PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆପଡା ସାଲେଭଟା ଛକରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକ-ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାରେ ଗୁରୁତର ତ୍ରୁଟି, ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣ ଭରିବା କ୍ଷଣି ମଝି ଆକାଶରେ ଦେଖାଗଲା କଳା ବେଲୁନ୍, ୪ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଭିତରକୁ ଧସେଇ ପଶିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ପୋଲିସ-ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆପଡା ଉଦ୍ୟାନବନ୍ଧ କ୍ରିଷ୍ଣା ଛକରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ୍ ମନମୁଣ୍ଡା ରେଞ୍ଜ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରତାଖଣ୍ଡି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଫାଶରେ ପଡ଼ି ଏକ ଭାଲୁର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କୋଲକାତା : ମାତ୍ର ୭୫ ଟଙ୍କା ପାଉଣା ଫେରସ୍ତ ଦାବିରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଅଶାନ୍ତି, ନମାଜ ପଢ଼ି ଫେରିବା ବାଟରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୨୦୧୯ ରୁ ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ୧୦ ହଜାର ୧୨୯ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା : ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜୁଲାଇ ୬ରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଘୋଷଣା । ଦିନ ୧ଟାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇପ ରେଜଲ୍ଟ । ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ଗୋଚ୍ଛାପଡ଼ା/ଫୁଲବାଣୀ : ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଯୋଡ଼ାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ ଜଗାର ଖପୁରି ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯିବ । ଦିଲ୍ଲୀ ଏମସ୍‌ ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜରୀ ଡାକ୍ତର ଦୀପକ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଅଲ୍ଲୁରୀ ସୀତାରାମ ରାଜୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କରିବେ ଉନ୍ମୋଚନ
  • ||
  • କୋଟପାଡ଼ : କୋଟପାଡ଼ ମୀନାବଜାରରେ ଦୋଳି ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ନାବଳିକାଙ୍କ ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତିରେ ପୁଣିଥରେ ଏକନାଥଙ୍କ ବାଜିମାତ୍। ଫ୍ଳୋର ଟେଷ୍ଟରେ ବହୁମତ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ସିନ୍ଦେ। ସିନ୍ଦେଙ୍କୁ ୧୬୪ ସଦସ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ସୂଚନା।
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଚଞ୍ଚରମୁଣ୍ଡା ଛକ ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କୁଲ୍ଲୁରେ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ସମେତ ୧୬ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମିସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୱାର୍ଲ୍ଡ ୨୦୨୨ : ବିଜୟ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଲେ ସିନି ଶେଟ୍ଟୀ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଆଲପାଇନ୍ ଗ୍ଲାସିୟରର ବିଶାଳ ଖଣ୍ଡ, ୫ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶ ନେଇ ବୋର୍ଡର ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ, ସଚିବାଳୟରେ ଆଜି ନିଆଯିବ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବାଲିଘାଟକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଯୁବକଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡାମାଡ଼, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ ଲାଲୁ ଯାଦବ, ପଡ଼ିଯିବା କାରଣରୁ ହୋଇଥିଲେ ଆହତ
  • ||
  • ଡେନମାର୍କ : ଡେନମାର୍କର ସପିଂ ମଲରେ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ୩ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ୟୁପିରେ ଆସନ ବୁଝାମଣା: ଏସପି ୩୭ ଓ ବିଏସପି ୩୮ଟିରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବ

ଲକ୍ଷ୍ନୌ,୨୧।୨: ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ୨୦୧୯ରେ ବିଜେପିକୁ ହରାଇବା ପାଇଁ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି (ଏସପି) ଓ ବହୁଜନ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି (ବିଏସପି) ମଧ୍ୟରେ ମେଣ୍ଟ କିଛି ଦିନ ତଳେ ହୋଇସାରିଛି। ଆଜି ଏସପି ଓ ବିଏସପି ମଧ୍ୟରେ ଲୋକସଭା ଆସନ ବଣ୍ଟନ ନେଇ ସହମତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ବିଏସପିକୁ  ଏସପି ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଆସନ ମିଳିଛି। ବିଏସପି ଖାତାରେ ୩୮ଟି ଆସନ ରହିଥିବା ବେଳେ ଏସପିକୁ ମିଳିଛି ୩୭ଟି ଆସନ। ଦୁଇ ଦଳ ବାଗପତ, ମଥୁରା ଓ ମୁଜାଫରନଗର ଆସନ ଛାଡି ଦେଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ କୁହାଯାଉଛି ଯେ , ୩ଟି ଆସନ ଆରଏଲଡି ଖାତାକୁ ଚାଲିଯିବ। ସେଭଳି ଦୁଇଟି ଆସନ ଆମେଠି ଓ ରାୟବରେଲିକୁ କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ଛଡା ଯାଇଛି। ଆମେଠି କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ଓ ରାୟବରେଲି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ଆସନ।

source: https://www.livehindustan.com

ଏସପି-ବିଏସପି ଗୁରୁବାର ଆସନ ବୁଝାମଣା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ପଶ୍ଚିମ ୟୁପିର ଅଧିକାଂଶ ଆସନ ଯେଉଁଠି ବିଏସପି ନିର୍ବାଚନ ମଇଦାନରେ ଓହ୍ଳାଇବ। ସେଭଳି ରୁହେଲଖଣ୍ଡ, ମୈନପୁରୀ ଓ କନୌଜ ଆଖପାଖର ଆସନ ଏସପିର ଖାତାକୁ ଯାଇଛି।  ଦୁଇଦଳକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ  ମଣ୍ଡଳର ଆସନ ମିଳିଛି। କୈରାନା, ମୁରାଦାବାଦ, ରାମପୁର, ସମ୍ଭଲ, ଗାଜିଆବାଦ, ହାଥରସ୍(ଏସସି), ଫିରୋଜାବାଦ, ମୈନପୁାରୀ, ଏଟା, ବଦାୟୁ, ବରେଲି, ପିଲଭିତ, ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ଖିରି, ହରଦୋଇ, ଉନ୍ନାବ, ଲକ୍ଷ୍ନୌ, କନୌଜ, କାନପୁର, ଝାନ୍ସି,, ବାନ୍ଦା, କୌଶମ୍ବି, ଫୁଲପୁର, ଆହ୍ଲାବାଦ, ବାରାବାଙ୍କି (ଏସସି) ଫୈଜାବାଦ, ବହରାଇଚ(ଏସସି), ଗୌଣ୍ଡା, ମହାରାଜଗଞ୍ଜ, ଗୋରଖପୁର, କୁଶିନଗର, ଆଜମଗଡ,ବଲିୟା, ଚନ୍ଦୋଲି, ବାରାରାସୀ, ମିର୍ଜାପୁର ଓ ରବର୍ଟସଗଞ୍ଜ(ଏସସି) ଆସନରୁ ଏସପି ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବ।

source: https://www.livehindustan.com

ସେଭଳି ବିଏସପି ସହାରନପୁର, ବିଜନୋର, ନଗିନା(ଏସସି), ଅମରୋହା, ମିରଟ, ସୀତାପୁର, ମିଶ୍ରିଖ(ଏସସି), ମୋହନଲାଳଗଞ୍ଜ(ଏସସି), ସୁଲତାନପୁର, ପ୍ରତାପଗଡ, ଫରୁଖାବାଦ, ଆକବରପୁର, ଜାଲୋନ(ଏସସି), ହମିରପୁର,ଫତେପୁର, ଆମ୍ବେଦକର ନଗର, କେଶରଗଞ୍ଜ, ଶ୍ରୀବସ୍ତି, ଡୁମାରିୟଗଞ୍ଜ, ବସ୍ତି, ସନ୍ଥ କବିରନଗର, ଦେବାରିୟା, ବାସଗାଓଁ(ଏସସି), ଲାଲଗଞ୍ଜ(ଏସସି) ଘୋସି, ସଲେମପୁର, ଜୌନପୁର, ମଛଲି ସହର(ଏସସି), ଗାଜିପୁର ଓ ଭଦୋହିରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର