PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଟାଉନ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରିଜେଣ୍ଟ ମାର୍କେଟ୍‌ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ, ଫାଙ୍କା ଗୁଳି ଚାଳନା କରି ୧୦ ଅଟକ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଟେନ୍ସା ଗୀତାରାଣୀ ମାଇନ୍ସ ସମ୍ମୁଖରେ ଅଘଟଣ, ହାଇଓ୍ୱା ସହ ଜିଅନ୍ତା ଜଳିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • ବଡ଼ବିଲ : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ବାମେବାରୀ ଥାନା ବସନ୍ତପୁର ମାଝୀ ସାହିରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବିଭତ୍ସ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, କଟୁରୀରେ ହାଣି ମୁଣ୍ଡଗଣ୍ଡି ଅଲଗା କରିଦେଲା ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ବାରିପଦା ଷ୍ଟେସନ ଠାରେ ଗଛ ପଡ଼ି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ତାର ଛିଡି ଅଟକିଲା ଟ୍ରେନ, ବିଳମ୍ବରେ ଚାଲିବ ଟ୍ରେନ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବନ୍ୟା ଲାଗି ଛୁଟି ବାତିଲ, ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଓଡ୍ରାଫ-ଏନ୍‌ଡିଆରଏଫ୍‌-ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ବିଶୋଇ ଥାନା ଲୋହାକାନି ଭୋଳ ବେଡା ଗ୍ରାମରେ ବିଳମ୍ୱିତ ରାତିରେ ଭୁଷୁଡିଲା ଘରର କାନ୍ଥ, ଚାଲିଗଲା ଦୁଇ ଭଉଣୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସମେତ ୟୁପିର କେତେକ ଜିଲ୍ଲା , କୌଣସି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇନଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ବେକରେ ବ୍ଲେଡ୍‌ ମାରି ସୁନା ଚେନ୍‌ ଲୁଟ ଉଦ୍ୟମ ଫେଲ୍, ଧରାପଡି ଛେଚା ଖାଇଲେ ୩ ଲୁଟେରା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ୬୨୧.୦୨ ଫୁଟ୍‌କୁ ଖସିଲା ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଜଳସ୍ତର, ୨୦ ଗେଟ ଦେଇ ଚାଲିଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୧ରୁ ବନ୍ୟାଞ୍ଚଳ ଗସ୍ତ କରିବ ପିସିସି ଟିମ୍‌, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଦେବେ ରିପୋର୍ଟ
  • ||
  • ବାଲିଗୁଡ଼ା : ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ତିଲୋରୀ ପଞ୍ଚାୟତର ସିମନବାଡ଼ି ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଥିବା ପୋଲର ପାର୍ଶ୍ଵ ରାସ୍ତା ଧସି ଯାଇଛି, ବସ୍ ଚଳାଚଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଠପ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ସଦର ବ୍ଲକ ମହାଦେଇଯୋଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ଟିକରପଡ଼ାରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ କାନ୍ଥ ଭୁଷୁଡ଼ି ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ, ସ୍ୱାମୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଜୟପୁର/ଦିଲ୍ଲୀ : ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଚାଲିଗଲା ୬ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଜୀବନ : ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୋକପ୍ରକାଶ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବାଙ୍କ ବିହାରୀ ମନ୍ଦିରରେ ବଡ଼ ଧରଣ ଅଘଟଣ, ମଙ୍ଗଳା ଆରତୀ ସମୟରେ ଦଳା ଚକଟାରେ ଦୁଇ ମୃତ
  • ||

ଇପିଏଫ୍‌ଓରେ ପାଣ୍ଠି ସଙ୍କଟ, ବଢ଼ିବନି ସର୍ବନିମ୍ନ ପେନ୍‌ସନ୍‌

source:http://www.dailyexcelsior.com

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୮ା୩(ଏଜେନ୍ସି): ଅବସର ପାଣ୍ଠି ସଂସ୍ଥା ଇପିଏଫ୍‌ଓ ନିଜର ପାଖାପାଖି ୪.୫ ନିୟୁତ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ସର୍ବନିମ୍ନ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ବୃଦ୍ଧି ଯୋଜନାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛି । ଦୀର୍ଘ ମାସ ଧରି ଆଲୋଚନା ସତ୍ତେ୍ୱ ପାଣ୍ଠି ଅଭାବରୁ କର୍ମଚାରୀ ଭବିଷ୍ୟନିଧି ପାଣ୍ଠି ସଂସ୍ଥା (ଇପିଏଫ୍‌ଓ) ପେନ୍‌ସନ୍‌ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସ୍ତାବ ନେଇ ଏଭଳି କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।
ଇପିଏଫ୍‌ଓ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ପେନ୍‌ସନ୍‌କୁ ଏବେକାର ମାସିକ ୧,୦୦୦ ଟଙ୍କାରୁ ୨,୦୦୦ ଟଙ୍କାକୁ ବଢ଼ାଇବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଅବସର ପାଣ୍ଠି ପ୍ରବନ୍ଧକଙ୍କ ଏକ ଅନ୍ତରୀଣ କମିଟି ସୁପାରିସ କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଶ୍ରମ ଓ ନିଯୁକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏହି ଯୋଜନାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛି । ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ଇପିଏଫ୍‌ର ସର୍ବନିମ୍ନ ମାସିକ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ପାଇଁ ଥିବା ଯୋଜନାକୁ ଏବେ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି । ଏହି ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କଲେ, ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବଡ଼ ଧରଣର ବୋଝ ପଡ଼ିବାକୁ ଥିବାରୁ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।

ଅନ୍ୟ ଜଣେ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ଏବେ ଇପିଏଫ୍‌ଓ ଅଧୀନରେ ୬ ନିୟୁତ ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀ ଅଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ୪.୫ ନିୟୁତ ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀ ମାସକୁ ୨,୦୦୦ ଟଙ୍କାରୁ କମ୍‌ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ପାଉଛନ୍ତି । ଯଦି ସର୍ବନିମ୍ନ ପେନ୍‌ସନ୍‌କୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରାଯିବ, ତେବେ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଅତିରିକ୍ତ ୧,୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବୋଝ ପଡ଼ିବ । ସର୍ବନିମ୍ନ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ବୃଦ୍ଧି ଯୋଜନା ଲାଗୁ ପାଇଁ ଇପିଏଫ୍‌ଓକୁ ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ନିକଟରେ ୨ଟି ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ରହିଛି । ପ୍ରଥମତଃ ଏହା ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଆର୍ଥିକ ବୋଝ ବଢ଼ାଇବ । ଦ୍ୱିତୀୟରେ ଏବେ ନିର୍ବାଚନ ସମୟ ଚାଲିଛି । ଏଣୁ ଅଧିକ ପାଣ୍ଠି ଦାବିକୁ ସରକାର ପୂରଣ କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ପେନ୍‌ସନ୍‌ ପରିମାଣକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବା ପାଇଁ ଇପିଏଫ୍‌ଓ ନିକଟରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ବଳକା ପାଣ୍ଠି ନାହିଁ । ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୬ ନିୟୁତ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ୮.୬୫% ସୁଧହାର ଦେବାକୁ ଫେବ୍ରୁଆରୀରେ ଇପିଏଫ୍‌ଓ ଘୋଷଣା କରିଛି । ଏହି ପରିମାଣର ସୁଧ ଦେବା ପରେ ଇପିଏଫ୍‌ଓ ନିକଟରେ ମାତ୍ର ୧୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବଳକା ରହିବ । ସାଧାରଣ ନର୍ବିାଚନ ପାଇଁ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ନର୍ବିାଚନ ଆୟୋଗ ଆଦର୍ଶ ଆଚରଣ ବିଧି ଲାଗୁ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ପରିମାଣ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବା ପାଇଁ ଇପିଏଫ୍‌ଓ ଜାନୁଆରୀରେ ସରକାରଙ୍କ ନକିଟରୁ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ମାଗିଥିଲା । ଅବସର ପାଣ୍ଠି ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଅର୍ଥ ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରୁ କୌଣସି ସୁନିଶ୍ଚିତ ପ୍ରତଶ୍ରିୁତି ମିଳିନଥିଲା । ଅପରପକ୍ଷରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରମଯୋଗୀ ମାନଧନ (ପିଏମ୍‌ଏସ୍‌ୱାଇଏମ୍‌) ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଅସଂଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ର ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ମାସିକ ୩,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଦେବାକୁ ସରକାର ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି । ଅନ୍ତରୀଣ ବଜେଟ୍‌ରେ ଘୋଷଣା ହୋଇଥିବା ଏହି ସ୍କିମ୍‌ ଦ୍ୱାରା ୧୮-୪୦ ବର୍ଷ ବୟସ ବର୍ଗର ଶ୍ରମିକମାନେ ମାସିକ ୫୫ ଟଙ୍କାରୁ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ଜମା ରଖି ଏଭଳି ପେନ୍‌ସନ୍‌ ସୁବିଧା ପାଇପାରିବେ ।