PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅବକାରୀ ନୀତି ମାମଲାରେ ମନୀଷ ସିସୋଦିଆଙ୍କୁ ଝଟକା, ଜାମିନ ଆବେଦନ ଖାରଜ କଲେ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ମନମୁଣ୍ଡା ଏବଂ ବିଳାଶପୁରରେ ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ ସେବା ଓ ଋଣ କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଉପନିର୍ବାଚନ; ଦିବଂଗତ ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କ ଝିଅ ଦୀପାଳି ଦାସ ହେଲେ ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ଜାମୁଡିସାହି ଗ୍ରାମରେ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ନୋଟିସ୍ ଦେବାକୁ ଯାଇ ପାଲଟା ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହେଲେ ନୀଳଗିରି ପୋଲିସ। ୫ ପୋଲିସଙ୍କୁ ହାଣିଲା ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ହରଭଙ୍ଗା : ଦଣ୍ଡ ଯାତ୍ରାରେ ଆଖିବୁଜିଲେ କାଳିସୀ, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଏପ୍ରିଲ ୩ରୁ ଜାପାନ ଯିବେ ନବୀନ, ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ ଖୋଜିବେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ବିଜୁଳି, ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ କୁଆପଥର ବର୍ଷିବ: ୭ ଜିଲ୍ଲାକ ଅରେଞ୍ଜ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||

ସରିଲା ଖଣ୍ଡଗିରି କୁମ୍ଭମେଳା, ଫେରିଲେ ସାଧୁସନ୍ଥ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୦୬/୦୨: ବିଶ୍ୱ ସନାତନ ବୈଦିକ ଧର୍ମ ପରିଷଦ ଆବାହନରେ ଆୟୋଜିତ ଖଣ୍ଡଗିରି କୁମ୍ଭମେଳା ଶେଷ ହୋଇଛି । ଖଣ୍ଡଗିରିର ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମା’ ବାରଭୁଜାଙ୍କ ନିକଟରେ ଲାଗିଥିବା ଅଖଣ୍ଡ ଦୀପ ଏଠାରେ ଚାଲିଥିବା ବିଶ୍ୱଶାନ୍ତି ମହାଯଜ୍ଞରେ ପୂର୍ଣ୍ଣାହୁତି ଦିଆଯାଇଛି । ଗୁମ୍ଫା ସଲଗ୍ନ ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ହନୁମାନଜୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ୯ଦିନ ବ୍ୟାପୀ ଚାଲିଥିବା ଶ୍ରୀରାମଚରିତ ମାନସ ନବାହ୍ନ ପାରାୟଣ ଓ ପ୍ରବଚନ ମଧ୍ୟ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସରିଛି । ଦେଶର କୋଣ ଅନୁକୋଣରୁ ଆସି ଏହି ମେଳାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ସାଧୁସନ୍ଥମାନେ ସେମାନେ ଚଳାଇ ଆସିଥିବା ଯଜ୍ଞରେ ପୂର୍ଣ୍ଣାହୁତି ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ପର୍ବରେ ପ୍ରବଳ ଭକ୍ତଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଥିଲା । ମେଳା ଅବସରରେ କୁମ୍ଭମେଳା ସ୍ମରଣିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇ ୨୦୨୪ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୬ ତାରିଖରେ ଉନ୍ମୋଚନ ହେବ ବୋଲି ପରିଷଦର ଆବାହକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ବାବା ପଞ୍ଚଦେବ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

କୁମ୍ଭମେଳାରେ ମା’ ବାରଭୂଜା କମିଟି, ସ୍ଥାନୀୟ ପୂର୍ବତନ କର୍ପୋରେଟର, ବର୍ତ୍ତମାନ କର୍ପୋରେଟର, ଜାଗମରା ସାଂସ୍କୃତିକ କମିଟି, ଖଣ୍ଡଗିରି ଗାଁ ଆଖଡ଼ା କମିଟି ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱ ସନାତନ ବୈଦିକ ଧର୍ମ ପରିଷଦ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥାପକ ବ୍ରହ୍ମଚାରୀ ବିଶ୍ୱ ଚୈତନ୍ୟ ବାବା ଆଲୋକ ଦାସ, ବାବା ଚନ୍ଦନ ଦାସ, ସ୍ୱାମୀ ବିଷ୍ଣୁଗିରି ମହାରାଜ ଓ ପଣ୍ଡିତ ଭକ୍ତଚରଣ ଦାସ ପ୍ରମୁଖ ସାଧୁସନ୍ଥମାନେ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

ଭାଙ୍ଗିଲା ଅସ୍ଥାୟୀ ଟେଣ୍ଟ୍‌

ଖଣ୍ଡଗିରି କୁମ୍ଭମେଳାରେ ଯୋଗ ଦେବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ସାଧୁସନ୍ଥ ଆସିଥିଲେ । ଖଣ୍ଡଗିରି ଓ ଉଦୟଗିରି ମୁଣ୍ଡିଆର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ଟେଣ୍ଟ୍‌ କରି ଚଳାଇଥିଲେ ହୋମଯଜ୍ଞ । ୯ ଦିନ ଧରି ସାଧୁସନ୍ଥଙ୍କ ମନ୍ତ୍ର ଧ୍ୱନିରେ ପ୍ରକମ୍ପିତ ହେଉଥିଲା ମୁଣ୍ଡିଆ । ମେଳା ଶେଷ ପରେ ଆଜି ରାତିରୁ ସାଧୁସନ୍ଥମାନେ ନିଜ ନିଜର ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥଳକୁ ବାହୁଡ଼ିବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି । ଅଧିକାଂଶ ସନ୍ଥ ପଳାଇଥିବା ବେଳେ ଆଉ କିଛି ଦିନେ ଦୁଇଦିନ ଭିତରେ ବାହୁଡ଼ିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି ।