PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜସ୍ଥାନରେ ବାୟୁସେନାର ବିମାନ କ୍ରାସ୍‌: ଖସିବା ମାତ୍ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଶବ୍ଦରେ ଥରି ଉଠିଲା ପୁରା ଗାଁ
  • ||
  • ଧାନବାଦ: ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭୀଷଣ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଯୋଗୁଁ ଡାକ୍ତର ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ସହ ୬ ମୃତ, ଅଳ୍ପକେ ଉଦ୍ଧାର ହେଲେ ରୋଗୀ
  • ||
  • ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ବାୟୁସେନାର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ସୁଖୋଇ ଓ ମିରାଜ ୨୦୦୦ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ
  • ||

ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏମସିଡି ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ମତଦାନ ଜାରି, କ୍ଷମତା ପାଇଁ ବିଜେପି –ଆପ୍ ଭିତରେ ହେଉଛି କଡ୍ଡା ଟକ୍କର…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏମସିଡି ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଆଜି (ରବିବାର) ମତଦାନ ଚାଲିଛି । ୨୫୦ୱାର୍ଡରେ ମତଦାନ ଚାଲିଛି । ୧.୪୫ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ମତଦାତା ଏମସିଡି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ସେମାନଙ୍କର ମତାଧିକାର ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବେ । ଏମସିଡି (MCD) ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୧୩୬୩୮ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି । ଦିଲ୍ଲୀରେ ୪୯୨ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଅଞ୍ଚଳ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି । ଏଥି ସହିତ ୩୩୫୬କୁ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ର ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଏମସିଡି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ୫୬୫୭୩ ଇଭିଏମ୍ ଅଛି, ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ଭୋଟ୍ ଚାଲିଛି । ଗତ ୧୫ ବର୍ଷ ଧରି ଏମସିଡି ଉପରେ ବିଜେପିର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଅଛି । ଚଳିତଥର ଏମସିଡି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପି, ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଚାଲିଛି ।

ସୂଚନାଥାଉକି, ଯେ ଆଜି ୧.୪୫ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଭୋଟର ଦିଲ୍ଲୀର ଏମସିଡି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ସେମାନଙ୍କର ମତାଧିକାର ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବେ । ଏଥିରେ ୯୫୪୫୮ ଭୋଟର ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ଦେବେ । ତେବେ ସବୁଠାରୁ ଜନବହୁଳ ୱାର୍ଡ ହେଉଛି ମୟୂର ବିହାର -୧, ଯେଉଁଠାରେ ୮୮୮୭୮ ଭୋଟର ଅଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ, ସର୍ବନିମ୍ନ ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ୱାର୍ଡ ହେଉଛି କଞ୍ଜୱାଲା, ଯେଉଁଠାରେ ଭୋଟରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫୦୪୬୭ ଅଟେ । ଗତ ଏମସିଡି ନିର୍ବାଚନ ତୁଳନାରେ ୨୦୨୨ ରେ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମ୍ ଅଟେ । ୨୦୧୭ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମୋଟ ୨୫୩୮ ପ୍ରାର୍ଥୀ ମୈଦାନରେ ଥିଲେ ଏବଂ ଚଳିତ ନିର୍ବାଚନରେ ​​୧୩୪୯ ପ୍ରାର୍ଥୀ ମୈଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର