PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦୁଝର ସଦର : ମଦ୍ୟପଙ୍କ ଉନ୍ମୁକ୍ତ କାଣ୍ଡ, ବାପାକୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା କଲା ପୁଅ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅକ୍ଟୋବର ୨ରୁ ଏକ ମାସ ବ୍ୟାପି ପଦଯାତ୍ରା କରିବ ବିଜେଡି, ୨୯ ଏବଂ ୩୦ ତାରିଖରେ ବସିବ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ଏଟିଏମ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ, ବାର୍‌ରେ ୩ଟି ବୋମାମାଡ଼ କଲେ ୨ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କବିତା ‘ସୌଗନ୍ଦ ମୁଝେ ଇସ୍ ମିଟି କୀ…’କୁ କଣ୍ଠଦାନ କଲେ ଲତା ମଙ୍ଗେସକର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୩୦।୩; ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଏକ କବିତାକୁ ଭାରତର ସୁର ସାମାଜ୍ଞ୍ରୀ ଭାବରେ ଲତା ମଙ୍ଗେସକର କଣ୍ଠଦାନ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଏହି ଗୀତର ଭିଡିଓକୁ ନିଜର ଟ୍ବିଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲରେ ମଧ୍ୟ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଗୀତର ଭିଡିଓରେ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଥମେ ଲତାଙ୍କ ସ୍ବର ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି। ସେ କହୁଛନ୍ତି ‘ନମସ୍କାର କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମାନନୀୟ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଭାଷଣ ଶୁଣୁଥିଲି। ସେ ଏକ କବିତାର ପଙ୍କକ୍ତି କହିଥିଲେ, ଯାହାକି ପ୍ରତି ଭାରତୀୟ ମନର କଥା ବୋଲି ଲାଗିଥିଲା। ଏହା ମୋ ହୃଦୟକୁ ଛୁଇଁ ପାରିଥିଲା। ମୁଁ ଏହାକୁ ରେକର୍ଡ କରିଛି ଓ ଆଜି ଆମ ଦେଶର ବୀର ଯବାନ ଓ ଦେଶର ଜନତାଙ୍କୁ ସମର୍ପିତ କରୁଛି। ଜୟ ହିନ୍ଦ’

ଏହି ଭିଡିଓକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ନିଜର ଟ୍ବିଟର ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସେୟାର କରି ଲେଖିଛନ୍ତି ‘ହୃଦୟର ଗଭୀରତାରୁ ଏହି ଗୀତକୁ ରୂପ ଦେବାରେ ଆପଣଙ୍କର ସ୍ନେହ ଓ ଆର୍ଶିବାଦ ମୋ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣାର ସ୍ରୋତ।’ ଏଠାରେ ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ବାୟୋପିକ ୫ ଅପ୍ରେଲରେ ରିଲିଜ୍ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଫିଲ୍ମର ପ୍ରଥମ ଗୀତ କବିତା ‘ସୌଗନ୍ଦ ମୁଝେ ଇସ୍ ମିଟି କୀ…’ ଉପରେ ତିଆରି କରାଯାଇଛି। ଏହି ଗତ ୨୩ ତାରିଖରେ ରିଲିଜ୍ ହୋଇଥିଲା।

ପାକିସ୍ତାନର ବାଲକୋଟରେ ବାୟୁସେନାର ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି କବିତାକୁ ପଢିଥିଲେ। ସେ ରାଜସ୍ତାନର ଚୁରୁରେ ଏକ ସଭାରେ ଭାଷଣ ଦେଇ ଏହି କବିତାର କିଛି ପଙ୍କକ୍ତି ପଢିଥିଲେ।ସେ କହିଥିଲେ ’ମୁଝେ ସୌଗନ୍ଦ ହୈ ଇସ୍ ମିଟି କି, ମେଁ ଦେଶ ମିଟନେ ନେହିଁ ଦୁଗାଁ, ମେଁ ଦେଶ ନେହିଁ ରୁକନେ ଦୁଁଗା, ମେଁ ଦେଶ ନେହିଁ ଝୁକନେ ଦୁଁଗା, ମେରା ବଚନ ହେ ଭାରତ ମା’ କୋ, ତେରା ଶିଶ୍ ଝୁକନେ ନେହି ଦୁଁଗା।’

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର