ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଜେଡି ଛାଡ଼ିଲେ ଦେବାଶିଷ ନାୟକ । ପୂର୍ବତନ ବରୀ-ଡେରାବିସ୍ ବିଧାୟକ
  • ||
  • ୩୪ ନୂଆ ଏନ୍‌ଏସି ଘୋଷଣାରେ ଲୋଇସିଂହା ବାଦ୍, ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ବନ୍ଦ ଡାକରା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିିରି: ଛତିଶଗଡ଼ କାଙ୍କେରରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ଯବାନଙ୍କ ଗୁଳିରେ ୩ ମାଓବାଦୀ ନିହତ
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା ଥାନା ଭିତରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଛେଚିଲେ, ୨ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ କାବୁ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଚିଲିକା ମଝିରେ ଫସିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଡଙ୍ଗା, ୧୦ ବାଇକ ସହ ୩୦ ଯାତ୍ରୀ ଫସିଲେ
  • ||
  • ଯୁକ୍ତ ୨ ପରୀକ୍ଷା ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ରରେ ତ୍ରୁଟି: ୭୦ ମାର୍କର ପରୀକ୍ଷାରେ ୨୭ ମାର୍କର ସିଲାବସ୍‌ ବାହାର ପ୍ରଶ୍ନ
  • ||
  • ଡବ୍ଲ୍ୟୁପିଏଲ୍‌- ୨୦୨୪: ରୋମାଞ୍ଚକ ମୁକାବିଲା, ୟୁପି ୱାରିୟର୍ସଠୁ ୨ରନ୍‌ରେ ଜିତିଲା ରୟାଲ୍‌ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ
  • ||
  • ‘ଦିଲ୍ଲୀ ଚଲୋ’ ସ୍ଥଗିତ ରହିବା ପରେ ଖୋଲିଲା ଦିଲ୍ଲୀ-ହରିଆଣା ସୀମା, ଶମ୍ଭୁ ସୀମାରେ ଚାଷୀଙ୍କ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ୍‌ ଶୋଭାଯାତ୍ରା
  • ||
  • ବାଙ୍ଖିଡି ଛକରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଗଛରେ ପିଟି ହୋଇ ବାଇକ୍ ଚାଳକ ମୃତ
  • ||
  • ବର୍ଷିଲା ପରେ ଖସିଲା ତାତି: ୨୭ ଯାଏ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ଜିଲ୍ଲାରେ ପାଗ କୋହଲା
  • ||
  • ଗୁଜରାଟ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ: ଆଜି ‘ସୁଦର୍ଶନ ସେତୁ’ ଲୋକାର୍ପଣ, ସୌରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ଦେବେ ୫୨,୨୫୦ କୋଟିର ପ୍ରକଳ୍ପ ଭେଟି
  • ||

ସୋଆରେ ‘କ୍ରିୟାଟିଭୋ କ୍ଲବ୍‌’ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ, କୃଷି ଓ କୃଷକର ଉନ୍ନତି ହେବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୩୦ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ବୁଧବାର ଶିକ୍ଷା ଓ ଅନୁସନ୍ଧାନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ(ସୋଆ ଡିମଡ୍‌ ଟୁ ବି ୟୁନିଭର୍ସିଟି)ରେ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି ‘କ୍ରିୟାଟିଭୋ କ୍ଲବ୍‌’ । ସୋଆ ଉପସଭାପତି ଶାସ୍ୱତୀ ଦାସ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ ‘କ୍ରିୟାଟିଭୋ କ୍ଲବ୍‌’ର ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରି କହିଛନ୍ତି, ଏହି କ୍ଲବ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ କୃଷି ଓ କୃଷକଙ୍କର ଉନ୍ନତି କରାଯିବ । ଏହି ଅବସରରେ କୃଷି ପ୍ରଣାଳୀର ଉନ୍ନତିକରଣ ପାଇଁ ‘ଆଶା’ କାର୍ଯର୍୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ସୋଆର ବିଭିନ୍ନ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ ନିକଟବର୍ତ୍ତର୍ି ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଚାଷୀମାନେ ଉପକୃତ ହୋଇ ପାରିବେ ବୋଲି ଶ୍ରୀମତୀ ଦାସ କହିଛନ୍ତି । ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଦେଖା ଦେଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ପ୍ରତି କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ ବିଭାଗର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଯତ୍ନବାନ ହେବାକୁ ସେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ପାଠ ପଢ଼ା ସହିତ ନିଜର ଅର୍ନ୍ତନିହିତ ପ୍ରତିଭାକୁୁ ବିକଶିତ କରି ସମାଜର ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗରେ ନିଜକୁ ନିୟୋଜନ କରିବା ପାଇଁ ‘ଜାଗୋ’ ନାମରେ ଏକ ଅଭିଯାନ ଆଇଟିଇଆର୍‌ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଅଭିଯାନ ଏବେ ସୋଆର ସବୁ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌କୁ ବ୍ୟାପ୍ତ କରାଯାଉଛି । ସୋଆର ଚତୁର୍ଥ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଥିବା ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ୍‌ ଏଗ୍ରିକଲ୍‌ଚରାଲ୍‌ ସାଇନ୍ସେସ୍‌ (ଆଇଏଏସ୍‌)ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଉତ୍ସବରେ ଶ୍ରୀମତୀ ଦାସ ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏହି କ୍ଲବ୍‌ ଏକ ସାମାଜିକ ଓ ସାଂସ୍କୃତିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଭାବେ କାମ କରିବ ବୋଲି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

{"id":1787}

କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସୋଆର କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ଅମିତ୍‌ ବାର୍ନାଜୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରି କହିଛନ୍ତି, ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ମୋବାଇଲ୍‌ ଓ ଖେଳରେ ଅଧିକ ସମୟ ନଷ୍ଟ ନକରି ଗଠନାତ୍ମକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିଜକୁ ନିବେଶ କରିବା ଉଚିତ୍‌ । ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ଏହି କ୍ଲବ୍‌ରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ସେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ପିଲାମାନେ ନିଜର ଭାବନା ଓ ଅର୍ନ୍ତନିହିତ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ବିଭିନ୍ନ ଆର୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ପରିପ୍ରକାଶ କରିପାରିବେ । ଜ୍ଞାନର ବିକାଶ ପାଇଁ ପୁସ୍ତକ ଶେଷ ମାଧ୍ୟମ ନୁହେଁ । ପୁସ୍ତକ ବାହାରେ ମଧ୍ୟ ଆଉ ଏକ ଦୁନିଆ ଅଛି । ଯାହା ପିଲାମାନଙ୍କର ଜ୍ଞାନର ପରିସୀମା ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବ ବୋଲି ପ୍ରଫେସର ବାର୍ନାଜୀ କହିଛନ୍ତି ।
କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ସୋଆ ଛାତ୍ର ମଙ୍ଗଳ ଡିନ୍‌ ପ୍ରଫେସର ଜ୍ୟୋତି ରଞ୍ଜନ ଦାସ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିବା ବେଳେ ସୋଆ ଆଇଏଏସ୍‌ ଡିନ୍‌ ପ୍ରଫେସର ବି.କେ ସାହୁ ସ୍ୱାଗତ ଭାଷଣ ଦେଇଥିଲେ । ଡିନ୍‌ ପ୍ରଫେସର ପ୍ରେମାନନ୍ଦ ମହାପାତ୍ର ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ ‘କ୍ରିୟାଟିଭୋ କ୍ଲବ୍‌’ର ଲୋଗୋ ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଥିଲା । ସଙ୍ଗୀତ, ଡ୍ୟାନ୍ସ, ଆର୍ଟ, ଡ୍ରାମା, ଶିକ୍ଷା ଓ ଫୋଟଗ୍ରାଫିକୁ ଏହି ଲୋଗୋରେ ସ୍ଥାନ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ଅବସରରେ ସୋଆ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌-୪ର ନିକଟବର୍ତ୍ତି ବସ୍ତିର ୫୦ରୁ ଅଧିକ ମେଧାବୀ କୁନିକୁନି ପିଲା ଓ ସୋଆର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଯୋଗୀତାରେ କୃର୍ତ୍ତି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଶ୍ରୀମତୀ ଦାସ ପୁରସ୍କୃତ କରିଥିଲେ ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.