PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା : ସିମେଣ୍ଟ ଇଟାଭାଟି ମାଲିକଙ୍କୁ ବିଭତ୍ସ ଭାବେ ହତ୍ୟା, ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରୁ ଲୁଟେରା ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ଗିରଫ, ୧୭୧ ଗ୍ରାମର ସୁନା ଜବତ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କପି ଯାଞ୍ଚ୍ ବାହାନାରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ ଅଭିଯୋଗ, ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ସମ୍ମୁଖରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା : ଏସଏମସି ପାୱାର ଜେନେରେସନ କାରଖାନାରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ନିଆଁରେ ପୋଡ଼ି ହୋଇ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ କୁଲତା ସମାଜ, ନୃସିଂହନାଥ ପୀଠର ଉନ୍ନତିକରଣ ପଦକ୍ଷେପ ପାଇଁ ଦେଲେ ଧନ୍ୟବାଦ
  • ||
  • ମାର୍ଶାଘାଇ : ଦିନ ଦ୍ଵିପ୍ରହରେ ଲୁଟ୍, ମହିଳାଙ୍କୁ ଭୁଜାଲି ଦେଖାଇ ଅଳଙ୍କାର ଲୁଟିନେଲେ ୨ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ବିଜୟ ହଜାରେ ଟ୍ରଫି: ଇତିହାସ ରଚିଲେ ଋତୁରାଜ, ଗୋଟିଏ ଓଭରରେ ମାରିଲେ ୭ ଛକା
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା : ସିମେଣ୍ଟ ଇଟାଭାଟି ମାଲିକଙ୍କୁ ବିଭତ୍ସ ଭାବେ ହତ୍ୟା, ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା: ବାଲିଆ ବାଣ ବିସ୍ଫୋରଣ ଅଘଟଣ: ଏସ୍‌ସିବିରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଆହୁରି ୧୧ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଟକ: ଡିସେମ୍ବର ୯ରୁ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ଏସ୍‌ଏ-୧ ଖାତା ଦେଖା, ୫୬ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ହେବ ମୂଲ୍ୟାୟନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଶୀତ ଲହରୀ ଅସମ୍ଭାଳ: ୧୦ ଡିଗ୍ରୀ ତଳେ ୭ ସହର, ସେମିଳିଗୁଡା ସବୁଠୁ ଥଣ୍ଡା
  • ||

ସହିଦ୍ ଭଗତ ସିଂଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ ହେବ ଚଣ୍ଡିଗଡ ବିମାନବନ୍ଦର, ମନ୍‌ କି ବାତ୍‌ରେ ଘୋଷଣା କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ରବିବାର ରେଡିଓ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ମନ କି ବାତ’ରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ସହିଦ ଭଗତ ସିଂଙ୍କ ନାମରେ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ ବିମାନବନ୍ଦରର ନାମ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ମୋଦି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଏହା ଅପେକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୫ରେ ଦେଶର ମହାନ ମାନବବାଦୀ, ଚିନ୍ତକ ତଥା ମହାନ ପୁତ୍ର ଦିନଦୟାଲ ଉପାଧ୍ୟାୟଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରାଯାଏ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିନଦୟାଲ ଉପାଧ୍ୟାୟଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରାର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଗୁଣ ହେଉଛି ଯେ ସେ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ବିଶ୍ବର ବଡ ଅଶାନ୍ତି ଦେଖିଛନ୍ତି । ସେ ଆଦର୍ଶବାଦ ସଂଘର୍ଷର ସାକ୍ଷୀ ହୋଇଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ ସେ ୨୦୧୫ ମସିହାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଭାରତୀୟ ସଙ୍କେତିକ ଭାଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ର ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ । ଏହା ସହିତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନିକଟରେ ନାମିବିଆରୁ ଆଣିଥିବା ଚିତା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ।

ମନ୍‌ କି ବାତ୍‌ରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ନାମିବିଆରୁ ଆଣିଥିବା ଚିତା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଚିତା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ତାଙ୍କୁ ଅନେକ ମେସେଜ୍ ମିଳିଛି। ଦେଶର କୋଣ ଅନୁକୋଣରୁ ଲୋକମାନେ ଚିତା ଭାରତକୁ ଫେରିବା ପରେ ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ୧୩୦ କୋଟି ଭାରତୀୟ ଖୁସି ଏବଂ ଗର୍ବର ସହ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ହେଉଛି ଭାରତର ପ୍ରକୃତି ପ୍ରତି ଭଲପାଇବା । ଆଉ ଏବେ ଲୋକଙ୍କ ଏକ ସାଧାରଣ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ମୋଦୀ ଜୀ, ଆମେ କେବେ ଚିତା ଦେଖିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବୁ ?

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବରେ ୨୮ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଏକ ବିଶେଷ ଦିନ । ଏହି ଦିନ ଆମେ ଭାରତ ମାତାର ସାହସୀ ପୁଅ ଭଗତ ସିଂଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରିବୁ । ଏହାର ଠିକ ପୂର୍ବରୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସ୍ୱରୂପ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସହିଦ ଭାଗବତ ସିଂଙ୍କ ନାମରେ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ ବିମାନବନ୍ଦରର ନାମକରଣ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ଶହୀଦମାନଙ୍କ ସ୍ମାରକପତ୍ର, ସେମାନଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ ସ୍ଥାନ ଏବଂ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକର ନାମ ଆମକୁ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଏ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର