PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଟାଉନ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରିଜେଣ୍ଟ ମାର୍କେଟ୍‌ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ, ଫାଙ୍କା ଗୁଳି ଚାଳନା କରି ୧୦ ଅଟକ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଟେନ୍ସା ଗୀତାରାଣୀ ମାଇନ୍ସ ସମ୍ମୁଖରେ ଅଘଟଣ, ହାଇଓ୍ୱା ସହ ଜିଅନ୍ତା ଜଳିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • ବଡ଼ବିଲ : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ବାମେବାରୀ ଥାନା ବସନ୍ତପୁର ମାଝୀ ସାହିରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବିଭତ୍ସ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, କଟୁରୀରେ ହାଣି ମୁଣ୍ଡଗଣ୍ଡି ଅଲଗା କରିଦେଲା ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ବାରିପଦା ଷ୍ଟେସନ ଠାରେ ଗଛ ପଡ଼ି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ତାର ଛିଡି ଅଟକିଲା ଟ୍ରେନ, ବିଳମ୍ବରେ ଚାଲିବ ଟ୍ରେନ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବନ୍ୟା ଲାଗି ଛୁଟି ବାତିଲ, ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଓଡ୍ରାଫ-ଏନ୍‌ଡିଆରଏଫ୍‌-ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ବିଶୋଇ ଥାନା ଲୋହାକାନି ଭୋଳ ବେଡା ଗ୍ରାମରେ ବିଳମ୍ୱିତ ରାତିରେ ଭୁଷୁଡିଲା ଘରର କାନ୍ଥ, ଚାଲିଗଲା ଦୁଇ ଭଉଣୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସମେତ ୟୁପିର କେତେକ ଜିଲ୍ଲା , କୌଣସି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇନଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ବେକରେ ବ୍ଲେଡ୍‌ ମାରି ସୁନା ଚେନ୍‌ ଲୁଟ ଉଦ୍ୟମ ଫେଲ୍, ଧରାପଡି ଛେଚା ଖାଇଲେ ୩ ଲୁଟେରା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ୬୨୧.୦୨ ଫୁଟ୍‌କୁ ଖସିଲା ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଜଳସ୍ତର, ୨୦ ଗେଟ ଦେଇ ଚାଲିଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୧ରୁ ବନ୍ୟାଞ୍ଚଳ ଗସ୍ତ କରିବ ପିସିସି ଟିମ୍‌, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଦେବେ ରିପୋର୍ଟ
  • ||
  • ବାଲିଗୁଡ଼ା : ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ତିଲୋରୀ ପଞ୍ଚାୟତର ସିମନବାଡ଼ି ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଥିବା ପୋଲର ପାର୍ଶ୍ଵ ରାସ୍ତା ଧସି ଯାଇଛି, ବସ୍ ଚଳାଚଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଠପ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ସଦର ବ୍ଲକ ମହାଦେଇଯୋଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ଟିକରପଡ଼ାରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ କାନ୍ଥ ଭୁଷୁଡ଼ି ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ, ସ୍ୱାମୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଜୟପୁର/ଦିଲ୍ଲୀ : ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଚାଲିଗଲା ୬ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଜୀବନ : ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୋକପ୍ରକାଶ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବାଙ୍କ ବିହାରୀ ମନ୍ଦିରରେ ବଡ଼ ଧରଣ ଅଘଟଣ, ମଙ୍ଗଳା ଆରତୀ ସମୟରେ ଦଳା ଚକଟାରେ ଦୁଇ ମୃତ
  • ||

ଏନସିପିର ପ୍ରତିଶୃତି: କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଲେ ପାକିସ୍ତାନ ସହିତ ହେବ ଆଲୋଚନା

source:zeenews.india.com

ମୁମ୍ବାଇ ୨୬/୩: ନ୍ୟାସଲିଷ୍ଟ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି(NCP) ତରଫରୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ଯେ ଦଳ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଲେ ପାକିସ୍ତାନ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରିବ । ଘୋଷଣା ପତ୍ରରେ ଏନସିପି କହିଛି ଯେ ଯଦି ଦଳ କ୍ଷମତାକୁ ଆସେ ତେବେ ପାକିସ୍ତାନ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରାଯିବ ।

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ସୋମବାର ନିଜ ଘୋଷଣା ପତ୍ର ଜାରି କରିଛି ଏନସିପି ।ଏଥିରେ ନିମ୍ନ ଓ ମଧ୍ଯମ ଆୟବର୍ଗର ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଋଣ ଛାଡ୍ କରିବା ସହିତ ପାକିସ୍ତାନ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରାଯିବା କଥା କୁହାଯାଇଛି । ପାର୍ଟି କାର୍ଯ୍ଯାଳୟରେ ଏହି ଘୋଷଣା ପତ୍ର ଜାରି କରି ଏନସିପି ମହାସଚିବ ତଥା ମୁଖ୍ଯ ପ୍ରବକ୍ତା ଡି ପି ତ୍ରିପାଠୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାର୍ଟିର ଚେଷ୍ଟା ରହିବ ଯେ କଶ୍ମୀର ଘାଟୀରେ କଟ୍ଟରପନ୍ଥ ଦିଗରେ ଅଗ୍ରସର ହେଉଥିବା ଯୁବକଙ୍କୁ ମୁଖ୍ଯଧାରାରେ ସାମିଲ କରିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବା ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କ ମନରେ ଘୃଣା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି ।

ଶରଦ ପାୱାରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଦଳ ନ୍ଯାସନାଲିଷ୍ଟ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୨୦ ଆସନରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛି । ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ବ୍ଯତୀତ ଦଳ ବିହାର, ଓଡିଶା, ମେଘାଳୟ ଓ ମଣିପୁରରୁ ମଧ୍ଯ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ଆସନରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛି ।

ତ୍ରିପାଠୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ଗ୍ରାମୀଣ ଅଞ୍ଚଳରେ କାମ କରୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସଙ୍ଗଠନର ଆକଳନ ଅନୁସାରେ ୯୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆତ୍ମହତ୍ଯା କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଅଧିକାଂଶ ଚାଷୀ । ଆମେ ନିମ୍ନ ଓ ମଧ୍ଯମ ଆୟବର୍ଗ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଋଣ ଛାଡ୍ କରିବୁ ।’ ପାର୍ଟିର ଘୋଷଣା ପତ୍ର ମୁମ୍ବାଇରେ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ତ୍ରିପାଠୀ ଏହା ମଧ୍ଯ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ସହିତ ଖାସ୍ ରୂପେ ଆତଙ୍କବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯିବ ଯେପରି ପୁଣି ୨ ଦେଶ ମଧ୍ଯରେ ସୁସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ ହୋଇପାରିବ ।