀରେ ଥିବା ତାଙ୍କ ଘର ପାଖ ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ବୁଲୁଥିବା ବେଳେ କିଛି ପୁଅଙ୍କୁ ବାଲିରେ ଖେଳୁଥିବାର ଦେଖିଥିଲେ। ଧିରେ ଧିରେ ତାଙ୍କୁ ମୁଭମେଣ୍ଟଙ୍କୁ ଅନୁସରଣ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ତାଓଙ୍କୁ ଲାଗୁଥିଲା କିଛି ସେ ନୂଆ ଖେଳ ଶିଖିନେଲେ। ସନ୍ଧ୍ୟା ବେଳେ ସେ ନିଜର ମାଇଁଙ୍କୁ ଏ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ। ଏହାକୁ ଯୋଗ ବୋଲି ତାଙ୍କ ମାଇଁ କହିଥିଲେ। ଏହା ପରଠାରୁ ସେ ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ଯୋଗାସନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

source:https://www.newsgram.com

ତାଓ ପ୍ରଖ୍ୟାତ ଯୋଗ ଗୁରୁ ବିକେଏସ୍ ଅୟଙ୍ଗର ଏବଂ ପଟ୍ଟାଭି ଜୋଏସଙ୍କ ଠାରୁ ଯୋଗ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନେଇଥିଲେ। ସେ ଆୟଙ୍ଗରଙ୍କ ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଶିଷ୍ୟା ଥିଲେ। ଯୋଗ ବ୍ୟତୀତ ତାଓ ଜଣେ ଭଲ ନୃତ୍ୟାଙ୍ଗନା। ୭୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସେ ଆମେରିକାସ୍ ଗଟ୍ ଟ୍ୟାଲେଣ୍ଟ ଶୋ’ରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ। ତାଓ କହନ୍ତି, ଆଧୁନିକ ଜୀବନଶୈଳି ଚିନ୍ତାରେ ଭରି ରହିଛି। ତେଣୁ କେବେ ମଧ୍ୟ ନକାରତ୍ମକ ଭାବନା ରଖ ନାହିଁ, ଆପଣ ଯାହା ଭାବନ୍ତି ବେଳେ ବେଳେ ତାହା ଘଟିଯାଏ। ଯାହା ଚାହାଁନ୍ତି ତାକୁ ଭାବନ୍ତୁ। ଏହା ବିଶ୍ବାସ ରଖ ତାହା ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ। ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ସକାଳୁ ଉଠେ ଭାବେ ଏହା ମୋ ଜୀବନର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦିନ ହେବ। 

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର