PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟଣା : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ପାଟଣା ଥାନା ଗଣ୍ଡବେଡ଼ା ଗାଁରେ ଶ୍ୱଶୁର ଘର ପଛପଟୁ ଜ୍ୱାଇଁର ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବସ୍ତା : ବାଲେଶ୍ଵର ଜିଲ୍ଲା ବସ୍ତା-ଅମର୍ଦା ରୋଡ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ବ୍ରାହ୍ମଣଦା ଗ୍ରାମ ନିକଟ ରେଳ ଧାରଣା ପାର୍ଶ୍ଵରୁ ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲା ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକ ହଣ୍ଡପା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରଘୁନାଥପୁର ଗାଁ ପଡ଼ିଆରେ କ୍ରିକେଟ ଖେଳିବା ବେଳେ ପଡ଼ିଲା ଚଡ଼କ, ଜଣେ ମୃତ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ଥାନା ଭାପୁର ଫାଣ୍ଡି ଗଙ୍ଗାଧର ପ୍ରସାଦ ଗାଁ ପଶ୍ଚିମେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ ଓ ଟ୍ରକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଡ୍ରାଇଭର୍ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦୁଇ ଆଇଏଏସ୍‌ଙ୍କୁ ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ପରିଚାଳନା ଦାୟିତ୍ୱ, ରାଉରକେଲା ପାଇଁ ଭୂପେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ପୁନିଆ, ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ରଘୁ ଜି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ପାଳିତ ହେଲା ବଲାଙ୍ଗୀରର ବଏଲ ଯାତ୍ରା, ସମାଜର ମଙ୍ଗଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦେବୀଙ୍କ ଆରାଧନା କଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • ମୁନିଗୁଡ଼ା : ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ଅମ୍ବାଦଳା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କାମାରି ଗାଁ ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ନିଖୋଜ ମହିଳାଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଉପକୂଳରେ ନବମୀ ଓ ଦଶମୀରେ ବର୍ଷିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି ପାଣିପାଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ପୀଠରେ ଦଶମୀ ; ମଣ୍ଡପରେ ମହାନବମୀ, ଚଣ୍ଡୀପାଠରେ କମ୍ପୁଛି ପୂଜା ମଣ୍ଡପ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ସୋମବାର ରାତିରୁ କୋଣାର୍କରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇ ସୂର୍ଯ୍ୟମନ୍ଦିରରେ ଜମିଲା ପାଣି, ପର୍ଯ୍ୟଟକ ନିରାଶ
  • ||

୨୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ନେପୋଲିୟନ ବୋନାପାର୍ଟଙ୍କ ପ୍ରେମ ପତ୍ର ବିକ୍ରି ହେଲା ଏତେ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୬।୪: ଫ୍ରାନ୍ସର ଶାସକ ନେପୋଲିୟନ ବୋନାପାର୍ଟ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଜୋସିଫାଇନଙ୍କୁ ଲେଖିଥିବା ୩ଟି ପ୍ରେମପତ୍ରର ମୂଲ୍ୟ ଏବେ ୫୭୫,୦୦୦ଡଲାର(ପ୍ରାୟ ୩.୯୭କୋଟି ଟଙ୍କା)ରେ ନିଲାମ ହୋଇଛି। ତିନୋଟି ପତ୍ର ୧୭୯୬ରୁ ୧୮୦୪ ମଧ୍ୟରେ ଲେଖଯାଇଛି। ଏହି ନିଲାମୀ ସମ୍ପର୍କରେ ଡ୍ରୋଉ ନିଲାମଘର ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ୧୭୯୬ରେ ଇଟାଲୀ ଅଭିଯାନ ବେଳେ ଲେଖା ଯାଇଥିବା ଏହି ଚିଠିରେ ନେପୋଲିୟନ ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ମୋର ପ୍ରିୟ ବନ୍ଧୁ ତୁମ ପଟୁ କୌଣସି ଚିଠି ମିଳିନାହିଁ। ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ କିଛି ଖାସ୍ ଚାଲିଛି, ତେଣୁ ତୁନେ ନିଜର ସ୍ବାମୀକୁ ଭୁଲି ଯାଇଛ, କାମ ଓ କ୍ଲାନ୍ତି ଭିତରେ କେବଳ ଓ କେବଳ ତୁମର କଥା ମନେ ପଡେ।’

ଫ୍ରେଞ୍ଚ ଏଡର ଓ ଏଗୁଟସ୍ ହାଉସ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ଐତିହାସିକ ଥିମ ଆଧାରିତ ନିଲାମୀରେ ଏକ ଦୁର୍ଲଭ ଇନିଗ୍ନା ଏନକ୍ରିପସନ୍ ମେସିନକୁ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି, ଯାହାର ବ୍ୟବହାର ନାଜି ଜର୍ମାନୀ ଦ୍ବିତୀୟ ବିଶ୍ବଯୁଦ୍ଦ ବେଳେ କରାଯାଇଥିଲା, ଏହାର ନିଲାମୀ ୪୮,୧୦୦ ୟୁରୋରେ କରାଯାଇଛି। ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ ,ନେପୋଲିୟନ ଇଟାଲୀର ରାଜା ଥିଲେ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ତେବେ ଇତିହାସରେ ନେପୋଲିୟନ ବୋନାପାର୍ଟଙ୍କ ନାମ ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ମହାନ ସେନାପତିଙ୍କ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ କରାଯାଇଥାଏ। ସେ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ନୂତନ  କୋଡ୍ ଅଫ୍ ଲ ଅର୍ଥାତ  (ବିଧି ସଂହିତା) ଲାଗୁ କରିଥିଲେ। ୧୫ ଅଗଷ୍ଟ ୧୭୬୯ରେ ଜନ୍ମିତ ନେପୋଲିୟନ ଫ୍ରାନ୍ସକ୍ରାନ୍ତିର ସନ୍ତାନ ବୋଲି କୁହାଯାଏ।  

୧୮୦୪ରୁ ୧୮୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ଫ୍ରାନ୍ସର ଶାସକ ଥିଲେ। ବ୍ରିଟେନର ନେଲସନ୍ ଟ୍ରେଫଲଗରଙ୍କ ଠାରୁ ଯୁଦ୍ଧରେ ହାରିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ନିର୍ବିସିତ କରି କୋର୍ସିକା ଦ୍ବୀପକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ୧୮୨୧ରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଜୋସିଫାଇନଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ନାମ ହେଉଛି ମେରି ରୋଜ। ସେ ଜଣେ ବିଧବା ଥିଲେ ଓ ତାଙ୍କର ଦୁଇଟି ସନ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲେ। ୧୮୦୪ରେ ନେପୋଲିୟନ ଫ୍ରାନ୍ସର ରାଜା ହେବାର ଗୋଟେ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଜୋସିଫାନଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ୧୮୦୯ରେ ନେପୋଲିୟନ ଅଷ୍ଟିଆ ବିରୋଧରେ ଲଡିବାକୁ ବାଭୋରିୟା ଯାଉଥିଳେ। ଜୋସିଫାଡ଼୍ ମଧ୍ୟ ସାଙ୍ଗରେ ଯିବାକୁ ଜିଦି କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ନେପୋଲିୟନ ଏହା ମାନିନଥିଲେ। ଅଭିଯାନରୁ ଫେରିକି ଆସିବା ପରେ ଜୋସିଫାଇନ ଓ  ନେପୋଲିୟନ ମଧ୍ୟରେ ବିବାହ ବିଚ୍ଛେଦ ହୋଇଥିଲା।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର