PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜସ୍ଥାନରେ ବାୟୁସେନାର ବିମାନ କ୍ରାସ୍‌: ଖସିବା ମାତ୍ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଶବ୍ଦରେ ଥରି ଉଠିଲା ପୁରା ଗାଁ
  • ||
  • ଧାନବାଦ: ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭୀଷଣ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଯୋଗୁଁ ଡାକ୍ତର ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ସହ ୬ ମୃତ, ଅଳ୍ପକେ ଉଦ୍ଧାର ହେଲେ ରୋଗୀ
  • ||
  • ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ବାୟୁସେନାର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ସୁଖୋଇ ଓ ମିରାଜ ୨୦୦୦ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ
  • ||

ରାଜସ୍ଥାନରେ ତିନି ଚତୁର୍ଥାଂଶ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ସହ ସରକାର ଗଠନ କରିବ ବିଜେପି : ଜେପି ନଡ୍ଡା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ପାଖେଇ ଆସୁଛି ରାଜସ୍ଥାନ ନିର୍ବାଚନ । ଆଉ ନିର୍ବାଚନ ଯେତିକି ପାଖେଇ ଆସୁଛି ସବୁ ଦଳ ନିଜ ନିଜର ଶକ୍ତିକୁ ଜୋର୍‌ଦାର କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ବିଜେପି ମଧ୍ୟ ରାଜସ୍ଥାନ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ତିନି ଚତୁର୍ଥାଂଶ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ସହ ବିଜେପି ସରକାର ଗଠନ କରିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜେପି ନଡ୍ଡା । ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜେପି ଏକମାତ୍ର ଜାତୀୟ ଦଳ ହୋଇଥିବାବେଳେ ବାକି ଦଳଗୁଡ଼ିକ “ପାରିବାରିକ ଦଳ” ହୋଇସାରିଛନ୍ତି । ବିଜେପି ରାଜସ୍ଥାନ ରାଜ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ କମିଟି ବୈଠକକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ଜେପି ନଡା କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୨୩ ମସିହାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ରାଜସ୍ଥାନରେ ତିନି ଚତୁର୍ଥାଂଶ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ସହ ବିଜେପି ସରକାର ଗଠନ ହେବ ଏବଂ ବାରମ୍ବାର ବିଜେପି ସରକାର ଗଠନ ହେବ ।

ତେବେ ଦଳ ଦ୍ବାରା ଜାରି ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ନିଜ ସମ୍ବୋଧନରେ ନଡା କହିଛନ୍ତି, “ବିଜେପି ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ଜାତୀୟ ଦଳ, ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଦଳ ପାରିବାରିକ ଦଳ ।  କଂଗ୍ରେସ ଏକ ପାରିବାରିକ ଦଳ ଭାବରେ ପରିଚିତ ହୋଇଛି । ଆଂଚଳିକ ଦଳ ମଧ୍ୟ ପାରିବାରିକ ଦଳ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି । ”ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜେପି ରାଜସ୍ଥାନ ୟୁନିଟ୍ ଦ୍ୱାରା‘ ଜନ ଆକ୍ରୋଶ ଯାତ୍ରା ’ଏବଂ‘ ଜନ ଆକ୍ରୋଶ ସଭା’ର ସଫଳ ଆୟୋଜନ ପାଇଁ ସେ ରାଜ୍ୟ ନେତୃତ୍ୱ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସମଗ୍ର ଦଳକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ମିଶନକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଏହିପରି ଅଭିଯାନର ନିରନ୍ତରତାକୁ ଆମକୁ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ପଡିବ ।

ନଡା କହିଛନ୍ତି ଯେ କଂଗ୍ରେସର ଅଶୋକ ଗେହଲଟ୍ ସରକାରଙ୍କ ଶାସନରେ ରାଜସ୍ଥାନର ଅବସ୍ଥା ଅଧିକ ଖରାପ ହୋଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ମହିଳା ଅପରାଧ, ଦଲିତ ଅପରାଧ, ସାଇବର ଅପରାଧ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଛି । ବିଦ୍ୟୁତ୍, ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ରାଜ୍ୟର ସାଧାରଣ ଲୋକ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି । ଆମ ଦଳ କେବଳ ଏକ ରାଜନୈତିକ ସଂଗଠନ ନୁହଁ ବରଂ ମାନବିକ ଦିଗ ସହିତ ସମଗ୍ର ଭାରତ ତଥା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ଚିନ୍ତାଧାରା ସହ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଏକ ଦଳ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର