PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆପଡା ସାଲେଭଟା ଛକରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକ-ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାରେ ଗୁରୁତର ତ୍ରୁଟି, ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣ ଭରିବା କ୍ଷଣି ମଝି ଆକାଶରେ ଦେଖାଗଲା କଳା ବେଲୁନ୍, ୪ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଭିତରକୁ ଧସେଇ ପଶିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ପୋଲିସ-ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆପଡା ଉଦ୍ୟାନବନ୍ଧ କ୍ରିଷ୍ଣା ଛକରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ୍ ମନମୁଣ୍ଡା ରେଞ୍ଜ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରତାଖଣ୍ଡି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଫାଶରେ ପଡ଼ି ଏକ ଭାଲୁର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କୋଲକାତା : ମାତ୍ର ୭୫ ଟଙ୍କା ପାଉଣା ଫେରସ୍ତ ଦାବିରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଅଶାନ୍ତି, ନମାଜ ପଢ଼ି ଫେରିବା ବାଟରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୨୦୧୯ ରୁ ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ୧୦ ହଜାର ୧୨୯ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା : ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜୁଲାଇ ୬ରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଘୋଷଣା । ଦିନ ୧ଟାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇପ ରେଜଲ୍ଟ । ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ଗୋଚ୍ଛାପଡ଼ା/ଫୁଲବାଣୀ : ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଯୋଡ଼ାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ ଜଗାର ଖପୁରି ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯିବ । ଦିଲ୍ଲୀ ଏମସ୍‌ ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜରୀ ଡାକ୍ତର ଦୀପକ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଅଲ୍ଲୁରୀ ସୀତାରାମ ରାଜୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କରିବେ ଉନ୍ମୋଚନ
  • ||
  • କୋଟପାଡ଼ : କୋଟପାଡ଼ ମୀନାବଜାରରେ ଦୋଳି ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ନାବଳିକାଙ୍କ ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତିରେ ପୁଣିଥରେ ଏକନାଥଙ୍କ ବାଜିମାତ୍। ଫ୍ଳୋର ଟେଷ୍ଟରେ ବହୁମତ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ସିନ୍ଦେ। ସିନ୍ଦେଙ୍କୁ ୧୬୪ ସଦସ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ସୂଚନା।
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଚଞ୍ଚରମୁଣ୍ଡା ଛକ ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କୁଲ୍ଲୁରେ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ସମେତ ୧୬ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମିସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୱାର୍ଲ୍ଡ ୨୦୨୨ : ବିଜୟ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଲେ ସିନି ଶେଟ୍ଟୀ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଆଲପାଇନ୍ ଗ୍ଲାସିୟରର ବିଶାଳ ଖଣ୍ଡ, ୫ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶ ନେଇ ବୋର୍ଡର ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ, ସଚିବାଳୟରେ ଆଜି ନିଆଯିବ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବାଲିଘାଟକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଯୁବକଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡାମାଡ଼, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ ଲାଲୁ ଯାଦବ, ପଡ଼ିଯିବା କାରଣରୁ ହୋଇଥିଲେ ଆହତ
  • ||
  • ଡେନମାର୍କ : ଡେନମାର୍କର ସପିଂ ମଲରେ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ୩ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

ଫେସବୁକ୍‌ରେ ବିଜ୍ଞାପନ: ଫେବ୍ରୁଆରୀରେ ଶୀର୍ଷରେ ନବୀନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୭ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ମାୟାରେ ବାୟା । ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ କ୍ରେଜରୁ ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ଭୋଟ ପୂର୍ବର୍ରୁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛନ୍ତି ରାଜନେତା । ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ନିକଟରେ ନିଜ ବାର୍ତ୍ତା ଧରି ପହଞ୍ଚିବାକୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆକୁ ବଡ଼ ଅସ୍ତ୍ର ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଏହିକ୍ରମରେ ଗତ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ମାସରେ ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ରେ ସର୍ବାଧିକ ଟଙ୍କାର ବିଜ୍ଞାପନ ଦେଇଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଶା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । ନବୀନ ତାଙ୍କ ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ପେଜ୍‌ରେ ବହୁ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି ୮ ଲକ୍ଷ ୬୨ ହଜାର ଟଙ୍କା । ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବିଜ୍ଞାପନ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ନବୀନ ଶୀର୍ଷରେ ଅଛନ୍ତି । ଦଳୀୟ ଖର୍ଚ୍ଚକୁ ହିସାବକୁ ନେଲେ ବିଜେପି ଓ ଛାମୁଆଁ ସଂଗଠନ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ମାସରେ ୨ କୋଟି ୩୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଫେସବୁକରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି । ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ମାତ୍ର ୧୯.୮ ଲକ୍ଷ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥିଲା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ସହ ଛାମୁଆ ସଂଗଠନ ମାତ୍ର ୧୦.୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି ।
ଭୋଟ ଯେତିକି ପାଖେଇ ଆସୁଛି, ଜନତା ଜନାର୍ଦ୍ଦନଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ରାଜନେତା ଓ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ସେତିକି ତୀବ୍ର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ଆଡ ଆର୍କାଇଭ୍‌ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ନବୀନ ଗତ ମାସରେ ୩୨ଟି ବିଜ୍ଞାପନ ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ରେ ଅପଲୋଡ କରିଛନ୍ତି । ବିଶେଷକରି ‘କାଳିଆ’ ସମାବେଶ, ମିଶନ ଶକ୍ତି ସମାବେଶ, ଯୁବ ସମାବେଶ ସହ ବିଭିନ୍ନ ବାର୍ତ୍ତା ଓ ସରକାରଙ୍କ ଜନକଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାର ଭିଡିଓ ସହ ଫଟୋ ସମ୍ବଳିତ ବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ ନବୀନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଅପଲୋଡ଼ ହୋଇଛି । ଏପରିକି ଆଗକୁ ଏ ବାବଦରେ ଉଭୟ ନବୀନ ଓ ବିଜେଡି ଅଧିକ ପାଣ୍ଠି ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି ।
ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବିଜ୍ଞାପନରେ ନବୀନଙ୍କ ତଳକୁ ଅଛନ୍ତି, କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଜୟନ୍ତ ସିହ୍ନା । ତାଙ୍କର ବିଜ୍ଞାପନ ଦେୟ ହେଉଛି ୨ ଲକ୍ଷ ୯୫ ହଜାର ୮୯୯ ଟଙ୍କା । ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ୍‌ ଶାହ (୨,୧୨,୦୭୧) । ପରେ କ୍ରମାନ୍ୱୟରେ ଅଛନ୍ତି, ମୁରଲୀଧର ରାଓ (ବିଜେପି), ନରେନ୍ଦ୍ର ଖିଚର (ବିଜେପି), ୱାଇଏସ୍‌ଆର କଂଗ୍ରେସର ଜଗନ ମୋହନ ରେଡ୍ଡୀ (୧, ୭୬,୯୮୨), ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନାଭିସ୍‌ (୧,୭୨,୦୩୪), କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୂଷ ଗୋୟଲ, ସୁନୀଲ ଦେଓଧର ଓ ଆନ୍ଧ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ରବାବୁ ନାଇଡୁ (୯୦ ହଜାର ଟଙ୍କା) । ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ବିଜେଡି, ଏନ୍‌ସିପି, ଟିଡିପି, ଶିବସେନା ଓ ୱାଇଏସ୍‌ଆର କଂଗ୍ରେସ ଫେସବୁକ୍‌ ବିଜ୍ଞାପନରେ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି ।
କେବଳ ରାଜନେତା କିମ୍ବା ଦଳ ନୁହଁ ସରକାରୀ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟ ଫେସବୁକରେ ବିଜ୍ଞାପନ ବାବଦକୁ ବେଶ୍‌ ମୋଟା ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି । ମାଇଁ ଗଭର୍ଣ୍ଣନମେଣ୍ଟ, ଡିଜିଟାଲ ଇଣ୍ଡିଆ କ୍ୟାମ୍ପେନରେ ୩୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନେଇଛି ଫେସବୁକ୍‌ । ବିଜେପି ‘ଭାରତ କେ ମନ କି ବାତ୍‌’ ପେଜ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ସର୍ବାଧିକ ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛି । ଆଗକୁ ଫେସ୍‌ବୁକରେ ବିଜ୍ଞାପନ ଲଢ଼େଇ ଅଧିକ ଜୋର୍‌ଦାର୍‌ ହେବ ବୋଲି ବ୍ରାଣ୍ଡ କନସଲଟାଣ୍ଟମାନେ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ରାଜନେତା ଓ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ଏବେ କଣ୍ଟେଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ମାତିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର