PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ର : ସିଏମ୍ ପଦରୁ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ କଣ ରହିଛି ବିଜେପିର ପ୍ଲାନ୍? ଫଡନବୀସ-ସିନ୍ଦେ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ଗଠନ ନେଇ ଜୋରଦାର ଚର୍ଚ୍ଚା
  • ||
  • ‘ଦେଶରୁ କଂଗ୍ରେସ ମୂଳପୋଛ ହୋଇଯିବା ଉଚିତ, ଖାସ୍‌ ସେହି ଦଳ ପାଇଁ ଦୁଇଦୁଇ ଥର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେଲେଣି ମୋଦି’: ଅସଦୁଦ୍ଦିନ ଓଓ୍ବେସୀ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁକୁ ମିଳିଲା ଅନ୍ତରୀଣ ଜାମିନ
  • ||
  • ଅଗଷ୍ଟ ୬ରେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ, ଜୁଲାଇ ୧୭ ନାମାଙ୍କନର ଶେଷ ତାରିଖ : ଭାରତୀୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ବିଜ୍ଞପ୍ତି
  • ||
  • ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଯବାଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା
  • ||
  • ପରକୀୟା ପ୍ରୀତି ସନ୍ଦେହ କରି ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣି ହତ୍ୟା କଲା ସ୍ବାମୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢ଼ିଲା କରୋନା ମାମଲା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୬୧ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ଟ୍ରକ୍‌କୁ ପଛପଟୁ ପିଟିଲା କାର୍, ୮ ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ରେଡ୍
  • ||
  • ପାଟଣା : ଦୁଇ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଦେଲେ ଲୁଟେରା, ଝିଅ ବାହାଘର ପାଇଁ ରଖିଥିଲେ ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ବିଜାପୁରରେ ମାଓ ହିଂସା, ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ଗଳା କାଟି ହତ୍ୟା
  • ||

କୁଶ,ଲିପିକା ଚଢ଼ିଲେ ଆଫ୍ରିକାର ଉଚ୍ଚତମ ଶୃଙ୍ଗ

ଭୁବନେଶ୍ୱର/କୋରାପୁଟ,୨୯ା୧(ଆପ୍ର): ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପର୍ବାତାରୋହଣ କରି ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର ଜଣେ ଆଦିବାସୀ ଯୁବକ କୁଶ ଆର୍ଲବ ଓ ବରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାର ଲିପିକା ସେଠ୍‌ । କୁଶଙ୍କ ଘର ନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ ପାଡ଼ୁଆ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆର୍ଲାପୁଟ ଗାଁରେ । ଉଭୟ ଆଫ୍ରିକା ମହାଦେଶର କିଲିମଞ୍ଜାରୋ ଉଚ୍ଚତମ ଗିରିଶୃଙ୍ଗକୁ ଆରୋହଣ କରିଛନ୍ତି । ଯାହାର ଉଚ୍ଚତା ଥିଲା ୫ ହଜାର ୮୯୫ ମିଟର । ଏହି ପର୍ବତାରୋହଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଗତ ୨୧ ତାରିଖରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ୨୫ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରାତ୍ରୀରୁ ଦୁହେଁ କିଲିମଞ୍ଜାରୋ ବେଶ୍‌ କ୍ୟାମ୍ପରୁ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ୨୬ ତାରିଖ ସକାଳ ୬ଟା ୩୦ରେ ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ବୋଲି କୁଶ ଫୋନ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।
ଭୁବନେଶ୍ୱର ସ୍କୁଲ ଅଫ ଆଡଭେଞ୍ଚର ପକ୍ଷରୁ କୁଶଙ୍କୁ ସହାୟତାର ହାତ ବଢ଼ା ଯାଇଥିଲା । କୁଶଙ୍କ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁଷ୍ଠାନ ଯୋଗାଇଥିଲା ବୋଲି ସଭାପତି ନୃସିଂହ ସାହୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଆଗାମୀ ଦିନରେ ପର୍ବତାରୋହଣ ପାଇଁ ରୁଚି ରଖୁଥିବା ଅନୁନ୍ନତ ଅଞ୍ଚଳର ଯୁବକଯୁବତୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ସ୍କୁଲ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢ଼ାଇବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଲିପିକା ସକାଳ ୭ଟାରେ ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚି ଜାତୀୟ ପତାକା ଉଡ଼ାଇଥିଲେ । ଏହି ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ଲିପିକାଙ୍କୁ ବରଗଡ଼ ଏମ.ପିିଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ଏମସିଏଲ କମ୍ପାନୀ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢାଇଥିଲା ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର