PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲେଖକ ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ , ପଶ୍ଚିମ ନ୍ୟୁୟର୍କର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମଞ୍ଚ ଉପରେ ଭାଷଣ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଛୁରାମାଡ଼ , ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସ ପୂର୍ବରୁ ୟୁପି ଏଟିଏସ୍‌କୁ ବଡ଼ ସଫଳତା । ସହାରନପୁରରୁ ଦୁଇ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ କଲା ଗିରଫ । ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସରେ ବଡ଼ ହମଲା କରିବାର ଯୋଜନା କରୁଥିଲେ
  • ||
  • କୋଏମ୍ବାଟୁର : ବେଙ୍ଗାଲୁରରୁ ମାଳଦ୍ୱୀପର ମାଲେ ଯାଉଥିବା ଗୋ ଫାଷ୍ଟ ବିମାନର ଜରୁରୀ ଅବତରଣ, ୯୨ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବାବେଳେ ତାତି ଗଲା ଇଞ୍ଜିନ
  • ||
  • ଉଦୟପୁର : ଉଦୟପୁର କହ୍ନୈୟାଲାଲ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ କଥିତ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକାରୀ ମୁସ୍ଲିମ୍ ଖାନକୁ ଗିରଫ କଲା ଏଏନଆଇ
  • ||
  • ଅନନ୍ତନାଗ : ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ଅନନ୍ତାଗରେ ପୁଲିସ୍ ଓ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନଙ୍କ ମଳିତ ପାର୍ଟି ଉପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ, ଆହତ ପୋଲିସ କର୍ମୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଏକ ଦଳ ମାଲେସିଆ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଛନ୍ତି, ଏହି ଦଳ ଦୁଇଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ବିପାକ୍ଷୀକ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସକୁ ନେଇ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ଉଦାରଶକ୍ତି’ରେ ଭାଗ ନେବେ
  • ||
  • ମୋହନା : ସଂଗଠନ ଛାଡ଼ିଥିବା ମାଓବାଦୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ପରିଚ୍ଛାକୁ ଗିରଫ କଲା ଅଡ଼ବା ପୋଲିସ, ଥାନାରେ ରହିଛି ୭ ମାମଲା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ୫୭ନଂ ଜାତୀୟ ଖୁଣ୍ଟବନ୍ଧ ଛକ ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ଟୋଲ ପ୍ଲାଜା ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ବସ୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ୨୦ଆହତ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ବାଘ ଶୀକାର କରି ଫଟୋ ଉଠାଇବା ପଡ଼ିଲା ମହଙ୍ଗା, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଧରାପଡ଼ିଲା ବାଘ ଶିକାରୀ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ଓ ଦେଓ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ୨୭ ହଜାର ହେକ୍ଟରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଜମିକୁ ମିଳିବ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଉଦଳା : ଉଦଳା ଏନଏସି ଅଧୀନ ୱାର୍ଡ ନମ୍ବର ୩ରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ କୃମି ଔଷଧ ଖାଇ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଗୁରୁତର , ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦର ତଳମୁଣ୍ଡରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ସମ୍ଭାବନା, ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଘର ଉପରେ ମାଡ଼ି ବସିଲା ବିରାଟକାୟ ବଉଳ ବୃକ୍ଷ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଗହ୍ମା ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉତ୍ସବ, ବୀରଡୋରିରେ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ହାତରେ ୬ ଥାକିଆ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିଲେ ଭଉଣୀ ସୁଭଦ୍ରା
  • ||
  • ପାଟଣା : ଚୋରାଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡ଼ିବସିଲା ବନ ବିଭାଗ, ଶାଳ କାଠ ବୋଝେଇ ସ୍କର୍ପିଓ ଜବତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଫୁଲୁଛି ବୈତରଣୀ ଓ ସାଳନ୍ଦୀ, ହଦଗଡ଼ ଡ୍ୟାମ୍‌ରୁ ୨ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ହେଉଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||

ଭବାନୀପାଟଣା: ଚିଟଫଣ୍ଡ ଚୋରଙ୍କ ସାଙ୍ଗରେ ରହିବେ ନା ଚୌକିଦାର ସାଙ୍ଗରେ ରହିବେ ବୋଲି ପଚାରିଲେ ମୋଦି

କଳାହାଣ୍ଡି ୨/୪: ଦିନିକିଆ ଓଡିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସି ଭବାନୀପାଟଣା ବିଜୟ ସଂକଳ୍ପ ସମାବେଶରେ ଉଦବୋଧନ ଦେଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ । ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜୁହାର କହି ଭାଷଣ ଆରମ୍ଭ କଲେ ମୋଦି ।

ମୋଦି କହିଲେ ଯେ ଏ ପ୍ରଧାନସେବକକୁ ଆପଣ ୫ ବର୍ଷ ସେବା ସୁଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି  । ଗତ ୫ ବର୍ଷ ହେବ ଦିନଟିଏ ବି ଛୁଟି ନେଇନାହିଁ । ଏ ଶରୀର ଦ୍ୱାରା ଯେତେ ସମ୍ଭବ ସେତେ କାର୍ଯ୍ଯ ହୋଇଛି । ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ ନମିଳିଥିଲେ ମୁଁ ଏ କାମ କରିପାରିନଥାନ୍ତି ବୋଲି କହିଲେ । ଭଗବାନ ଜଗନ୍ନାଥ ଓ ଆପଣଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦରୁ ଏସବୁ ମିଳିଛି । ଏ ସବୁ ସଫଳତାର ଶ୍ରେୟ ଆପଣମାନଙ୍କୁ ଯାଉଛି ବୋଲି କହିଲେ ନମୋ । ଗଲା ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ଆପଣମାନେ ପୁରା ସହଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ମଧ୍ଯ କହିଛନ୍ତି ।

ଗତ ୫ ବର୍ଷରେ ଓଡିଶାର ୮ ଲକ୍ଷ ଗରିବଙ୍କୁ ପକ୍କା ଘର ମିଳିଛି । ଓଡିଶାର ୨୪ ଲକ୍ଷ ଘରକୁ ମାଗଣା ବିଜୁଳି ସଂଯୋଗ ମିଳିଛି ।  ୩ ହଜାର ଗାଁକୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ବିଜୁଳି ମିଳିଛି । ୪୦ ଲକ୍ଷ ଗରିବ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ମାଗଣା ଗ୍ଯାସ୍ କନେକ୍ସନ ମିଳିଛି । ଓଡିଶାର ୧ କୋଟି ୪୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ବ୍ଯାଙ୍କ ଖାତା ଖୋଲାଯାଇଛି । ଓଡିଶାରେ ପ୍ରାୟ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଶୌଚାଳୟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ଏହି କାମ ମୋଦି କରିଛି ବୋଲି ଆପଣମାନେ କହୁଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏହା ଆପଣମାନଙ୍କ ମୁଲ୍ଯବାନ୍ ଭୋଟ୍ କରିଛି । ଆପଣମାନଙ୍କ ଭୋଟ୍ ଭାରତର ଭାଗ୍ଯ ବଦଳାଇଛି । ମୋଦି କେବଳ ଜଣେ ସେବକ । ୨୦୧୪ରେ ଏଠି ବିଜେପି ସରକାର ହୋଇଥିଲେ କାମ ତ୍ୱରିତ ହୋଇଥାନ୍ତା । ଏଠି ଥିବା ସରକାର ଜମା ସହଯୋଗ କରୁନାହାନ୍ତି । ରାଜ୍ଯ ସରକାରଙ୍କ ବିନା ସହଯୋଗ ସତ୍ତ୍ୱେ ମୁଁ ଆପଣମାନଙ୍କ ପାଇଁ କାମ କରୁଛି ବୋଲି କହିଲେ ମୋଦି ।  

ଏଥର ଓଡିଶା ଏକ ଇତିହାସ ରଚନା କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଯାହା ତ୍ରିପୁରାରେ ହୋଇଛି ତାହା ଏଥର ଓଡିଶାରେ ହେବ ବୋଲି କହିଲେ ନମୋ । ଓଡିଶାର ଏଥର ବିଜେପି ସରକାର ହେବ, ଦିଲ୍ଲୀ ମଜଭୁତ ହେବ । ଭାରତର ନେତୃତ୍ୱ ଏଥର ଓଡିଶା ନେବ । ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଆପଣମାନଙ୍କୁ ଆଗୁଆ ବଧାଇ ବୋଲି କହିଲେ । ଚିଟଫଣ୍ଡ ଚୋରଙ୍କ କଥା ମଧ୍ଯ ଉଠାଇଥିଲେ ମୋଦି । ଚିଟ୍ ଫଣ୍ଡ ଚୋରଙ୍କ ସହିତ ରହିବେ ନା ଚୌକିଦାର ସହିତ ରହିବେ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ । ଯେଉଁ ବିକାଶ ଧାରା ୧୯ ବର୍ଷରେ ହୋଇନି, ୫ ବର୍ଷରେ କରିଦେବୁ ବୋଲି ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଲେ । କଂଗ୍ରେସ, ବିଜେଡି ଗରିବଙ୍କୁ ଠକୁଛନ୍ତି । ଗରିବଙ୍କୁ ପ୍ରତିଥର ଧୋକ୍କା ଦେଉଛନ୍ତି । କେବଳ ନିର୍ବାଚନ ଆସିଲେ ଗରିବଙ୍କୁ ମନେ ପକାଉଛନ୍ତି । ଗରିବଙ୍କ ମାଳା ଜପି ଭୋଟ୍ ହାତଉଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ରରେ କଂଗ୍ରେସ ଏତେ ବର୍ଷରେ ଯେଉଁ କାମ କରିନଥିଲା ଆମେ ୫ ବର୍ଷରେ କରିଦେଖାଉଛି । ଆପଣଙ୍କ ଭୋଟ୍ ଏଠି ଡବଲ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଆଣିବାରେ ସହଯୋଗ କରିବ । ଶେଷରେ ଭାରତ ମାତାକି ଜୟ କହି ଅଭିଭାଷଣ ଶେଷ କଲେ ମୋଦି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର