PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଟେନ୍ସା ଗୀତାରାଣୀ ମାଇନ୍ସ ସମ୍ମୁଖରେ ଅଘଟଣ, ହାଇଓ୍ୱା ସହ ଜିଅନ୍ତା ଜଳିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • ବଡ଼ବିଲ : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ବାମେବାରୀ ଥାନା ବସନ୍ତପୁର ମାଝୀ ସାହିରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବିଭତ୍ସ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, କଟୁରୀରେ ହାଣି ମୁଣ୍ଡଗଣ୍ଡି ଅଲଗା କରିଦେଲା ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ବାରିପଦା ଷ୍ଟେସନ ଠାରେ ଗଛ ପଡ଼ି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ତାର ଛିଡି ଅଟକିଲା ଟ୍ରେନ, ବିଳମ୍ବରେ ଚାଲିବ ଟ୍ରେନ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବନ୍ୟା ଲାଗି ଛୁଟି ବାତିଲ, ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଓଡ୍ରାଫ-ଏନ୍‌ଡିଆରଏଫ୍‌-ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ବିଶୋଇ ଥାନା ଲୋହାକାନି ଭୋଳ ବେଡା ଗ୍ରାମରେ ବିଳମ୍ୱିତ ରାତିରେ ଭୁଷୁଡିଲା ଘରର କାନ୍ଥ, ଚାଲିଗଲା ଦୁଇ ଭଉଣୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସମେତ ୟୁପିର କେତେକ ଜିଲ୍ଲା , କୌଣସି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇନଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ବେକରେ ବ୍ଲେଡ୍‌ ମାରି ସୁନା ଚେନ୍‌ ଲୁଟ ଉଦ୍ୟମ ଫେଲ୍, ଧରାପଡି ଛେଚା ଖାଇଲେ ୩ ଲୁଟେରା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ୬୨୧.୦୨ ଫୁଟ୍‌କୁ ଖସିଲା ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଜଳସ୍ତର, ୨୦ ଗେଟ ଦେଇ ଚାଲିଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୧ରୁ ବନ୍ୟାଞ୍ଚଳ ଗସ୍ତ କରିବ ପିସିସି ଟିମ୍‌, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଦେବେ ରିପୋର୍ଟ
  • ||
  • ବାଲିଗୁଡ଼ା : ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ତିଲୋରୀ ପଞ୍ଚାୟତର ସିମନବାଡ଼ି ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଥିବା ପୋଲର ପାର୍ଶ୍ଵ ରାସ୍ତା ଧସି ଯାଇଛି, ବସ୍ ଚଳାଚଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଠପ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ସଦର ବ୍ଲକ ମହାଦେଇଯୋଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ଟିକରପଡ଼ାରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ କାନ୍ଥ ଭୁଷୁଡ଼ି ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ, ସ୍ୱାମୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଜୟପୁର/ଦିଲ୍ଲୀ : ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଚାଲିଗଲା ୬ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଜୀବନ : ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୋକପ୍ରକାଶ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବାଙ୍କ ବିହାରୀ ମନ୍ଦିରରେ ବଡ଼ ଧରଣ ଅଘଟଣ, ମଙ୍ଗଳା ଆରତୀ ସମୟରେ ଦଳା ଚକଟାରେ ଦୁଇ ମୃତ
  • ||

ମନ୍‌ କୀ ବାତ୍‌: ନେତାଜୀ ଫାଇଲ ସାର୍ବଜନୀନ କରି ଖୁସି

source:www.sentinelassam.com

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୭ ।୧(ଏଜେନ୍ସି): ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଗୋପନ ଫାଇଲ ସାର୍ବଜନୀନ କରିବାକୁ ବହୁ ଦିନରୁ ଦାବି ହେଉଥିଲା । ଏହି ଦାବି ପୂରଣ କରିଥିବାରୁ ବେଶ୍‌ ଖୁସି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ।
ମାସିକ ରେଡିଓ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ମନ୍‌ କୀ ବାତ୍‌’ର ୫୨ତମ ସଂସ୍କରଣରେ ଆଜି ମୋଦି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧନ କରିଛନ୍ତି । କହିଛନ୍ତି ଭାରତ ଅନେକ ମହାନ୍‌ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ । ସେମାନଙ୍କ ଭିତରେ ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ ଅନ୍ୟତମ । ଜାନୁଆରୀ ୨୩ରେ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ସାରା ଦେଶରେ ପାଳିତ ହୋଇଛି । ଗତବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୩୦ରେ ଆଣ୍ଡାମାନ ଯାଇଥିଲା ବେଳେ ସେଠାରେ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ଉଡାଇଥିଲେ । ଯେଉଁଠାରେ ନେତାଜୀ ୭୫ ବର୍ଷ ତଳେ ପତାକା ଉଡାଇଥିଲେ । ଅକ୍ଟୋବର ୩୦ରେ ସେ ଲାଲକିଲ୍ଲାରେ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ଉଡାଇବା ବେଳେ ଅନେକ ଲୋକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ । ନେତାଜୀଙ୍କ ଆଜାଦ ହିନ୍ଦ ଫୌଜ ଗଠନର ୭୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ସେ ଏଭଳି କରିଥିଲେ । ଦେଶର ଜଣେ ସାହସୀ ସୈନିକ ଓ ଦକ୍ଷ ସଙ୍ଗଠକ ଭାବେ ନେତାଜୀ ମନେ ରହିବେ । ଦିଲ୍ଲୀ ଚଲ୍ଲୋ, ତୁମ୍‌ ମୁଝେ ଖୁନ୍‌ ଦୋ-ମେଁ ତୁହ୍ମେ ଆଜାଦୀ ଦୁଙ୍ଗା ସ୍ଳୋଗାନ ପାଇଁ ସେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ହୃଦୟରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିଛନ୍ତି ।
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ଯେ ଜାନୁଆରୀ ୨୫ ତାରିଖରେ ଭାରତର ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ଗଠନ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଦିନକୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜାତୀୟ ଭୋଟଦାତା ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ଗିର ଜଙ୍ଗଲଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ୧୫ ହଜାର ଫୁଟ ଉଚ୍ଚରେ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ର କରାଯାଉଛି । ତାହା ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ସଫଳ ପ୍ରୟାସ ଯୋଗୁ । ତେଣୁ କମିଶନକୁ ନେଇ ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକ ଗର୍ବ ଅନୁଭବ କରିବା ଉଚିତ । ଆଗକୁ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଆସୁଛି । ଚଳିତଥର ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଜନ୍ମିତ ଯୁବ ଭୋଟରମାନେ ପ୍ରଥମ କରି ମତଦାନ କରିବେ । ପ୍ରତେକ ଯୁବ ଭୋଟର ନିଜର ନାମ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିବା ସହ ମତାଧିକାର ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବାକୁ ମୋଦି ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି । କହିଛନ୍ତି ଯୁବବର୍ଗ ଦେଶର ଦାୟିତ୍ୱ ନିଜ କାନ୍ଧରେ ନେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ନିଜର ସ୍ୱପ୍ନ ସହିତ ଦେଶର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ଯୋଡିବାର ସମୟ ଏବେ ଆସିଛି ।
ଗୁରୁଦେବ ରବିନ୍ଦ୍ରନାଥ ଟାଗୋର ଜଣେ କବି ଓ ଲେଖକ ଭାବେ ଆମେ ଜାଣୁ । କିନ୍ତୁ ସେ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ମହାନ ଚିତ୍ରକର ଥିଲେ । ଏକଥା ଅନେକ ଜାଣି ନଥିବେ । ଟାଗୋର କୌଣସି ଚିତ୍ରରେ ନିଜ ନାମ ଲେଖୁନଥିଲେ । କେବଳ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ନିଜ ଜିଜ୍ଞାସା ଅନୁସାରେ ଏଥିରୁ ବାର୍ତ୍ତା ଜାଣିବାକୁ ଛାଡୁଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଚିତ୍ରକଳାର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଆମେରିକା ଓ ରୁଷିଆ ସମେତ ଅନେକ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶରେ ହୋଇଥିଲା । ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୯ ରବିଦାସ ଜୟନ୍ତୀ ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ମୋଦି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ । କହିଥିଲେ ଜାତି ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ରବିଦାସ ବିରୋଧ କରୁଥିଲେ । କଠୋର ପରିଶ୍ରମର ଫଳ ନିଶ୍ଚିତ ମିଳିବ ବୋଲି ସେ କହୁଥିଲେ ।
ମହାକାଶ ମିଶନରେ ଗତ ୪ ବର୍ଷ ଭିତରେ ଆମେ ଅନେକ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛୁ । ଆମ ଦେଶର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଉପଗ୍ରହ ମହାକାଶକୁ ଯାଇଛି । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ କଲାମସାଟ୍‌ ଉପଗ୍ରହ ଜାନୁଆରୀ ୨୪ରେ ମହାକାଶକୁ ପଠାଯାଇଛି । ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ ମାଧ୍ୟମରେ ଚନ୍ଦ୍ରରେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଆମେ ଭାରତର ଉପସ୍ଥିତି ଦେଖିବୁ । ସ୍ୱାଧୀନତାଠାରୁ ୨୦୧୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯେତିକି ଉପଗ୍ରହ ମହାକାଶକୁ ପଠାଯାଇଛି ଗତ ୪ ବର୍ଷ ଭିତରେ ସେତିକି ସଂଖ୍ୟାରେ ଉପଗ୍ରହ ମଧ୍ୟ ମହାକାଶକୁ ପ୍ରେରଣ କରାଯାଇଥିବା ମୋଦି କହିଥିଲେ ।
ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ ଖୋଲୋ ଇଣ୍ଡିଆ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ୧୮ଟି ବିଭାଗରେ ୬ ହଜାର କ୍ରୀଡାବିତ୍‌ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ । କ୍ଷେତ୍ରୀୟ ସ୍ତରରେ କ୍ରୀଡାର ବିକାଶ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଥିବା ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ।