PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଇଡା ବ୍ଲକର ଫଟାଟାଙ୍ଗର ଆଶ୍ରମ ଛାତ୍ରୀ ନିବାସରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଛାତ୍ରୀ ଅସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ୫ମ ଟେଷ୍ଟ: ଜୋ ରୁଟ୍‌ ଏବଂ ଜନି ବୈୟାରିଷ୍ଟୋଙ୍କ ଶତକୀୟ ଇନିଂସ, ଭାରତକୁ ୭ ଓ୍ବିକେଟରେ ହରାଇ ସିରିଜ ବରାବର୍‌ କଲା ଇଂଲଣ୍ଡ
  • ||
  • ପୁଣି ରାଜଧାନୀରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ଭୁବନେଶ୍ବର ସ୍ଥିତ ଆଚାର୍ଯ୍ୟବିହାର ନିକଟ ଏକ ଭଡାଘରୁ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଉତ୍କଟ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା, ମୁଲତବୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ବିରୋଧୀ
  • ||
  • ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ : ମୋବାଇଲ୍ ଗେମ୍ ହେଲା କାଳ, ଅନଲାଇନ୍ ଗେମ୍ ଖେଳି ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ହାରିଯିବାରୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଯୁବକ
  • ||
  • ସମ୍ଵଲପୁର : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଅଜଣା ଟ୍ରକ୍, ୨ ମୃତ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ୫୫ଟି ନୂତନ ବାତ୍ୟା ଓ ବନ୍ୟା ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀ, ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିରୁ ୨୯ କୋଟି ୩୬ ଲକ୍ଷ ମଞ୍ଜୁର
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ପୋଲିସ ପଞ୍ଝାରେ ଦୁଇ ନକଲି ମାଓବାଦୀ, ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ ଦେଇ ମାଗୁଥିଲେ ୫ ଲକ୍ଷ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରୁ ବାପା ଓ ଝିଅ-ପୁଅଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ: କମାଣ୍ଡର ଜିପ୍‌ରୁ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜି ହେରାପଞ୍ଚମୀ, ନନ୍ଦିଘୋଷ ରଥ ଭାଙ୍ଗି ରାଗ ଶୁଝାଇବେ ଅଭିମାନିନୀ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସାଆନ୍ତାଣୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାରେ ଲଘୁଚାପ ବଳୟ ସୃଷ୍ଟି, ୪ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା: ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ଛେଚିବ
  • ||

ଇସ୍ରାଏଲୀ କଂପାନିର ଦାବି: କ୍ୟାନ୍‌ସରକୁ ଭଲ କରିବ ‘ମଟାଟୋ’

ଜେରୁଜେଲମ,୩୧ ।୧(ଏଜେନ୍ସି): ଇସ୍ରାଏଲର ଏକ କଂପାନି ଦାବି କରିଛି କି ସିଏ ବର୍ଷକ ଭିତରେ କ୍ୟାନ୍‌ସର ରୋଗକୁ ପୂରା ଭଲ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ନୂଆ ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତି ପ୍ରଚଳନ କରିବ । ସିଏ ଏବେ ଏଭଳି ଏକ ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି ଯାହାର ପ୍ରୟୋଗ ଯୋଗୁ ଦେହରୁ କ୍ୟାନ୍‌ସରକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ନିପାତ କରାଯାଇପାରିବ । ଏହି ଉପାୟରେ ମାତ୍ର କିଛି ସପ୍ତାହ ଭିତରେ ରୋଗୀର ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇପାରିବ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଖୁବ୍‌ କମ୍‌ ଅର୍ଥ ବ୍ୟୟ ହେବ । ତା’ଛଡା ଏହି ଔଷଧର ପ୍ରୟୋଗ ଯୋଗୁ ଦେହରେ ପାଶ୍ୱର୍ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଆଦୌ ଦେଖାଯିବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଅତି ସାମାନ୍ୟ ଧରଣର ପାଶ୍ୱର୍ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପରିଲକ୍ଷିତ ହେବ ।
ଇସ୍ରାଏଲର ନେସ୍‌ ଜିଓନା ସ୍ଥିତ କିରୟାନ ୱିଜମ୍ୟାନ୍‌ ସାଇନ୍ସ ପାର୍କ ପରିସରରେ ୨୦୦୦ ମସିହାରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ବାୟୋଟେକ୍‌ କଂପାନି ‘ଆକ୍ସିଲିରେଟେଡ ଇଭୋଲ୍ୟୁସନ ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜିସ୍‌ ଲିମିଟେଡ’ ଏହି ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି । କଂପାନିର ମୁଖ୍ୟ ଡାନ ଏରିଡ଼ର ଦେଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଉକ୍ତ ଔଷଧର ନାମ ରଖାଯାଇଛି ‘ମଟାଟୋ (ମଲ୍ଟି-ଟାର୍ଗେଟ ଟକ୍ସିନ) । ଏହାକୁ ଏକ ଅତି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କ୍ୟାନ୍‌ସର ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍‌ ବୋଲି କୁହାଯାଇପାରିବ । ଏହି ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ କ୍ୟାନ୍‌ସର ନିରୋଧୀ ପେପ୍‌ଟାଇଡ ଓ କ୍ୟାନ୍‌ସର କୋଷିକାକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଏକ ଟକ୍ସିନକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି ।
କ୍ୟାନ୍‌ସର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ଅନ୍ୟ ପ୍ରକାରର ଔଷଧର ପ୍ରୟୋଗ ସତ୍ତେ୍ୱ ଦେହରେ କିଛି କ୍ୟାନ୍‌ସର କୋଷିକା ବର୍ତ୍ତିଯାଇଥାନ୍ତି । ସେମାନେ ମ୍ୟୁଟେସନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ନୂଆ କୋଷ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାନ୍ତି । ତେଣୁ ଦେହରୁ କ୍ୟାନ୍‌ସର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ନିପାତ କରାଯାଇପାରେ ନାହିଁ । ମାତ୍ର ‘ମଟାଟୋ’ର ପ୍ରୟୋଗ କରାଗଲେ ଏହା ଏକସଙ୍ଗରେ ସମସ୍ତ କ୍ୟାନ୍‌ସର କୋଷିକା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବ ଏବଂ ତାହାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେବ । ତେଣୁ ଏହାର ଉପଯୋଗ କରାଗଲେ କ୍ୟାନ୍‌ସରକୁ ନିର୍ମୂଳ କରିବା ସମ୍ଭବ ହେବ । ଏରିଡର କହିଛନ୍ତି କି ଏବେ ଏହାର କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାୟଲ (ମଣିଷ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ପ୍ରୟୋଗ) କରାଯିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର