ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୧୯ରେ ବିଜେଡି ବିଧାୟକ ଦଳ ବୈଠକ, ଅଧକ୍ଷତା କରିବେ ସୁପ୍ରିମୋ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ଦାର୍ଜିଲିଂରେ ଭୟଙ୍କର ଟ୍ରେନ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ଟ୍ରେନ୍‌କୁ ପଛ ପଟୁ ଧକ୍କା ଦେଲ ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍, ୮ ଯାତ୍ରୀ ମୃତ, ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ରଜ ଉତ୍ସବରେ ଅଘଟଣ।ଝାଡ଼ାବାନ୍ତି ରେ ୯ ଗୁରୁତର ,୨ ଅସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ରାଜେନ୍ଦ୍ରାଭିଷେକ ନୀତି, ମଙ୍ଗଳବାର ଋକ୍ମିଣୀ ବିବାହ ଉତ୍ସବ
  • ||
  • ସରିଲା ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଛୁଟି, କାଲିଠୁ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ: ଶିକ୍ଷକ ଆସି କରିବେ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା
  • ||
  • ନୂଆପଡା ଲଛିପୁର ଛକରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର୍କୁ ପିଟିଲା କାର, ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଚାଲିଗଲା ୪ ଜୀବନ
  • ||
  • ନାକେଦମ୍‌ କଲାଣି ଭୀଷଣ ତାତି ସାଙ୍ଗକୁ ଗୁଳୁଗୁଳି: ଆଗଉନି ମୌସୁମୀ, ବର୍ଷା ଗାଏବ
  • ||

ଏହି ତିନୋଟି ଲକ୍ଷଣରୁ ଜଣାପଡେ ଆପଣଙ୍କ କିଡ୍‌ନୀ ଖରାପ ଅଛି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮/୦୩ : କିଡ୍‌ନୀ ଆମ ଶରୀରର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ। ଶରୀରରୁ ବିଷାକ୍ତ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ଏହା କାମ କରେ। ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେ ଦିନସାରା ଯେଉଁ  ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରୁ , ତାହା ସହିତ ଅନେକ ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଉପାଦାନ ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରେ। ଏହି ଉପାଦାନଗୁଡିକ ଏତେ ବିଷାକ୍ତ ଯେ ଯଦି ଶରୀରରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ରହିଯାଏ, ତେବେ ଶରୀରର ଅନ୍ୟ ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ ବିଫଳ ହୋଇପାରେ। କିଡ୍‌ନୀ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ତେଣୁ କିଡ୍‌ନୀ ଖରାପ ହେଲେ ଶରୀରରେ କିଛି ସଙ୍କେତ ଦେଖାଯାଏ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ବିଷୟରେ...

ଓଜନ କମ୍ ହେବା :

ଯେତେବେଳେ କିଡ୍‌ନୀ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରେନାହିଁ, ଶରୀରରେ ଥିବା ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗେ। ଏହା ଭୋକ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଏ। ଏହି କାରଣରୁ, ଓଜନ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ କମିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । କମ୍ ଭୋକ କାରଣରୁ ସକାଳେ ବାନ୍ତି ଲାଗିପାରେ । ପେଟ ସବୁବେଳେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନୁଭବ ହୁଏ। କିଛି ଖାଇବାକୁ ମନ ହୁଏ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଏହାକୁ ଆଦୌ ଅଣଦେଖା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

ଶରୀର ଫୁଲିବା :

କିଡ୍‌ନୀ ଖରାପ ହେବାର ଆଉ ଏକ ଗମ୍ଭୀର ଲକ୍ଷଣ ଅଛି। ଶରୀରରେ ଆସୁଥିବା ଅତିରିକ୍ତ ସୋଡିୟମକୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ କାମ କରେ, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ କିଡନୀର କାମ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ହୁଏ ନାହିଁ, ଶରୀରରେ ସୋଡିୟମ୍ ଜମା ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ। ଏହି କାରଣରୁ ପାଦରେ ଫୁଲା ଦେଖାଯାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆଖି ଏବଂ ଚେହେରା ମଧ୍ୟ ଫୁଲିଯାଏ।

ରାତିରେ ବାରମ୍ବାର ପରିସ୍ରା ଲାଗିବା :

କିଡ୍‌ନୀ ଖରାପ ହେବାର ଆଉ ଏକ ସଙ୍କେତ ହେଉଛି ରାତିରେ ବାରମ୍ବାର ପରିସ୍ରା ଲାଗିବା।  ଯଦି ଏପରି ହେଉଥାଏ ତେବେ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ। ମଧୁମେହ ଥିଲେ ସାଧାରଣତଃ ପରିସ୍ରା ଲାଗେ, ନଚେତ୍ କିଡନୀ ସମସ୍ୟା ହେତୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ସମସ୍ୟା ହୋଇଥାଏ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.