PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଏମ୍ବାଟୁର : ବେଙ୍ଗାଲୁରରୁ ମାଳଦ୍ୱୀପର ମାଲେ ଯାଉଥିବା ଗୋ ଫାଷ୍ଟ ବିମାନର ଜରୁରୀ ଅବତରଣ, ୯୨ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବାବେଳେ ତାତି ଗଲା ଇଞ୍ଜିନ
  • ||
  • ଉଦୟପୁର : ଉଦୟପୁର କହ୍ନୈୟାଲାଲ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ କଥିତ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକାରୀ ମୁସ୍ଲିମ୍ ଖାନକୁ ଗିରଫ କଲା ଏଏନଆଇ
  • ||
  • ଅନନ୍ତନାଗ : ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ଅନନ୍ତାଗରେ ପୁଲିସ୍ ଓ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନଙ୍କ ମଳିତ ପାର୍ଟି ଉପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ, ଆହତ ପୋଲିସ କର୍ମୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଏକ ଦଳ ମାଲେସିଆ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଛନ୍ତି, ଏହି ଦଳ ଦୁଇଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ବିପାକ୍ଷୀକ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସକୁ ନେଇ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ଉଦାରଶକ୍ତି’ରେ ଭାଗ ନେବେ
  • ||
  • ମୋହନା : ସଂଗଠନ ଛାଡ଼ିଥିବା ମାଓବାଦୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ପରିଚ୍ଛାକୁ ଗିରଫ କଲା ଅଡ଼ବା ପୋଲିସ, ଥାନାରେ ରହିଛି ୭ ମାମଲା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ୫୭ନଂ ଜାତୀୟ ଖୁଣ୍ଟବନ୍ଧ ଛକ ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ଟୋଲ ପ୍ଲାଜା ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ବସ୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ୨୦ଆହତ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ବାଘ ଶୀକାର କରି ଫଟୋ ଉଠାଇବା ପଡ଼ିଲା ମହଙ୍ଗା, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଧରାପଡ଼ିଲା ବାଘ ଶିକାରୀ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ଓ ଦେଓ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ୨୭ ହଜାର ହେକ୍ଟରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଜମିକୁ ମିଳିବ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଉଦଳା : ଉଦଳା ଏନଏସି ଅଧୀନ ୱାର୍ଡ ନମ୍ବର ୩ରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ କୃମି ଔଷଧ ଖାଇ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଗୁରୁତର , ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦର ତଳମୁଣ୍ଡରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ସମ୍ଭାବନା, ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଘର ଉପରେ ମାଡ଼ି ବସିଲା ବିରାଟକାୟ ବଉଳ ବୃକ୍ଷ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଗହ୍ମା ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉତ୍ସବ, ବୀରଡୋରିରେ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ହାତରେ ୬ ଥାକିଆ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିଲେ ଭଉଣୀ ସୁଭଦ୍ରା
  • ||
  • ପାଟଣା : ଚୋରାଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡ଼ିବସିଲା ବନ ବିଭାଗ, ଶାଳ କାଠ ବୋଝେଇ ସ୍କର୍ପିଓ ଜବତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଫୁଲୁଛି ବୈତରଣୀ ଓ ସାଳନ୍ଦୀ, ହଦଗଡ଼ ଡ୍ୟାମ୍‌ରୁ ୨ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ହେଉଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାର ଶିଳ୍ପୀ ବିଭୂତିଙ୍କ କମାଲ, ଗୁଆରେ ଗଢ଼ିଲେ ବିଶ୍ୱର କ୍ଷୁଦ୍ରତମ ବ୍ରହ୍ମତାଳଧ୍ୱଜ !

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା,୬/୭ : କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ସହର ବଣିଆମାଳର ଶିଳ୍ପୀ ବିଭୂତି ଭୂଷଣ ମହାନ୍ତି ବିଶ୍ୱର କ୍ଷୁଦ୍ରତମ ବ୍ରହ୍ମତାଳଧ୍ୱଜ ନିର୍ମାଣ କରିଥିବା ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ତାହା ପୁଣି କେବଳ ଗୋଟିଏ ଗୁଆରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ବିଭୂତିଙ୍କୁ ୨ଦିନ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା । ଏହି ରଥରେ ଗୁଆ ସହିତ ରକ୍ତଚନ୍ଦନ କାଠ, ପାଇନ କାଠ ଓ କାଠର ଟୁଥ୍‌ପିକ୍‌ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଛି । ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀବଳଦେବଜିଉଙ୍କ ବ୍ରହ୍ମତାଳଧ୍ୱଜର ଏହା ଅବିକଳ ରଥ ପରି ମନେ ହେଉଛି ।

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ସହର ବଣିଆମାଳର ଶିଳ୍ପୀ ବିଭୂତି ଗୋଟାଗୁଆକୁ ଖୋଦେଇ କରି ତୁଳସୀକ୍ଷେତ୍ର କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାର ବ୍ରହ୍ମ ତାଳଧ୍ୱଜ ରଥର ଅବିକଳ ପ୍ରତିକୃତି କରିଛନ୍ତି । ରଥ ତିଆରିରେ ରକ୍ତଚନ୍ଦନ କାଠ, ପାଇନ କାଠ ଓ କାଠର ଟୁଥ୍‌ ପିକ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି । ବ୍ରହ୍ମ ତାଳଧ୍ୱଜ ପରି ଏଥିରେ ୧୪ଟି ଚକ ଥିବା ବେଳେ ଅଖ, ଦଧିନଉତି, ତିନି ରଙ୍ଗର କପଡ଼ା ରହିଛି । ଏହା ବିଶ୍ୱର କ୍ଷୁଦ୍ରତମ ବ୍ରହ୍ମତାଳଧ୍ୱଜ ରଥ ବୋଲି ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଶିଳ୍ପୀ ବିଭୂତି ପିଲାଟି ଦିନରୁ ଜଣେ ସୃଜନଶିଳ୍ପୀ ଭାବେ ପରିଚିତ । ବିଭିନ୍ନ ଚିତ୍ର ଆଙ୍କିବା, ସବୁଜପତ୍ର, ସାବୁନ, ମହମବତି, ଚକ୍‌ ଖଡ଼ି ଆଦି ଖୋଦେଇ କରି ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରିବା ଏବଂ ଭଳିକି ଭଳି ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରିବା କାର୍ଯ୍ୟ ସେ ବର୍ଷ ସାରା ଚଳାଇ ଥାଆନ୍ତି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଗୁଆ ଖୋଦେଇ କରି ସେ ନାନା ପ୍ରକାର ମୂର୍ତ୍ତି କରିଛନ୍ତି ।

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ସହରର ନୂଆ ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡଠାରେ ସେ ଏକ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଔଷଧ ଦୋକାନ କରି ପରିବାର ପୋଷୁଛନ୍ତି । ବ୍ୟବସାୟ ସହ ସେ ଏଠାରେ ଏସବୁ କାମ ଜାରି ରଖିଆଆନ୍ତି । ଗୁଆରେ ନିର୍ମିତ ବ୍ରହ୍ମ ତାଳଧ୍ୱଜ ରଥ ନିର୍ମାଣ କରିବା ଦେଖି ବିଭୂତିଙ୍କ ବାପା ମହେଶ୍ୱର ଓ ମା’ ଶଶିରେଖା ବେଶ୍‌ ଖୁସି । କୌଣସି ରେକର୍ଡ ନିଶାରେ ନୁହେଁ, ବରଂ କଳା ପ୍ରତି ନିଜର ଆଗ୍ରହ ପାଇଁ ଏ ସବୁ ସେ କରିଥାଆନ୍ତି ବୋଲି ବିଭୂତି କହିଛନ୍ତି ।