PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆପଡା ସାଲେଭଟା ଛକରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକ-ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାରେ ଗୁରୁତର ତ୍ରୁଟି, ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣ ଭରିବା କ୍ଷଣି ମଝି ଆକାଶରେ ଦେଖାଗଲା କଳା ବେଲୁନ୍, ୪ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଭିତରକୁ ଧସେଇ ପଶିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ପୋଲିସ-ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆପଡା ଉଦ୍ୟାନବନ୍ଧ କ୍ରିଷ୍ଣା ଛକରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ୍ ମନମୁଣ୍ଡା ରେଞ୍ଜ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରତାଖଣ୍ଡି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଫାଶରେ ପଡ଼ି ଏକ ଭାଲୁର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କୋଲକାତା : ମାତ୍ର ୭୫ ଟଙ୍କା ପାଉଣା ଫେରସ୍ତ ଦାବିରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଅଶାନ୍ତି, ନମାଜ ପଢ଼ି ଫେରିବା ବାଟରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୨୦୧୯ ରୁ ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ୧୦ ହଜାର ୧୨୯ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା : ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜୁଲାଇ ୬ରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଘୋଷଣା । ଦିନ ୧ଟାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇପ ରେଜଲ୍ଟ । ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ଗୋଚ୍ଛାପଡ଼ା/ଫୁଲବାଣୀ : ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଯୋଡ଼ାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ ଜଗାର ଖପୁରି ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯିବ । ଦିଲ୍ଲୀ ଏମସ୍‌ ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜରୀ ଡାକ୍ତର ଦୀପକ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଅଲ୍ଲୁରୀ ସୀତାରାମ ରାଜୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କରିବେ ଉନ୍ମୋଚନ
  • ||
  • କୋଟପାଡ଼ : କୋଟପାଡ଼ ମୀନାବଜାରରେ ଦୋଳି ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ନାବଳିକାଙ୍କ ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତିରେ ପୁଣିଥରେ ଏକନାଥଙ୍କ ବାଜିମାତ୍। ଫ୍ଳୋର ଟେଷ୍ଟରେ ବହୁମତ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ସିନ୍ଦେ। ସିନ୍ଦେଙ୍କୁ ୧୬୪ ସଦସ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ସୂଚନା।
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଚଞ୍ଚରମୁଣ୍ଡା ଛକ ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କୁଲ୍ଲୁରେ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ସମେତ ୧୬ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମିସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୱାର୍ଲ୍ଡ ୨୦୨୨ : ବିଜୟ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଲେ ସିନି ଶେଟ୍ଟୀ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଆଲପାଇନ୍ ଗ୍ଲାସିୟରର ବିଶାଳ ଖଣ୍ଡ, ୫ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶ ନେଇ ବୋର୍ଡର ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ, ସଚିବାଳୟରେ ଆଜି ନିଆଯିବ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବାଲିଘାଟକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଯୁବକଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡାମାଡ଼, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ ଲାଲୁ ଯାଦବ, ପଡ଼ିଯିବା କାରଣରୁ ହୋଇଥିଲେ ଆହତ
  • ||
  • ଡେନମାର୍କ : ଡେନମାର୍କର ସପିଂ ମଲରେ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ୩ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

୨୫ ବର୍ଷ ତଳେ ବନ୍ୟା ଜଳରୁ ଛାଣି ଆଣିଥିଲେ ବର୍ଷକର ବାରହା ଛୁଆ, ସ୍ନେହ ଆଦର ପାଇ ମନ୍ଦିର ପୂଜକଙ୍କ ମମତା ଡୋରିରେ ବାନ୍ଧି ହୋଇଯାଇଛି ରାଜୁ…

ମାଲକାନଗିରି, ୨୦/୦୫ : ସଭ୍ୟ ଶିକ୍ଷିତ ସମାଜର ମଣିଷମାନେ ବଡ଼ ହୋଇ ନିଜ ଜନ୍ମକଲା ମା-ବାପାଙ୍କୁ ଭୁଲିଯାଉଛନ୍ତି। ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ହତାଦର କରି ତାଙ୍କୁ ପର କରିଦେଉଛନ୍ତି। ନିଜ ପିଲାମାନେ ବାପା-ମାଆଙ୍କୁ ଅଲୋଡ଼ା କରିଦେଉଥିବା ବେଳେ ଜଙ୍ଗଲର ପଶୁ ବାରହା ଜଣେ ମନ୍ଦିର ପୂଜକକୁ ନିଜର ବାପା ଭଳି ମାନିବା ଓ ପୂଜକ ବାରହାକୁ ନିଜର ସନ୍ତାନ ଭଳି ସ୍ନେହ ଆଦର କରିବା ଘଟଣା ଏବେ ମାଲକାନଗିରି ସହରରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। ମାଲକାନଗିରି ସହର ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ସାହିର ମହେନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ରଙ୍କ ନିକଟରେ ପୋଷା ମାନିଛି ଏକ ଜଙ୍ଗଲୀ ବାରହା। ଏହି ବାର୍‌ହାଟି ମଣିଷଙ୍କ ଭଳି ଖାଦ୍ୟ ଖାଉଛି, ପୁଅ ଭଳି ମହେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପାଖେପାଖେ ଘୂରି ବୁଲୁଛି।

ରାଜୁ ଓ ମହେନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ରଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ୨୫ବର୍ଷ ତଳର। ମାଲକାନଗିରି ସହର ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ସାହିର ମହେନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର ହେଉଛନ୍ତି ମା ମଙ୍ଗଳା ମନ୍ଦିରର ପୂଜକ। ସେ ଦୀର୍ଘ ୨୫ ବର୍ଷ ତଳେ ବନ୍ୟା ଜଳରୁ ଛାଣି ଆଣିଥିଲେ ବର୍ଷକର ବାର୍‌ହା ଛୁଆକୁ। ତାକୁ ଲାଳନପାଳନ କରି ଛୋଟରୁ ବଡ଼ କରିଥିଲେ। ଆଉ ଶ୍ରଦ୍ଧାରେ ତା ନାଁ ଦେଇଥିଲେ ରାଜୁ। ଛୋଟବେଳେ ରାଜୁ ଛେଳିମେଣ୍ଢାଙ୍କ ପଲ ଭିତରେ ରହି ବଡ଼ ହୋଇଛି। ମାଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ଭୋଗ ଲାଗିବା ପରେ ରାଜୁ ଖାଇବୁ ଆ କହି ଡାକିଦେଲେ ସେ ଯେଉଁଠି ଥିଲେ ବି ଧାଇଁ ଆସେ। ଆଉ ମହେନ୍ଦ୍ର ରାଜୁକୁ ପ୍ରସାଦ ଖୁଆଇ ଆଉଁଶି ଦିଅନ୍ତି। ପୁଅ ଭଳି ସ୍ନେହ ଆଦର ପାଇ ମହେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଆଗପଛରେ ଘୂରି ବୁଲେ ରାଜୁ।

ମଣିଷ ଛୁଆ ପରି ଆଇସ୍‌କ୍ରିମ୍, ବିସ୍କୁଟ, ଚକଲେଟ୍, ମନ୍ଦିରର ଭୋଗ ଏବେ ରାଜୁର ପ୍ରିୟ ଖାଦ୍ୟ । ରାଜୁ ବଡ଼ ହୋଇଗଲା ପରେ ବନଭିଭାଗ କେସ୍ ଭୟରେ ରାଜୁକୁ ନେଇ ଜଙ୍ଗଲରେ ଛାଡି ଦେଇଥିଲେ ମହେନ୍ଦ୍ର। ହେଲେ ରାଜୁ ତାର ସାଙ୍ଗସାଥୀଙ୍କ ସହିତ ମିଶି ସାରି ଖାଇବା ସମୟ ହୋଇଗଲେ ପୁଣି ମନ୍ଦିର ନିକଟକୁ ଫେରି ଆସିଥାଏ। ଆଉ ମହେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ହାତରୁ ଖାଦ୍ୟ ଓ ଭୋଗ ଖାଇ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଚାଲିଯାଇଥାଏ ବୁଲିବାକୁ। ଆନେକ ଥର ଜଙ୍ଗଲ ଭିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନେ ରାଜୁକୁ ଧରି ନେଇ ଜଙ୍ଗଲରେ ଛାଡିବା ଉଦ୍ୟମ କରି ବିଫଳ ହୋଇଥିବା କୁହନ୍ତି ମହେନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର । ଆଉ ଏବେ ଏହି ବିଶାଳକାୟ ବାରହାଟି ମାଲକାନଗିରି ସହର ସହ ପାଖ ମଲ୍ଲିକେଶ୍ୱର ପର୍ବତରେ ଅଣାୟାସରେ ଘୁରି ବୁଲୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ କକାହାରିକୁ କିଛି କ୍ଷଥିକରୁ ନାହିଁ। ଲୋକଙ୍କ ହାତରୁ ବିସ୍କୁଟ, ଆଇସକ୍ରିମ୍ ଖାଇ ଖୁସି ହୋଇ ଘଷି ହୋଇ ମୁଣ୍ଡ ହଲେଇ ଜଙ୍ଗଲକୁ ପଳାଇଥାଏ।

ଏହି ଘଟଣା ଏବେ ସମଗ୍ର ମାଲକାନଗିରି ସହରରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। ମହେନ୍ଦ୍ର ଜଣେ ପଶୁପକ୍ଷୀ ପ୍ରେମୀ ହୋଇଥିବାରୁ ସେ ନିଜେ ବିବାହ ନକରି ମା ମଙ୍ଗଳଙ୍କ ପୂଜା କରିବା ସହ ଜଙ୍ଗଲର ପଶୁପକ୍ଷୀଙ୍କର ସେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରୁ ପ୍ରଶଂସାର ସୁଅ ଛୁଟିଛି।