PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ , ଗୁଳିମାଡ଼ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇ ଥିଲା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଓଗଡ଼ରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୦ ଗରିବ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ବଣ୍ଟନ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନରେ ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼, ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ ଦାମରେ ୩୫ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା: ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କୁ ଗୁଳି ମାଡ଼: ଛାତିରେ ବାଜିଛି ଗୁଳି, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ନିଆଯାଉଛି ହସ୍ପିଟାଲ
  • ||
  • ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌: ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ଫାଇନାଲ୍ ଫାଇଟ୍, ବେଲଜିୟମ-ଜର୍ମାନୀ ମଧ୍ୟରେ ଟାଇଟଲ ଟକ୍କର
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଇରାନ୍, ୭ ମୃତ, ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ମୟୂରଭଞ୍ଜ: ହାତୀମୃତ ଦେହ ମିଳିବା ଘଟଣାରେ ୪ ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୨ ହାତୀଦାନ୍ତ ଜବତ…
  • ||
  • ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି: ଭାରତ ପାଇଁ ‘କର ବା ମର’, ସିରିଜ ଜିତି ସ୍ୱଦେଶ ଫେରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୦ରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ! ସଜେଇ ହେଉଛି ରମାଦେବୀ ମହିଳା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଚିନାବାଦାମ ଚାଷର ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଶିଖିବେ ଓଡ଼ିଆ କୃଷକ, ୮୦ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଗୁଜରାଟ ପଠାଇଲା ସୋଆ
  • ||

କଂଗ୍ରେସର କୃଷିଋଣ ଛାଡ଼ ନୀତିକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମାଲୋଚନା: କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରଥମେ ରୋଗ ବାଣ୍ଟେ, ତା’ ପରେ ଔଷଧ

source:www.ndtv.com

ଜମ୍ମୁ,୩ ।୨(ଏଜେନ୍ସି): କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରଥମେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ରୋଗ ବାଣ୍ଟିଥାଏ । ତା’ ପରେ ଔଷଧ ଦିଏ । କଂଗ୍ରେସର କୃଷି ଋଣଛାଡ଼ ନୀତିକୁ ସମାଲୋଚନା କରି ଜମ୍ମୁର ବିଜୟପୁରରେ ଏକ ର‌୍ୟାଲିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ରବିବାର ଏହା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।
ସେଠାରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୨୦୦୮-୦୯ରେ କଂଗ୍ରେସ କୃଷକଙ୍କ ୬ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣଛାଡ଼ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲା । ପ୍ରକୃତରେ କିନ୍ତୁ ମାତ୍ର ୫୨ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଛାଡ଼ କରାଗଲା । ଏପରିକି କୃଷିଋଣ ଛାଡ଼ର ସୁବିଧା ପାଇଥିବା ୩୦-୩୫ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ସେଥିପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ନଥିଲେ ବୋଲି ସିଏଜି ତାର ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଇଥିଲା । ନିକଟରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଗଠିତ ହୋଇଛି । କୃଷିଋଣ ଛାଡ଼ର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ କଂଗ୍ରେସ ସେଠାରେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଥିଲା । ହେଲେ ସେଠାରେ ହିତାଧିକାରୀ ମାନଙ୍କୁ ମାତ୍ର ୧୩ ଟଙ୍କାର ଚେକ୍‌ ଦିଆଯାଇଛି । ଅନ୍ୟପଟେ କୃଷକଙ୍କ ପାଇଁ ସେ କରିଥିବା ଯୋଜନା ଯୋଗୁ ସାରା ଦେଶର ୧୨ କୋଟି ଚାଷୀ ଉପକୃତ ହେବେ । ୫ ଏକରରୁ କମ୍‌ ଜମି ଥିବା ୯୦% ଚାଷୀ ଏହାର ଲାଭ ପାଇପାରିବେ । ସେମାନଙ୍କର ଆକାଉଣ୍ଟରେ ବର୍ଷକୁ ୩ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୬୦୦୦ଟଙ୍କା ଜମା ହେବ ବୋଲି ମୋଦି ଦର୍ଶାଇଥିଲେ ।
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଲୋକମାନେ ପରିବାରବାଦ ରାଜନୀତି କରୁଥିବା ନେତାଙ୍କର ପୂର୍ବ ରେକର୍ଡ ଜାଣନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନ ସମୟ ଆସିଲେ ଋଣଛାଡ଼ର ଜ୍ୱର ଧରେ । ପ୍ରତି ୧୦ ବର୍ଷରେ ସେମାନେ କୃଷକଙ୍କ ତ୍ରାଣକର୍ତ୍ତା ସାଜିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରିଥାନ୍ତି । ସେମାନେ ପ୍ରଥମେ ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରୋଗ ବାଣ୍ଟିଥାନ୍ତି । ତା’ ପରେ ଔଷଧ ଦେଇଥାନ୍ତି ବୋଲି ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ସେହିପରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆଜି ବିଜୟପୁର ଏବଂ ଅବନ୍ତୀପୋରାରେ ଦୁଇଟି ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ଆୟୁର୍ବିଜ୍ଞାନ ସଂସ୍ଥାନ (ଏମ୍ସ) ପାଇଁ ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିଥିଲେ । ଏହାଛଡ଼ା ଜମ୍ମୁରେ ଭାରତୀୟ ଜନସଞ୍ଚାର ସଂସ୍ଥାନ (ଆଇଆଇଏମସି)ର ଉତ୍ତର ଆଞ୍ଚଳିକ କେନ୍ଦ୍ର ପାଇଁ ଶିଳାନ୍ୟାସ ହୋଇଥିଲା ।
ପୂର୍ବରୁ ଆଜି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଲେହରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ସେଠାରେ ସେ ଲଦାଖ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ଏକ ଜଳବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଯୋଜନାର ଲୋକାର୍ପଣ କରିଥିଲେ । ଗସ୍ତର ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମୋଦି ଶ୍ରୀନଗରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ସେଠାରେ ସେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧନ କରି ସେ କହିଥିଲେ ଯେ କାଶ୍ମୀରରେ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି । ଆମେ ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌ କରି ସାରା ବିଶ୍ୱକୁ ଦେଖାଇ ଦେଇଛୁ ଯେ ଭାରତ ଆଉ ଚୁପ୍‌ ହୋଇ ବସିବ ନାହିଁ । ଆମେ ରାଜ୍ୟରେ ଆତଙ୍କବାଦର ମେରୁଦଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଦେବୁ ବୋଲି ସେ ଦୃଢୋକ୍ତି କରିଥିଲେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର