PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ର : ସିଏମ୍ ପଦରୁ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ କଣ ରହିଛି ବିଜେପିର ପ୍ଲାନ୍? ଫଡନବୀସ-ସିନ୍ଦେ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ଗଠନ ନେଇ ଜୋରଦାର ଚର୍ଚ୍ଚା
  • ||
  • ‘ଦେଶରୁ କଂଗ୍ରେସ ମୂଳପୋଛ ହୋଇଯିବା ଉଚିତ, ଖାସ୍‌ ସେହି ଦଳ ପାଇଁ ଦୁଇଦୁଇ ଥର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେଲେଣି ମୋଦି’: ଅସଦୁଦ୍ଦିନ ଓଓ୍ବେସୀ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁକୁ ମିଳିଲା ଅନ୍ତରୀଣ ଜାମିନ
  • ||
  • ଅଗଷ୍ଟ ୬ରେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ, ଜୁଲାଇ ୧୭ ନାମାଙ୍କନର ଶେଷ ତାରିଖ : ଭାରତୀୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ବିଜ୍ଞପ୍ତି
  • ||
  • ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଯବାଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା
  • ||
  • ପରକୀୟା ପ୍ରୀତି ସନ୍ଦେହ କରି ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣି ହତ୍ୟା କଲା ସ୍ବାମୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢ଼ିଲା କରୋନା ମାମଲା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୬୧ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ଟ୍ରକ୍‌କୁ ପଛପଟୁ ପିଟିଲା କାର୍, ୮ ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ରେଡ୍
  • ||
  • ପାଟଣା : ଦୁଇ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଦେଲେ ଲୁଟେରା, ଝିଅ ବାହାଘର ପାଇଁ ରଖିଥିଲେ ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ବିଜାପୁରରେ ମାଓ ହିଂସା, ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ଗଳା କାଟି ହତ୍ୟା
  • ||

‘ନାରୀଶକ୍ତି’କୁ ମିଳିଲା ନୂଆ ପରିଚୟ, ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଚୟନ କଲା ହିନ୍ଦୀ ‘ୱର୍ଡ ଅଫ ଦ ଇୟର’

source:www.indiatoday.in

ଜୟପୁର ୨୭/୧: ହିନ୍ଦୀ ଶବ୍ଦ ‘ନାରୀଶକ୍ତି’କୁ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଏକ ନୂଆ ପରିଚୟ ଦେଇଛି । ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଡିକ୍ସନାରୀ, ମହିଳାଙ୍କ ସଶକ୍ତିକରଣ ପାଇଁ ହିନ୍ଦୀର ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଶବ୍ଦ ‘ନାରୀଶକ୍ତି’କୁ ୨୦୧୮ର ହିନ୍ଦୀ ଶବ୍ଦ ଚୟନ କରିଛି । ଜୟପୁରରେ ଆୟୋଜିତ ସାହିତ୍ୟ ମହୋତ୍ସବରେ ଶନିବାର ନାରୀ ଶକ୍ତିକୁ ୨୦୧୮ ହିନ୍ଦୀ ଶବ୍ଦ(Word of the year) ଘୋଷିତ କରାଯାଇଛି ।

ପ୍ୟାନେଲ ଆଲୋଚନାରେ ଅନେକ ସମୟ ଚର୍ଚ୍ଚା ପରେ ଡିକ୍ସନାରୀ ଏହି ଶବ୍ଦକୁ ସାମିଲ କରିଛି । ଟିମରେ ଭାଷା ବିଶେଷଜ୍ଞ ଅଶୋକ କୁମାର ଶର୍ମା, କାର୍ତ୍ତିକା ଅଗ୍ରୱାଲ ଓ ନମିତା ଗୋଖଲେ ସାମିଲ ଥିଲେ ।

ନାରୀ ଅର୍ଥ ହେଉଛି ମହିଳା ଓ ପାୱାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଶକ୍ତି । ଏହି ଶବ୍ଦର ପୁରା ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ମହିଳା ଆଜି ନିଜ ଜୀବନକୁ ନିଜ ଇଛାରେ ବିତାଉଛି ବା ବଞ୍ଚୁଛି । କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଜାରି ହୋଇଥିବା ପ୍ରେସ୍ ରିଲିଜରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ନାରୀ ଶକ୍ତିକୁ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ଅଧିକ ମହତ୍ତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଛି କାରଣ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ କେନ୍ଦ୍ରିତ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବିକାଶ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ମଧ୍ୟ ମହିଳା ପୁରୁଷଙ୍କ ସହିତ ସମାନ ଭାବେ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି ।