ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୦ ଯାଏ ବଢ଼ିଲା ଇଗ୍ନୋ ନାମଲେଖା ଅବଧି, ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ୱେବସାଇଟ୍‌ରେ ଉପଲବ୍ଧ
  • ||
  • ଶନିବାର ସତ୍‌ସଙ୍ଗ ବିହାର ଫୁଟ୍‌ ଓଭର ବ୍ରିଜ୍‌ ଲୋକାର୍ପଣ, ଉଦ୍‌ଘାଟନ୍ କରିବେ ସାଂସଦ ଅପରାଜିତ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ
  • ||
  • ୧୦୦ ଆସନରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୂଡାନ୍ତ ! କଟିପାରେ ୭୦ ସାଂସଦଙ୍କ ଟିକେଟ, ନୂଆ ମୁହଁ ଓ ମହିଳାଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ସୁଯୋଗ
  • ||
  • ନିଳାଦ୍ରୀ ବିହାର ଏଟିଏମ୍‌ ଛକରେ ବୋମାମାଡ, ବିଳମ୍ବିତ ରାତି କାର୍‌କୁ ବୋମା ଫିଙ୍ଗି ଚମ୍ପଟ୍ ମାରିଲେ ୨ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଏ ବର୍ଷ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଲହରୀ ଲମ୍ବିବ: ମାର୍ଚ୍ଚରୁ କଲବଲ କରିବ ଖରା, ଆକାଶରୁ ନିଆଁ ବର୍ଷିବ
  • ||

ନୈସର୍ଗିକଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବାଲ୍‌ ଶକ୍ତି ପୁରସ୍କାର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨ ।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଚର୍ମ କର୍କଟ ଓ ପାକସ୍ଥଳୀ କର୍କଟରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ନୈସର୍ଗିକ ଲେଙ୍କାଙ୍କ ଉଦ୍ଭାବନକୁ ମିଳିଛି ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ସାବାସି । ଏଥିପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନର ଦରବାର୍‌ ହଲ୍‌ରେ ନୈସର୍ଗିକଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବାଲ୍‌ ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମ୍‌ନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଥିବା ନୈସର୍ଗିକଙ୍କ ଏହି ଉଦ୍ଭାବନ ବିଶେଷ କରି କ୍ୟାନ୍‌ସର ରୋଗର ନିରାକରଣ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ।
ଏ ବାବଦରେ ନୈସର୍ଗିକ କହିଛନ୍ତି ଆମ ଘର ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲାର ନିଲାମ୍ବର ପୁର ଗାଁରେ । ଏଠାରୁ ଅଳ୍ପ ଦୂରରେ ରହିଛି ସୁକିନ୍ଦା କ୍ରୋମାଇଟ୍‌ ମାଇନ୍ସ । କ୍ରୋମିୟମ୍‌ ମାଇନିଂ ଯୋଗୁଁ ଖଣିରୁ ବାହାରୁ ଥିବା ବର୍ଜ୍ୟ( ହେକ୍ସା ଭାଲେଣ୍ଟ କ୍ରୋମିୟମ୍‌) ସେଠାକାର ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଜନ ଜୀବନକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି । ଏହି ବର୍ଜ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ଖଣି ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରାୟ ୩ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଚର୍ମ ଓ ପାକସ୍ଥଳୀ କର୍କଟ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି ଘଟଣାକୁ ଗୁରୁତର ସହ ନେଇ ନାଇଜର୍‌ର ପ୍ଲାଣ୍ଟ ବାୟୋଲୋଜି ଲ୍ୟାବ୍‌ରେ ଡକ୍ଟର କିଶୋର ଚନ୍ଦ୍ର ଶେଖର ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଆଜିକୁ ଦେଢ଼ ବର୍ଷ ହେଲାଣି ଗବେଷଣା କରୁଥିଲି । ଖଣି ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକମାନଙ୍କୁ କ୍ୟାନ୍‌ସର୍‌ରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଡକ୍ଟର ପାଣିଗ୍ରାହୀ ସାର୍‌ଙ୍କ ସହ ମିଶି ଆମେ ଏକ ପ୍ରକାର ମାଟ୍ରିକ୍ସର ଉଦ୍ଭାବନ କରିଛୁ । ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଶୈବାଳ (ଆନାବିନା ସିଲିଣ୍ଟ୍ରିକା) ଓ ପଲିମରର ମିଶ୍ରଣରେ ଏକ ନୂତନ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଯାହାକୁ ଆମେ ପାଣି ଓ ମାଟିରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ଉପଯୋଗ କରିପାରିବା । ଯାହାକି କ୍ୟାନ୍‌ସର ସୃଷ୍ଟିକାରୀ କାସିନୋଜନିକ ଉପାଦାନକୁ ଖାଦ୍ୟଚକ୍ର ମଧ୍ୟକୁ ଯିବାକୁ ଦେବନାହିଁ । ଏହା ଅତି ସାଧାରଣ ଲୋକ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବ । ଏକ ଏକର ଜମି ପାଇଁ ମାତ୍ର ଦେଢ଼ କିଲୋ ପଲିମର ମାଟ୍ରିକ୍ସର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଥିବା ବେଳେ ଏକ କିଲୋ ପଲିମର ମାଟ୍ରିକ୍ସର ଦାମ୍‌ ମାତ୍ର ୭୦ ଟଙ୍କା ହେବ । ୟୁନିଟ୍‌ ୮ ଡିଏଭିର ଛାତ୍ର ନୈସର୍ଗିକ ଲେଙ୍କା ବ୍ୟବସାୟୀ ସମରକେତନ ଲେଙ୍କା ଓ ମାତା ଇପ୍‌ସିତା ପୂଜାରୀଙ୍କ ପୁତ୍ର ଅଟନ୍ତି ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.