PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ: ରେଞ୍ଜରଙ୍କ ହେପାଜତରେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ବଡ଼ମ୍ବା ରେଞ୍ଜରଙ୍କ ସମେତ ୧୫ ଅଟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଥଣ୍ଡା ଜ୍ୱରରେ ରାଜ୍ୟ କଲବଲ: ପୀଡ଼ିତ ଶିଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩ଗୁଣ ବଢ଼ିଛି, ଚିନ୍ତାରେ ଅଭିଭାବକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବରମୁଣ୍ଡା ବସ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ବୋମାମାଡ଼, ଜଣେ ଅଟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସରିଲା ଖଣ୍ଡଗିରି କୁମ୍ଭମେଳା, ଫେରିଲେ ସାଧୁସନ୍ଥ
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ, ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ତ୍ରୀବତା ଥିଲା ୭.୮
  • ||

କୁଶ,ଲିପିକା ଚଢ଼ିଲେ ଆଫ୍ରିକାର ଉଚ୍ଚତମ ଶୃଙ୍ଗ

ଭୁବନେଶ୍ୱର/କୋରାପୁଟ,୨୯ା୧(ଆପ୍ର): ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପର୍ବାତାରୋହଣ କରି ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର ଜଣେ ଆଦିବାସୀ ଯୁବକ କୁଶ ଆର୍ଲବ ଓ ବରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାର ଲିପିକା ସେଠ୍‌ । କୁଶଙ୍କ ଘର ନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ ପାଡ଼ୁଆ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆର୍ଲାପୁଟ ଗାଁରେ । ଉଭୟ ଆଫ୍ରିକା ମହାଦେଶର କିଲିମଞ୍ଜାରୋ ଉଚ୍ଚତମ ଗିରିଶୃଙ୍ଗକୁ ଆରୋହଣ କରିଛନ୍ତି । ଯାହାର ଉଚ୍ଚତା ଥିଲା ୫ ହଜାର ୮୯୫ ମିଟର । ଏହି ପର୍ବତାରୋହଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଗତ ୨୧ ତାରିଖରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ୨୫ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରାତ୍ରୀରୁ ଦୁହେଁ କିଲିମଞ୍ଜାରୋ ବେଶ୍‌ କ୍ୟାମ୍ପରୁ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ୨୬ ତାରିଖ ସକାଳ ୬ଟା ୩୦ରେ ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ବୋଲି କୁଶ ଫୋନ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।
ଭୁବନେଶ୍ୱର ସ୍କୁଲ ଅଫ ଆଡଭେଞ୍ଚର ପକ୍ଷରୁ କୁଶଙ୍କୁ ସହାୟତାର ହାତ ବଢ଼ା ଯାଇଥିଲା । କୁଶଙ୍କ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁଷ୍ଠାନ ଯୋଗାଇଥିଲା ବୋଲି ସଭାପତି ନୃସିଂହ ସାହୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଆଗାମୀ ଦିନରେ ପର୍ବତାରୋହଣ ପାଇଁ ରୁଚି ରଖୁଥିବା ଅନୁନ୍ନତ ଅଞ୍ଚଳର ଯୁବକଯୁବତୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ସ୍କୁଲ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢ଼ାଇବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଲିପିକା ସକାଳ ୭ଟାରେ ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚି ଜାତୀୟ ପତାକା ଉଡ଼ାଇଥିଲେ । ଏହି ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ଲିପିକାଙ୍କୁ ବରଗଡ଼ ଏମ.ପିିଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ଏମସିଏଲ କମ୍ପାନୀ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢାଇଥିଲା ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର