PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲେଖକ ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ , ପଶ୍ଚିମ ନ୍ୟୁୟର୍କର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମଞ୍ଚ ଉପରେ ଭାଷଣ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଛୁରାମାଡ଼ , ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସ ପୂର୍ବରୁ ୟୁପି ଏଟିଏସ୍‌କୁ ବଡ଼ ସଫଳତା । ସହାରନପୁରରୁ ଦୁଇ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ କଲା ଗିରଫ । ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସରେ ବଡ଼ ହମଲା କରିବାର ଯୋଜନା କରୁଥିଲେ
  • ||
  • କୋଏମ୍ବାଟୁର : ବେଙ୍ଗାଲୁରରୁ ମାଳଦ୍ୱୀପର ମାଲେ ଯାଉଥିବା ଗୋ ଫାଷ୍ଟ ବିମାନର ଜରୁରୀ ଅବତରଣ, ୯୨ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବାବେଳେ ତାତି ଗଲା ଇଞ୍ଜିନ
  • ||
  • ଉଦୟପୁର : ଉଦୟପୁର କହ୍ନୈୟାଲାଲ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ କଥିତ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକାରୀ ମୁସ୍ଲିମ୍ ଖାନକୁ ଗିରଫ କଲା ଏଏନଆଇ
  • ||
  • ଅନନ୍ତନାଗ : ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ଅନନ୍ତାଗରେ ପୁଲିସ୍ ଓ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନଙ୍କ ମଳିତ ପାର୍ଟି ଉପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ, ଆହତ ପୋଲିସ କର୍ମୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଏକ ଦଳ ମାଲେସିଆ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଛନ୍ତି, ଏହି ଦଳ ଦୁଇଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ବିପାକ୍ଷୀକ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସକୁ ନେଇ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ଉଦାରଶକ୍ତି’ରେ ଭାଗ ନେବେ
  • ||
  • ମୋହନା : ସଂଗଠନ ଛାଡ଼ିଥିବା ମାଓବାଦୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ପରିଚ୍ଛାକୁ ଗିରଫ କଲା ଅଡ଼ବା ପୋଲିସ, ଥାନାରେ ରହିଛି ୭ ମାମଲା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ୫୭ନଂ ଜାତୀୟ ଖୁଣ୍ଟବନ୍ଧ ଛକ ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ଟୋଲ ପ୍ଲାଜା ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ବସ୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ୨୦ଆହତ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ବାଘ ଶୀକାର କରି ଫଟୋ ଉଠାଇବା ପଡ଼ିଲା ମହଙ୍ଗା, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଧରାପଡ଼ିଲା ବାଘ ଶିକାରୀ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ଓ ଦେଓ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ୨୭ ହଜାର ହେକ୍ଟରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଜମିକୁ ମିଳିବ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଉଦଳା : ଉଦଳା ଏନଏସି ଅଧୀନ ୱାର୍ଡ ନମ୍ବର ୩ରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ କୃମି ଔଷଧ ଖାଇ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଗୁରୁତର , ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦର ତଳମୁଣ୍ଡରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ସମ୍ଭାବନା, ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଘର ଉପରେ ମାଡ଼ି ବସିଲା ବିରାଟକାୟ ବଉଳ ବୃକ୍ଷ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଗହ୍ମା ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉତ୍ସବ, ବୀରଡୋରିରେ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ହାତରେ ୬ ଥାକିଆ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିଲେ ଭଉଣୀ ସୁଭଦ୍ରା
  • ||
  • ପାଟଣା : ଚୋରାଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡ଼ିବସିଲା ବନ ବିଭାଗ, ଶାଳ କାଠ ବୋଝେଇ ସ୍କର୍ପିଓ ଜବତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଫୁଲୁଛି ବୈତରଣୀ ଓ ସାଳନ୍ଦୀ, ହଦଗଡ଼ ଡ୍ୟାମ୍‌ରୁ ୨ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ହେଉଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||

ଗୋଏଲଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି କ୍ଷୋଭ ଜଣାଇଲେ ନବୀନ: କୋଇଲା ରୟାଲଟି ତୁରନ୍ତ ବଢ଼ାଅ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୦ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ଦେଶରେ ଉତ୍ପାଦିତ ମୋଟ କୋଇଲାର ଏକ ପଞ୍ଚମାଂଶ ଭାଗ କେବଳ ଓଡ଼ିଶାରୁ ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଛି । କୋଇଲା ଉତ୍ପାଦନ ଯୋଗୁ ପରିବେଶ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ଓ ବିସ୍ଥାପନ ଭଳି ଅନେକ ସମସ୍ୟାକୁ ରାଜ୍ୟ ସହୁଛି । ଏହା ସତ୍ତେ୍ୱ ଦୀର୍ଘ ୬ବର୍ଷ ହେଲାଣି କୋଇଲାର ରୟାଲଟି ବଢ଼ିନି । ତୁରନ୍ତ ଏହା ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ବିଚାର କରୁ । କେନ୍ଦ୍ର କୋଇଲା ମନ୍ତ୍ରୀ ପିୟୁଷ ଗୋଏଲଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି କ୍ଷୋଭ ଜଣାଇବା ସହ କୋଇଲା ରୟାଲଟି ବଢ଼ାଇବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ।
ନବୀନ ଚିଠିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି, କୋଇଲା ରୟାଲଟି ପୁନଃନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିବାକୁ ଗତ ବର୍ଷ ଫେବ୍ରୁଆରୀରେ ଅନୁଧ୍ୟାନକାରୀ ଦଳ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ସୁପାରିଶ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏବେ ବି ଏହା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିଚାରାଧୀନ ରହିଛି । କୋଇଲା ରୟାଲଟି ୧୪ପ୍ରତିଶତରୁ ୨୦ପ୍ରତିଶତକୁ ବଢ଼ାଇବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅନେକ ଦିନ ତଳୁ ପୁରୁଣା ଦାବି ଦୋହରାଇ ଆସୁଛନ୍ତି । କୋଇଲା ଖଣିରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆର୍ଥିକ ଫାଇଦା ପାଉଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଓଡିଶାର ଦାବି ସବୁବେଳେ ଅଣଦେଖା କରାଯାଉଛି । ଏମ୍‌ଏମ୍‌ଡିଆର୍‌ ଆକ୍ଟ ଅନୁସାରେ ପ୍ରତି ୩ ବର୍ଷରେ କୋଇଲା ରୟାଲଟି ପୁନଃ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିବା କଥା । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସେସ୍‌ ବାବଦରେ ରାଜ୍ୟର କୋଇଲା ଖଣିରୁ ୨୦୧୮ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରାୟ ୧୭ହଜାର ୩୦୦କୋଟି ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ଭିତରେ ମାତ୍ର ୧୧ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ତତ୍କାଳ ବିଚାର କରିବାକୁ ନବୀନ ଲେଖିଥିବା ଚିଠିରେ କୋଇଲା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ।
ମହାନଦୀ କୋଲଫିଲ୍ଡସ୍‌ ଲିଃ(ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌) ୨୦୧୪-୧୫ ରେ ୫୩୧୪କୋଟି ଟଙ୍କାର ଲାଭ(ପିବିଟି) କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ୨୦୧୭-୧୮ ବର୍ଷରେ ଏହି ଲାଭ ପରିମାଣ ବଢି଼ଥିଲା । ମୋଟ ୭୩୩୯.୬୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରିଥିଲା । ପ୍ରାୟ ୩୮ପ୍ରତିଶତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶାକୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ବାବଦରେ ଦେବାକୁ ଥିବା ୮ହଜାର ୨୯୭କୋଟି ଏ ଯାଏ ଏମ୍‌ସିଏଲ ଦେଉନି । ଅନୁମତିଠାରୁ ଅଧିକ କୋଇଲା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିବାରୁ ଏମସିଏଲ୍‌ ରାଜ୍ୟକୁ ଏହି ଜରିମାନା ରାଶି ଦେବା କଥା । ଜରିମାନା ରାଶି ପଇଠ କରିବାକୁ ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ନବୀନ ତାଙ୍କ ଚିଠିରେ ଗୋଏଲଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଛନ୍ତି ।
ଏଥିସହ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌ ପୂର୍ବରୁ କୋଇଲା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିବା ଦୁଇଟି ଭୂତଳ ଖଣିରେ ବାଲି ଭରିବା କାମ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିନି । ଏଥିପାଇଁ ସବୁବେଳେ ମାଟି ଦବିବା ଆଶଙ୍କା ରହୁଛି । ତୁରନ୍ତ ଏହି ବାଲି ଭରିବା କାମ ସାରିବାକୁ ଏମ୍‌ସିଏଲକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବାକୁ ନବୀନ ଚିଠିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ।