PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଇଡା ବ୍ଲକର ଫଟାଟାଙ୍ଗର ଆଶ୍ରମ ଛାତ୍ରୀ ନିବାସରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଛାତ୍ରୀ ଅସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ୫ମ ଟେଷ୍ଟ: ଜୋ ରୁଟ୍‌ ଏବଂ ଜନି ବୈୟାରିଷ୍ଟୋଙ୍କ ଶତକୀୟ ଇନିଂସ, ଭାରତକୁ ୭ ଓ୍ବିକେଟରେ ହରାଇ ସିରିଜ ବରାବର୍‌ କଲା ଇଂଲଣ୍ଡ
  • ||
  • ପୁଣି ରାଜଧାନୀରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ଭୁବନେଶ୍ବର ସ୍ଥିତ ଆଚାର୍ଯ୍ୟବିହାର ନିକଟ ଏକ ଭଡାଘରୁ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଉତ୍କଟ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା, ମୁଲତବୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ବିରୋଧୀ
  • ||
  • ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ : ମୋବାଇଲ୍ ଗେମ୍ ହେଲା କାଳ, ଅନଲାଇନ୍ ଗେମ୍ ଖେଳି ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ହାରିଯିବାରୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଯୁବକ
  • ||
  • ସମ୍ଵଲପୁର : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଅଜଣା ଟ୍ରକ୍, ୨ ମୃତ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ୫୫ଟି ନୂତନ ବାତ୍ୟା ଓ ବନ୍ୟା ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀ, ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିରୁ ୨୯ କୋଟି ୩୬ ଲକ୍ଷ ମଞ୍ଜୁର
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ପୋଲିସ ପଞ୍ଝାରେ ଦୁଇ ନକଲି ମାଓବାଦୀ, ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ ଦେଇ ମାଗୁଥିଲେ ୫ ଲକ୍ଷ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରୁ ବାପା ଓ ଝିଅ-ପୁଅଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ: କମାଣ୍ଡର ଜିପ୍‌ରୁ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜି ହେରାପଞ୍ଚମୀ, ନନ୍ଦିଘୋଷ ରଥ ଭାଙ୍ଗି ରାଗ ଶୁଝାଇବେ ଅଭିମାନିନୀ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସାଆନ୍ତାଣୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାରେ ଲଘୁଚାପ ବଳୟ ସୃଷ୍ଟି, ୪ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା: ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ଛେଚିବ
  • ||

ଯାଞ୍ଚ ଭୟରେ ବଜାରରୁ ଲିଚୁ ଗାଏବ; ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ଲାବ୍‌ ନାହିଁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦ ।୬ (ବ୍ୟୁରୋ): ବିହାରରେ ବ୍ୟାପିଥିବା ମସ୍ତିଷ୍କ ଜ୍ୱରର କାରଣ ଲିଚୁ କୋଳି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଏହପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଲିଚୁ କୋଳି ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ପରେ ଏବେ ଲିଚୁ ବଜାରରୁ ଗାଏବ ହୋଇଯାଇଛି । ତେବେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ କିଛି ଦୋକାନୀ ସୋ’ ରେ ନରଖି ଭିତରେ ରଖି ବିକ୍ରି କରୁିଥିବାର ଦେଖାଯାଇଛି ।
 

ଏ ପଟେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଲିଚୁ କୋଳି ମାନ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ କୌଣସି ଡ୍ରାଇଭ କରିନି । ପୂର୍ବରୁ ଯେଉଁଭଳି ମାନ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଉଥିଲା । ଏବେ ବି ସେମିତି ଚାଲିଛି । ଏହି ଯାଞ୍ଚ ବେଳେ କେବଳ ଲିଚୁରେ ପ୍ରାକୃତିକ ରଙ୍ଗ ମିଶିଛି ନା ନାହିଁ? ବିଷାକ୍ତ ରସାୟନ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଛି କି ନାହିଁ? ଏହା ଦେଖାଯାଉଛି । ହେଲେ ଟକ୍ସିଂ ଯାଞ୍ଚ ହୋଇପାରୁନି । ବାସ୍ତବରେ ଟକ୍ସିଂ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ହାଇଲେବୁଲ ଲ୍ୟାବ୍‌ କେଉଁଠି ନାହିଁ । ଫୁଡ୍‌ ସେଫ୍‌ଟି ସର୍ଭିସ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ (ଏଫ୍‌ଏସଏସଆଇ) ଏ ଯାଏ ଲିଚୁକୁ ନେଇ କୌଣସି ନକାରାତ୍ମକ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇନି । ତେଣୁ ଲିଚୁ ବିକ୍ରି ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇନାହିଁ ବୋଲି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ।  

ଏ ପଟେ କିନ୍ତୁ ଭୟରେ ଆଜି ରାଜ୍ୟର ଅଧିକାଂଶ ଫଳ ବଜାରରୁ ଲିଚୁ ଗାଏବ ହୋଇଯାଇଛି । ଭୁବନେଶ୍ୱର, ରାଉରକେଲା, ସମ୍ବଲପୁର, କଟକ ଓ ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ଲିଚୁ ମିଳୁନି । ତେବେ ସମ୍ବଲପୁରର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆସୁଥିବା ଲିଚୁ ରାଜଧାନୀର କିଛି ଦୋକାନରେ ମିଳୁଥିଲା । ତେବେ ଭୟରେ ଦୋକାନୀ ଉପରେ ନରଖି ଭିତରେ ରଖି ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର