PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ, ଶପଥ ପାଠ କରାଇଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ
  • ||
  • ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନବିସ୍ ହେବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ , ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ସୂଚନା ଦେଲେ ଜେପି ନଡ୍ଡା
  • ||
  • ପୁଣି ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ, କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣ ବଢ଼ିବାରୁ କଟକଣା ଜାରି । ମଲ୍ , ଦୋକାନ, ସରକାରୀ ଓ ଘରୋଇ ଅଫିସରେ କଟକଣା ପାଳନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ। ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ୨ ମିଟର ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ ହେବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ , ପ୍ରେସ୍‌ମିଟ୍‌ରେ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନବିସ୍‌ଙ୍କ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଅଟକିଛି ପେଟା ନାଳର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଓ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ, ନାଳ ଭିତରେ ପଶି ପ୍ରତିବାଦ କଲେ ମହମ୍ମଦ ମୋକିମ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା, କୋଭିଡ୍ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ବେଡ୍
  • ||
  • ମୋରଡ଼ା : ମୋରଡ଼ାରେ ଥମୁନି ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଦନ୍ତା ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ମୃତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଖଳାକୁ ବିଜେ ହେଲା ଆଜ୍ଞାମାଳ, ସିଂହଦ୍ଵାର ସମ୍ମୁଖକୁ ଆସିବେ ୩ ରଥ
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଟ୍ରାଫିକ୍ ଓ ପାର୍କିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ମାଳତିପାଟପୁର ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ରହିବେ ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀବାହି ବସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବିଏମସିର ଡ୍ରାଇ ଡେ ପାଳନ, ମଶା ବଂଶ ବୃଦ୍ଧିକୁ ନାଶ କରିବାକୁ ରାଜଧାନୀବାସୀଙ୍କୁ ଆହ୍ଵାନ କଲେ ବିଏମସି କମିଶନର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : କଂଗ୍ରେସକୁ ଝଟ୍‌କା, ଦଳର ସମ୍ପାଦକ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ମହମ୍ମଦ ମୋକିମ୍
  • ||

ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ସଦ୍‌ଭାବର ନମୁନା ରଖିଲେ ମୁସ୍‌ଲିମ୍‌ ଯୁବକ

ବରଗଡ଼,୨୮ା୧(ଆପ୍ର): ଦୁନିଆରେ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ କି ମାନବସେବାକୁ ମାଧବ ସେବା ଭାବୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଅଭାବ ନଥିଲେ ବି ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ସଦ୍‌ଭାବର ନମୁନା ରଖିଥିବା ବରଗଡ଼ ଜମାଲୁଦ୍ଦିନ ପଡ଼ାର ଯୁବକଙ୍କ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବା ଆଜି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣାଦାୟୀ ହୋଇଛି । ବିଜୁ ଯୁବବାହିନୀର ସକ୍ରିୟ ସଦସ୍ୟ ଏହି ମୁସଲିମ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଯୁବକମାନେ ଜଣେ ହିନ୍ଦୁ ବୃଦ୍ଧା ମାଉସୀଙ୍କୁ କାନ୍ଧ ଦେବା ଘଟଣା ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ଏକତାର ନିଦର୍ଶନ ପାଲଟିଛି । ପଡ଼ାର ଜଣେ ଅନାଥ ମହିଳାଙ୍କୁ କାନ୍ଧ ଦେଇ ବରଗଡ଼ ପୌରାଞ୍ଚଳର ୱାର୍ଡ଼ ନଂ୭ ସ୍ଥିତ ଜମାଲୁଦ୍ଦିନ ପଡ଼ାର ଶେକ ସବଦର ଓ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ଆଜି ସୁନାଥ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି ।
ସମସ୍ତଙ୍କ ମାଉସୀ ଭାବେ ପରିଚିତ ଜମାଲୁଦ୍ଦିନ ପଡ଼ାର ଜଣେ ବିଧବା ବୃଦ୍ଧା ଇଚ୍ଛା ଦାସ (୭୭)ଙ୍କ ଆଜି ପରଲୋକ ହୋଇଥିଲା । ମୃତକଙ୍କ କେହି ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ନଥିବାରୁ ଜମା ହୋଇଥିବା ପଡ଼ାବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କର ଅନ୍ତ୍ୟେଷ୍ଟି ହିଁ ମୁଖ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଭାବେ ଛିଡ଼ା ହୋଇଥିଲା । ହେଲେ ସମସ୍ତ ଶଙ୍କା ଓ କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନାରେ ଗାରଟାଣିଥିଲେ ବିଜୁ ଯୁବବାହିନୀର ସ୍ଥାନୀୟ ଯୁବ ବ୍ୟବସାୟୀ ଶେଖ ସବଦର ଓ ସାଥୀ । ମାଉସୀଙ୍କୁ କାନ୍ଧ ଦେବାକୁ ଆଗେଇ ଆସି ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ଯୋଗାଡ଼ ସହ ଜୀରାନଦୀ କୂଳକୁ ବୋହି ନେଇ ଅନ୍ତିମ ସତ୍କାର କରିଥିଲେ । ମୁସଲମାନ ଯୁବକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ହିନ୍ଦୁ ମହିଳାଙ୍କ ଶବ ବୋହିବା ସହ ହିନ୍ଦୁ ରୀତିନୀତି ମୁତାବକ ଅନ୍ତ୍ୟେଷ୍ଟି ସମ୍ପନ୍ନ କରିବା ଘଟଣା ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି । ସବଦର ଓ ସାଥୀ ସାହିଦ ଖାନ, ଏମ୍‌ଡି ସଦାଫ, ଅଭି, ସୋନୁ, ଆକ୍ରମ, ରାଜୀବ, କେବାଲ, ସବର, ଆଜାଦ, ମନ୍ନୁ, ହୁସେନ ପ୍ରମୁଖଙ୍କ ନିକଟକୁ ପ୍ରଶଂସାର ସୁଅ ଛୁଟୁଛି । ବରଗଡ଼ ବିଧାୟକ ଦେବେଶ ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ସମେତ ପୂର୍ବତନ ନଗରପାଳ ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ବେହେରା, କିଶୋର ମିଶ୍ର ତଥା ବିଜେଡିର ବହୁ ନେତୃବୃନ୍ଦ ମଧ୍ୟ ବିଜୁ ଯୁବବାହିନୀର ଏତାଦୃଶ ସମାଜସେବା କାର୍ଯ୍ୟର ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି ।
ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଅନୁଗୁଳରୁ ଆସି କେଉଁ କାଳରୁ ଜମାଲୁଦ୍ଦିନ ପଡ଼ାରେ ରହିଯାଇଥିବା ଇଚ୍ଛା ଦାସଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ହରାଇଲା ପରେ ତାଙ୍କ ପୁତୁରାମାନେ ଆସି ନେଇଯାଇଥିଲେ । ମାତ୍ର ଜମାଲୁଦ୍ଦିନ ପଡ଼ାବାସୀଙ୍କ ସ୍ନେହପୂର୍ଣ୍ଣ ମାଉସୀ ଡାକ ସହ ଭାବର ବନ୍ଧନକୁ ଏଡ଼ାଇ ନପାରି ନିଃସନ୍ତାନ ଇଚ୍ଛା ପୁଣି ଫେରିଆସିଥିଲେ ଏବଂ ଚଣାମୁଢ଼ି ବିକ୍ରି କରି ପେଟପାଟଣା କରୁଥିଲେ । ୧୫ ଦିନ ତଳେ ଡିବିରିରେ ପୋଡ଼ି ହୋଇ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ବରଗଡ଼ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସା ହେଉଥିବା ସମୟରେ ସବଦର ଓ ସାଥୀ ତାଙ୍କ ସେବାଶୁଶ୍ରୁଷା କରିଆସୁଥିଲେ । ଦେହାନ୍ତ ପରେ ଆଜି କାନ୍ଧ ଓ ମାଟି ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ ।