PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆପଡା ସାଲେଭଟା ଛକରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକ-ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାରେ ଗୁରୁତର ତ୍ରୁଟି, ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣ ଭରିବା କ୍ଷଣି ମଝି ଆକାଶରେ ଦେଖାଗଲା କଳା ବେଲୁନ୍, ୪ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଭିତରକୁ ଧସେଇ ପଶିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ପୋଲିସ-ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆପଡା ଉଦ୍ୟାନବନ୍ଧ କ୍ରିଷ୍ଣା ଛକରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ୍ ମନମୁଣ୍ଡା ରେଞ୍ଜ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରତାଖଣ୍ଡି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଫାଶରେ ପଡ଼ି ଏକ ଭାଲୁର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କୋଲକାତା : ମାତ୍ର ୭୫ ଟଙ୍କା ପାଉଣା ଫେରସ୍ତ ଦାବିରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଅଶାନ୍ତି, ନମାଜ ପଢ଼ି ଫେରିବା ବାଟରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୨୦୧୯ ରୁ ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ୧୦ ହଜାର ୧୨୯ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା : ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜୁଲାଇ ୬ରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଘୋଷଣା । ଦିନ ୧ଟାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇପ ରେଜଲ୍ଟ । ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ଗୋଚ୍ଛାପଡ଼ା/ଫୁଲବାଣୀ : ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଯୋଡ଼ାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ ଜଗାର ଖପୁରି ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯିବ । ଦିଲ୍ଲୀ ଏମସ୍‌ ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜରୀ ଡାକ୍ତର ଦୀପକ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଅଲ୍ଲୁରୀ ସୀତାରାମ ରାଜୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କରିବେ ଉନ୍ମୋଚନ
  • ||
  • କୋଟପାଡ଼ : କୋଟପାଡ଼ ମୀନାବଜାରରେ ଦୋଳି ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ନାବଳିକାଙ୍କ ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତିରେ ପୁଣିଥରେ ଏକନାଥଙ୍କ ବାଜିମାତ୍। ଫ୍ଳୋର ଟେଷ୍ଟରେ ବହୁମତ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ସିନ୍ଦେ। ସିନ୍ଦେଙ୍କୁ ୧୬୪ ସଦସ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ସୂଚନା।
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଚଞ୍ଚରମୁଣ୍ଡା ଛକ ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କୁଲ୍ଲୁରେ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ସମେତ ୧୬ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମିସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୱାର୍ଲ୍ଡ ୨୦୨୨ : ବିଜୟ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଲେ ସିନି ଶେଟ୍ଟୀ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଆଲପାଇନ୍ ଗ୍ଲାସିୟରର ବିଶାଳ ଖଣ୍ଡ, ୫ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶ ନେଇ ବୋର୍ଡର ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ, ସଚିବାଳୟରେ ଆଜି ନିଆଯିବ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବାଲିଘାଟକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଯୁବକଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡାମାଡ଼, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ ଲାଲୁ ଯାଦବ, ପଡ଼ିଯିବା କାରଣରୁ ହୋଇଥିଲେ ଆହତ
  • ||
  • ଡେନମାର୍କ : ଡେନମାର୍କର ସପିଂ ମଲରେ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ୩ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

ଜାତୀୟ ଅସମତା ସ୍ଥିତି ରିପୋର୍ଟ, ଓଡ଼ିଶାରେ ରକ୍ତହୀନତା ଉତ୍କଟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦/୫ : ଗତ ୫ ବର୍ଷରେ ରାଜ୍ୟରେ ଶିଶୁ ରକ୍ତହୀନତା ହାର ପାଖାପାଖି  ୧୯ ପ୍ରତିଶତ ବଢ଼ିଯାଇଛି । ୨୦୧୫-୧୬ରେ ୫ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ଶହେ ଶିଶୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪୫ ଜଣ ରକ୍ତହୀନତାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଥିଲେ । ଏବେ ଏ ହାର ୬୪%କୁ ବଢ଼ି ଯାଇଛି । ୧୫ରୁ ୪୯ ବର୍ଷ ମହିଳାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୬୪.୪% ରକ୍ତହୀନତାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି । ୫ ବର୍ଷ ତଳେ ଏହି ହାର ୫୧% ଥିଲା । ଅର୍ଥାତ୍‌ ୧୩ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ବଢ଼ିଗଲା ।

ରକ୍ତହୀନତାର ଏହି ଉଦ୍‌ବେଗଜନକ ଚିତ୍ର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଜାତୀୟ ଅସମତା  (ଷ୍ଟେଟ୍‌ ଅଫ୍‌ ଇନିକ୍ୱାଲିଟି ଇନ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ) ରିପୋର୍ଟରେ । ଜାତୀୟ ପରିବାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ରିପୋର୍ଟର ତଥ୍ୟର ତୁଳନାତ୍ମକ ବିଶେଷଣ କରି ବୁଧବାର ଏ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅର୍ଥନୈତିକ ପରାମର୍ଶଦାତା ପରିଷଦ । ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି, ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ୬୫.୬% ଓ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ୫୬.୨% ଶିଶୁ ରକ୍ତହୀନତାର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ରାଜ୍ୟରେ ୧୫-୪୯ ବର୍ଷ ବୟସ ଭିତରେ ୬୧.୮% ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ରକ୍ତହୀନତାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି । ଫଳରେ  ପ୍ରସବ ବେଳେ ଅନେକ ମହିଳା ମୃତ୍ୟୁମୁଖରେ ପଡୁଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଜନ୍ମିତ ଶିଶୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ରୋଗର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ।

ସବୁଠାରୁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହେଲା ୧୫ରୁ ୧୯ ବର୍ଷ ଭିତରେ କିଶୋରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୬୫.୫%ଙ୍କ ଦେହରେ ରକ୍ତହୀନତା ରହିଛି । ୨୦୧୫-୧୬ରେ ଏହା ୫୧ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା । ଏହି କିଶୋରୀମାନେ ବିବାହ ପରେ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ବେଳେ ଗୁରୁତର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାରେ ପଡୁଛନ୍ତି । ଅର୍ଥାତ ରାଜ୍ୟରେ ଶହେରୁ ୬୬ ଜଣ କିଶୋରୀ ଏଥିରେ ପୀଡିତ ।

୫ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ଶିଶୁଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୁଷ୍ଟିହୀନତା ଏବେ ଆମ ପାଇଁ ବଡ଼ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ । ୩୧% ଶିଶୁଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ସେମାନଙ୍କ ବୟସ ଅନୁଯାୟୀ କମ୍‌ ରହିଛି । ଦେଶରେ ଏହା ୩୫ ପ୍ରତିଶତ ଥିବା ବେଳେ ଓଡ଼ିଶା ଜାତୀୟ ହାରଠୁ ଭଲରେ ଅଛି । ୧୮% ଶିଶୁଙ୍କ ଓଜନ ଉଚ୍ଚତା ତୁଳନାରେ କମ୍‌ ରହିଛି । ୨୯.୭% ଶିଶୁଙ୍କ ଓଜନ ବହୁତ କମ୍‌ ରହିଛି । ଅର୍ଥାତ ଶହେରୁ ୩୦ ଜଣ ଶିଶୁ ଅପପୁଷ୍ଟିର ଶିକାର ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି । ୨୦୧୫-୧୬ରେ ୩୪ ଜଣ ଶିଶୁ ଅପପୁଷ୍ଟିର ଶିକାର ହେଉଥିଲେ । ଏବେ ଏହା ୪% କମିଛି ସତ କିନ୍ତୁ ତଥାପି ଉଦବେଗଜନକ ରହିଛି । ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଏହି ହାର ୩୨% ରହିଛି ।

ଏବେ ରାଜ୍ୟରେ ଜନ୍ମ ହେଉଥିବା ପ୍ରତି ହଜାରେ ଶିଶୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩୬ ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଉଛନ୍ତି ।  ୨୦୧୫-୧୬ରେ ଏହା ୩୯ ଥିଲା । ୫ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ବୟସ୍କ ଶିଶୁଙ୍କ  କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରତି ହଜାରରେ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ରହିଛି ୪୧ । ୫ ବର୍ଷ ତଳେ ଏହା ୪୮ ଥିଲା । ଅର୍ଥାତ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁହାର ରୋକିବାରେ ଆମେ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ସଫଳ ହୋଇଛୁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଏବେ ବି ଚିନ୍ତାଜନକ ରହିଛି ।

ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ତଳେ ଅନାହାର ମୃତ୍ୟୁ, ଛୁଆ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ସାରା ଦେଶରେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହୁଥିଲା । ପୂର୍ବ ଭାରତର ଏହି ଭୂଖଣ୍ଡ ଭୋକର ଭୂଗୋଳ ଭାବେ ପରିଚିତ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଭିତରେ ଏସବୁକୁ ପଛରେ ଛାଡ଼ି ଆସିଛି ଆମ ରାଜ୍ୟ । ସରକାରଙ୍କ ଟଙ୍କିକିଆ ଚାଉଳ, ରେକର୍ଡ ପରିମାଣର ଧାନ ଉତ୍ପାଦନ, ଯୋଗାଯୋଗ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଉନ୍ନତି ହେଉ କିମ୍ବା ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ଅଧିକ ଅନୁଦାନ ଫଳରେ ଅନାହାର ମୃତ୍ୟୁ ରିପୋର୍ଟ କମିଗଲାଣି । ଛୁଆ ବିକ୍ରି ଖବର ମଧ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶ ପାଉନି ।

ଗତ ଦୁଇ ବଶନ୍ଧିରେ ଉତ୍କଟ ଭୋକ ଓ ଅନାହାର ଉପରେ ଆମେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଆଣିଛୁ ସତ କିନ୍ତୁ ଉଭା ହୋଇଛି ନୂଆ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ।  ପୁଷ୍ଟିହୀନତା, କୁପୋଷଣ ଓ ରକ୍ତହୀନତା ପରି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ । ଏବେ ବି ଓଡ଼ିଶାରେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଭୟଙ୍କର ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି । ରକ୍ତହୀନତାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ‘ଅମ୍ଲାନ’ ଯୋଜନା, ଅପପୁଷ୍ଟି ରୋକିବାକୁ ‘ସୋପାନ’ ଭଳି ଯୋଜନା ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭିଟାମିନଯୁକ୍ତ ଚାଉଳ, ଚୂନା ମାଛ ଦେବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।