PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଜୋକା-ତାରତାଲା ରୁଟ୍‌ରେ ଚାଲିବ ମେଟ୍ରୋ, ସବୁଜ ସଙ୍କେତ ଦେଲେ ମେଟ୍ରୋ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ

କୋଲକାତା,୨୦/୧୧: ପ୍ରତୀକ୍ଷାର ଅବସାନ ଘଟିଛି । ଶେଷରେ ଜୋକା-ତାରତାଲା ମେଟ୍ରୋ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଚାଲିବା ପାଇଁ ଅନ୍ତିମ ଅନୁମତି ପାଇଲା । ରେଳ ସୁରକ୍ଷା କମିଶନର ତଥା ସିଆରଏସ୍‌ ଦ୍ୱାରା ସର୍ତ୍ତମୂଳକ କ୍ଲିୟରାନ୍‌ସ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣର କଥା ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

ମେଟ୍ରୋ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି, ପନ୍ଦର ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ ହେବ । ଏହାପରେ ଜୋକା-ତାରତାଲା ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ମେଟ୍ରୋ ଚଳାଇବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ । ମେଟ୍ରୋ ସୂତ୍ରାନୁଯାୟୀ ଟ୍ରେନ୍‌ ଗୋଟିଏ ଲାଇନ ଗୋଟିଏ ମେଟ୍ରୋ ସିଷ୍ଟମରେ ଚାଲିବ । ଅର୍ଥାତ୍‌ ଏକ ମେଟ୍ରୋ ଯାତ୍ରା କରିବ । ସେହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯାତ୍ରୀମାନେ ଅତିକମ୍‌ରେ ପ୍ରତି ୨୦ ମିନିଟରେ ମେଟ୍ରୋ ପାଇବେ । ତେବେ ଏହି ଲାଇନରେ ଟ୍ରେନ୍‌ କେତେ ଦିନ ଚାଲିବ ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥିର କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଥରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଷ୍ଟେସନରେ ଏଫ୍‌ସି ଗେଟ୍‌ ଇନଷ୍ଟଲ୍‌ ହୋଇଗଲେ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ସହିତ ମେଟ୍ରୋ ଭ୍ରମଣ କରାଯାଇପାରିବ ।

ଯଦି ଏପରି ହେବନି, ତେବେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଟୋକନ୍‌ କାଟି ମେଟ୍ରୋରେ ଚଢିବାକୁ ପଡିବ । ଏହାବ୍ୟତୀତ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଚଳିତ ବର୍ଷ ନ୍ୟୁଗଡିଆରୁ ରୁବି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମେଟ୍ରୋ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ସେହି ଲାଇନର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ସିଆରଏସ୍କୁ ଏକ ଆବେଦନ କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ତାରିଖ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥିର ହୋଇନାହିଁ । ନଭେମ୍ବର ୧୦ରେ, ରେଳ ସୁରକ୍ଷା କମିଶନର ତଥା ସିଆରଏସ୍‌ ଜୋକା-ତାରାତାଲା ମେଟ୍ରୋ ମାର୍ଗ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ହିଁ ଜୋକା-ତାରାତାଲା ମାର୍ଗ ପାଇଁ ଅନ୍ତିମ ଅନୁମୋଦନ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

ମେଟ୍ରୋ ରେଳ ଜେନେରାଲ ମ୍ୟାନେଜର ଅରୁଣ ଆରାରା କହିଛନ୍ତି, ୨୦୨୨- ୨୩ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ନଅ ମାସରେ ୧୪.୨୩ ମେଟ୍ରୋ ଲାଇନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇଛି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଫୁଲବାଗନ ଠାରୁ ସିଆଲଦା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଂଶ ଅଛି । ଜୋକାଠାରୁ ତାରତାଲା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋଟ ୬ ଟି ଷ୍ଟେସନ୍‌ ଅଛି । ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବରେ, ଯେତେବେଳେ ଜୋକା-ତାରତାଲା ମେଟ୍ରୋ ଚାଲିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ, ବେହେଲାବାସୀଙ୍କୁ ଯାତ୍ରା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଅନେକ ସୁବିଧା ମିଳିବ । ପ୍ରତି ୨୦ ମିନିଟରେ ଏକ ମେଟ୍ରୋ ଥିବାରୁ ଯାତ୍ରୀମାନେ ବହୁ ସୁବିଧା ହାସଲ କରିବେ । ଅଟୋଠାରୁ ଯଦି ଭଡ଼ା କମ୍‌ ରହିବ, ତେବେ ଯାତ୍ରୀ ବେଶ୍‌ ଭିଡ଼ ହେବ । ଯଦି ଟ୍ରେନ୍‌ ତାରତାଲାଠାରୁ ଏସ୍‌ପ୍ଲାନେଡ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ବିଭାଗରେ ଚାଲିବ, ତେବେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । ମେଟ୍ରୋ ରେଳର ମୁଖ୍ୟ ଜନସମ୍ପର୍କ ଅଧିକାରୀ ଏକଲବ୍ୟ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ କହିଛନ୍ତି, ଆମେ ସବୁ ଦିଗରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ । ରେଳ ବୋର୍ଡର ଆଦେଶ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ମେଟ୍ରୋ ଏହି ଲାଇନରେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସହିତ ଚାଲିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର