PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦୁଝର ସଦର : ମଦ୍ୟପଙ୍କ ଉନ୍ମୁକ୍ତ କାଣ୍ଡ, ବାପାକୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା କଲା ପୁଅ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅକ୍ଟୋବର ୨ରୁ ଏକ ମାସ ବ୍ୟାପି ପଦଯାତ୍ରା କରିବ ବିଜେଡି, ୨୯ ଏବଂ ୩୦ ତାରିଖରେ ବସିବ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ଏଟିଏମ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ, ବାର୍‌ରେ ୩ଟି ବୋମାମାଡ଼ କଲେ ୨ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||

କନ୍ଧମାଳ ହଳଦୀକୁ ମିଳିଲା ଜିଆଇ ଟ୍ଯାଗ୍ ମାନ୍ଯତା

prameya.com

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧/୪: କନ୍ଧମାଳ ହଳଦୀକୁ ମିଳିଲା ଜିଆଇ ଟ୍ଯାଗ୍ ମାନ୍ଯତା । ସୋମବାର କନ୍ଧମାଳ ହଲଦୀକୁ ଜିଆଇ ମାନ୍ଯତା ଦିଆଯାଇଛି । କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ଯ ବର୍ଗରେ ଏହି ମାନ୍ଯତା ମିଳିଛି । କହିରଖୁଛୁ ଜିଆଇ ମାନ୍ଯତା ପାଇଁ ‘କସମ’ ବା କନ୍ଧମାଳ ଆପେକ୍ସ ସ୍ପାଇସେସ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ଫର ମାର୍କେଟିଂ ପକ୍ଷରୁ ଆବେଦନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ହଜାର ହଜାର ଚାଷୀଙ୍କ ଆଶା ପୂରଣ ହେଲା । କନ୍ଧମାଳ ହଳଦୀକୁ ମିଳିଲା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ । ଏହି ହଲଦୀରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଗୁଣ ରହିଛି । ଏଥିରେ ହର୍ବାଲ ଓ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ଭରି ରହିଥାଏ । ବହୁ ପୁରାତନ କାଳରୁ ପାରମ୍ପରିକ ରୀତିରେ  ଉତ୍ପାଦନ ହୋଇଆସୁଛି କନ୍ଧମାଳ ହଳଦୀ । ଏଥିରେ କୌଣସି ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ବ୍ୟବହାର ହୁଏ ନାହିଁ । ଜୈବିକ ଉପାୟରେ ଜିଲ୍ଲାର ୫୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଆଦିବାସୀ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା ହଜାର ହଜାର  ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ହଳଦୀ ।

୧୯୯୭ ମସିହାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥିବା ସଂସ୍ଥା କସମ ପକ୍ଷରୁ ଜିଆଇ ମାନ୍ୟତା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରାଯାଇଥିଲା । ହଳଦୀର ହର୍ବାଲ ଓ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣବତ୍ତା ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ୮ ଜଣିଆ ଟେକ୍‌ନିକାଲ କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା । ଆଜି(ସୋମବାର) କନ୍ଧମାଳ ହଳଦୀକୁ ଜିଆଇ ଟ୍ଯାଗ୍ ମାନ୍ୟତା ମିଳିଲା । ଏବେ ଏହାର ବଜାର ମୂଲ୍ଯ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ସହିତ ହଜାର ହଜାର ଚାଷୀ ଉପକୃତ ହେବେ ଏବଂ ରପ୍ତାନୀ ମଧ୍ଯ ବଢିବ ।