PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆସାମ ବନ୍ୟା ପୀଡିତଙ୍କ ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟର ହାତ ବଢାଇଲେ ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାତା କରନ ଜୋହର, ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିକୁ ଦେଲେ ୧୧ଲକ୍ଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ରାଜନ ଏକ୍କାଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେଡି ଟିମ୍, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ କଲେ ନିବେଦନ
  • ||
  • କଟକ : ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ପାସ ହାର ୯୦.୫୫
  • ||
  • ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି : କଟକ ଜିଲ୍ଲା ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି ଥାନା ସୁକରପଡା ଗାଁରେ ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ମା’କୁ ହତ୍ୟା କରିଛି ପୁଅ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳବଣୀ ଛକ ନିକଟରେ ଟାୟାର ଫାଟିଯିବାରୁ ପୋଲିସ ହାବୁଡରେ ଧରାପଡିଲା ବେଆଇନ ଗୋ-ଚାଲାଣ ଟ୍ରକ, ଜବତ କଲା ଆନନ୍ଦପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଅଭିନେତ୍ରୀ ରଶ୍ମିରେଖାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା, ପ୍ରେମିକ ସନ୍ତୋଷ ପାତ୍ର ରାଉରକେଲା ବାସନ୍ତୀକଲୋନୀରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ରାଉରକେଲାରେ ୩୧୧ କୋଟିର GST ଠକେଇ, ବନ୍ଧାହେଲେ ୫ ବ୍ୟବସାୟୀ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା : ଚାନ୍ଦିଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୩୨୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ହାତୀଖମ୍ବ ଗାଁ ନିକଟରେ ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍ ଓଲଟି ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୩୦ ଆହତ
  • ||

ସରକାରୀ ମାନ୍ୟତା ଦିଅ: ଜୀବିକା ମିଶନ ଏମ୍‌ବିକେ ଓ ସିଆର୍‌ପି ସଂଘର ଦାବି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୮ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ସରକାରୀ ମାନ୍ୟତା ଦିଅ, ନଚେତ ହଟିବୁନି । ଏମିତି ଦାବି ନେଇ ଆଜି ଜୀବିକା ମିଶନ ଏମ୍‌ବିକେ ଓ ସିଆର୍‌ପି ସଂଘ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି । ଏକ ବିଶାଳ ରାଲି କରି ଲୋୟର ପିଏମ୍‌ଜିରେ ସଂଘର ହଜାର ହଜାର ମହିଳା ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି ।
ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ପୂର୍ବାହ୍ନ ସାଢ଼େ ୧୧ଟାରେ ରେଳ ଷ୍ଟେସନରୁ ବିକ୍ଷୋଭ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ସଭାନେତ୍ରୀ ନିରୁପମା ନାୟକ ଏହାର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ମାଷ୍ଟର କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍‌ ଛକରେ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିଥିଲା । ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀମାନେ ବୁଝାସୁଝା ପରେ ସେମାନେ ଧାରଣାସ୍ଥଳକୁ ଆସିଥିଲେ ।
ବିକ୍ଷୋଭରେ ଅନୁଷ୍ଠାନର ସମ୍ପାଦିକା ମନୋରମା ମାହୁନ୍ତ ନେତୃତ୍ୱ ନେଇ କହିଲେ, ସରକାର ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ି କର୍ମର୍ୀଙ୍କ ଦରମା ବୃଦ୍ଧି କରୁଛନ୍ତି । ହେଲେ ଆମ କଥା ଶୁଣୁ ନାହାନ୍ତି । ମାସର ଗୋଟେ ବୈଠକରେ ସରକାର କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ୨୦ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଉଛି । ଯାହାକି ଜଣେ ଲୋକର ସର୍ବର୍ନିମ୍ନ ମଜୁରି ତୁଳନାରେ ବହୁତ କମ୍‌ । ସେଥିପାଇଁ ସଂଘର ଅତିରିକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ ବିନିଯୋଗ ପାଣ୍ଠିକୁ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, କମ୍ୟୁନିଟ୍‌ କ୍ୟାଡରଙ୍କୁ ଡ୍ରେସ୍‌ କୋର୍ଡ ଓ ପରିଚୟପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉ ବୋଲି ସେ ଦାବି କରଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଜିପିଏଲ୍‌ଏଫଙ୍କୁ ରେଜିଷ୍ଟେସନ୍‌, କମ୍ୟୁନିଟ୍‌ କ୍ୟାର୍ଡର୍ରଙ୍କୁ ସରକାରୀସ୍ତରରେ ଟିଏଡିଏ ଦେବା ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ରଖିଛନ୍ତି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରି ଦାବି ବିଷୟରେ ଅବଗତ ନକରାଇବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆନ୍ଦୋଳନରୁ ହଟିବୁ ନାହିଁ ବୋଲି ଶ୍ରୀମତୀ ମାହୁନ୍ତ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ।