PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କାବୁଲ ସ୍ଥିତ ଏକ ମସଜିଦ୍‌ରେ ଭୟଙ୍କର ବିସ୍ଫୋରଣ , ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୨୦ ମୃତ , ୪୦ ଆହତ , ଆହତଙ୍କୁ ନିଆଯାଉଛି ହସ୍ପିଟାଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଦିନ ଏଭଳି ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି ରହିବ, ଆଗାମୀ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଆମ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ଏସଆରସିଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ଭେଜିଗୋରା ଗ୍ରାମରେ ପାଣି ଘେରରେ ଥିବା ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଓ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକ କାସିମପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ହେମେନ୍ଦ୍ର ନାଥ ହାଇସ୍କୁଲରେ କ୍ଲାସ ରୁମ୍‌ରେ ପଶିଲା ବନ୍ୟା ପାଣି, ବାତିଲ ହେଲା ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ସୋର : ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲ୍ଲା ନୀଳଗିରି ଅଧିନ ଔପଦା ବ୍ଲକର ବିଡ଼ିଓ ଅଭିଷେକ ଦାସଙ୍କର ବଦଳିକୁ ନେଇ ବୁଧବାର ଔପଦା ବ୍ଲକ୍ ସମ୍ମୁଖରେ ସରପଞ୍ଚ, ସମିତି ସଭ୍ୟ/ସଭ୍ୟା, ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ, ଔପଦାର ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ତିର୍ତ୍ତୋଲ ବ୍ଲକର ଗୋତିଆକୁଦ ଗାଁରେ ହଠାତ ପାଣି ବଢିଯିବାରୁ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୩ ଜଣ ଫଶି ରହିଥିଲେ, ବୁଧବାର ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ପହଞ୍ଚି ଉଦ୍ଧାର କରିଛି
  • ||
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀରେ କମୁଛି ଜଳସ୍ତର, ତଥାପି ଵିପଦ ସଙ୍କେତ ଉପରେ ମହାନଦୀ
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ଧନୁଆ ନଦୀରେ ବନ୍ୟା, ବାଲିପାଟଣା ବ୍ଲକ୍‌ର ୫ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ବିଭିନ୍ନ ଗାଁ ଜଳମଗ୍ନ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ଆଇଟିଆଇ କଲେଜରେ ଆଦିବାସୀ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ମାଡ ଘଟଣା, ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ ଡାକରା
  • ||
  • କଣାସ : ମକରା ନଦୀରେ ୫୦ ଫୁଟର ଘାଇ, ୨୦ ରୁ ଅଧିକ ଗାଁରେ ପଶିଲା ବନ୍ୟାଜଳ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର : ତ୍ରୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ବସ୍‌କୁ ପିଟିଲା ମାଲବାହୀ ଟ୍ରକ୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ୪ ଗୁରୁତର
  • ||

ଓଡ଼ିଆ ଘରର କାହାଣୀ ଦରକାର

ଭୁବନେଶ୍ବର, ୨୯/୬ : କପି ନୁହେଁ, ଭଲ ସିନେମା ଦରକାର । ଭଲ କଲେ ଭାଗ୍ୟ ବଦଳିବ । ସୋସିଆଲ୍‌ ମିଡିଆରେ ଓଡ଼ିଆ ସିନେମାକୁ ନେଇ ଏବେ ଢ଼େର ଚର୍ଚ୍ଚା ଏବଂ ଆଲୋଚନା । ଆଉ ତର୍କ ବିତର୍କ । ଏହି ସମୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଭିନେତା ତଥା ପ୍ରଯୋଜକ ଓ କାହାଣୀକାର ମନୋଜ ମିଶ୍ର ଲଗାତର ଭାବେ ଓଡ଼ିଆ ସିନେମାକୁ ନେଇ ବେଶ୍‌ କିଛି କଥା ସୋସିଆଲ୍‌ ମିଡିଆରେ ରଖି ଚାଲିଛନ୍ତି । ଅନେକ ବାସ୍ତବ କଥାକୁ ସେ ଉପସ୍ଥାପନ କରି ଚାଲିଛନ୍ତି ।  ଗତ ମେ’ ମାସ ୧୧ରେ ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ର ଏମିତି ଏକ ପୋଷ୍ଟ କରିଥିଲେ । ସେଥିରେ ସେ କହିଥିଲେ, କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଲାଗେ ୱାଇଡ୍‌ ଫ୍ରେମ୍‌ରେ ୫୦ କି ୧୦୦ ଜଣ ଜୁନିୟର ଆର୍ଟିଷ୍ଟ ଥିବେ । ସେ ଭିତରୁ ହିରୋ ସ୍ଲୋ ମୋସନ୍‌ରେ ଚାଲିକି ଆସିବ ।

ଚାରିଆଡ଼େ ଧୂଳି ଉଡ଼ୁଥିବ ତାହାଲେ ଯାଇକି ସିନେମାଟିକ୍‌ ଲାଗିବ ଏବଂ ସେଇ ସିନେମାଟା ସିନେମା ହଲ୍‌ ପାଇଁ ତିଆରି ହୋଇଛି । ତା’ ଭିତରେ ଭାବ(ଇମୋସନ୍‌) ଥାଉ କି ନଥାଉ ।  ଆଉ କିଛି ପ୍ରଯୋଜକ ବି ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ସେ ସବୁ ଦେଖି ଖୁସି ହେଇଯାଉଛନ୍ତି । ଦର୍ଶକ ନ ଆସିଲେ, ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଦୋଷ ଦେଉଛନ୍ତି । କହୁଛନ୍ତି, ‘ଆମେ ତ ବନେଇଲୁ କେହି ଦେଖିଲେନି ଆମେ କ’ଣ କରିବୁ’?  ଯେତେବେଳେ ସିନେମା ଆରମ୍ଭ ହେଇଥିଲା ସେତେବେଳେ କ’ଣ ଏତେ ପ୍ରକାର ଟେକ୍ନିକାଲ୍‌ ଜିନିଷ ସବୁ ଥିଲା…?

“ସେତେବେଳେ କେବଳ କାହାଣୀକୁ ବାନ୍ଧି ରଖିବାର ଉପାୟ ଖାଜୁଥିଲେ’ ।  ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମ ଓଡ଼ିଆ ସିନେମା ବି ସେଇ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛି । କାହାଣୀକୁ କେମିତି ଠିକ୍‌ ଭାବରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯିବ ଏବଂ ଦର୍ଶକଙ୍କ ପାଖରେ ପରଷାଯିବ ସେ ବିଷୟରେ ଭାବନ୍ତୁ । ଆଉ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତୁ, କୋଉ କ୍ୟାମେରାରେ ସୁଟ୍‌  ହୋଇଛି, କୋଉଠି ଡିଆଇ ହୋଇଛି ତା’ର କିଛି ଫରକ ପଡ଼ିବନି । ଯେତେବେଳେ ଆମ କାହାଣୀ ସହ ଦର୍ଶକ ବାନ୍ଧି ହୋଇଯିବେ, ପୁଣି ସେମାନେ ହଲ୍‌କୁ ଫେରିବେ । ସେମାନେ ଫେରିଲେ ପୁଣି ସିନେମା ବ୍ୟବସାୟକୁ ପଇସା ଆସିବ । ତା’ପରେ ଆମେ ଯେତେ ଧୂଳି ଉଡ଼େଇବା କଥା, ଯେତେ ଗାଡ଼ି ଉଡ଼େଇବା କଥା ଉଡ଼େଇବା । ସେ ଏକଥା ବି କହିଛନ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେଉଁ ଟିଭିରେ ଟେଲି ଫିଲ୍ମ ହେଉଛି ନୂଆ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ୍‌ ଭଲ ସୁଯୋଗ । ସେମାନେ ଟିଭିରେ ଅଭ୍ୟାସ କରନ୍ତୁ, ଆଉ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ଆସିଲେ ହଲ୍‌ ପାଇଁ ସିନେମା କରନ୍ତୁ ।  ସମସ୍ତେ କହୁଛନ୍ତି, ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲର ବହୁତ୍‌ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଥାଏ ସିନେମା ତିଆରି କରିବା ସମୟରେ । କିନ୍ତୁ ମୁଁ ମୋର ଅନୁଭବରୁ କହୁଛି, ଆମେ ବି ‘ସମାପାଜୁର ରଘୁ’ କରିଛୁ ଏବଂ ଆମ ହିସାବରେ କରିଛୁ ।

 ଟିଆର୍‌ପି ବି ଭଲ ଆସିଛି । ସେଇ ସିନେମା ଦେଖିକି ବଲିଉଡର ଜଣେ ନାମୀ ଅଭିନେତା ଯୁବ ପ୍ରତିଭାବାନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ତଥା ଅଭିନେତା ଚିନ୍ମୟ ମିଶ୍ରର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଗୋଟେ ଓଡ଼ିଆ ସିନେମା, ଯାହା କି ହଲ ପାଇଁ କରୁଛୁ ସେଥିପାଇଁ ରାଜି ହୋଇଛନ୍ତି । ଖୁସିର କଥା ସେ ଆମ ଓଡ଼ିଆ ସିନେମାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ପାରିଶ୍ରମିକ ବି ନେବେନି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ର ‘ସମାପାଜୁର ରଘୁ’ ଏକ ଗୀତ ‘ମୁଁ ଦେହ ହେଲେ ଜୀବନ ତୁ’ର ଲିଙ୍କ୍‌ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଦେଖି କୁହନ୍ତୁ ଯେ, ଏଥିରୁ ଭାବ ବାହାରୁଚି ନା’ ନାହିଁ । ଯଦି ଏଥିରେ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ସ୍ୱିଜରଲାଣ୍ଡରେ ସୁଟ୍‌ କରିଥାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଭାବ ବାହାରୁନଥାଆନ୍ତା ତାହାଲେ ଲାଭ କ’ଣ?  ଏହି ପୋଷ୍ଟର ଚାରିଦିନ ଅର୍ଥାତ୍‌ ମେ’ ୭ରେ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ର ଓଡ଼ିଆ ସିନେମାକୁ ନେଇ ଆଉ ଏକ ପୋଷ୍ଟ କରିଥିଲେ । ସେଠି ସେ ଲେଖିଥିଲେ, ମୋର ପ୍ରଯୋଜକ ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ ଯେ, ସେମାନେ ସିନେମା ବନେଇବା ପୂର୍ବରୁ କାହିଁକି ଓଡ଼ିଆ ସିନେମା ଚାଲୁନି ସେ ବିଷୟରେ ତର୍ଜମା ସହ ଗବେଷଣା କରିକି ସିନେମା କରନ୍ତୁ । ମୁଁ ଜାଣିଛି ଆପଣମାନଙ୍କ ପାଖରେ ବହୁତ ପଇସା ଅଛି । କିନ୍ତୁ ସିନେମା ପଇସାରେ ନୁହେଁ ଭଲ କାହାଣୀ, ଭଲ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏବଂ ଭଲ ଅଭିନେତା ଓ ଅଭିନେତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ନେଇକି ହୁଏ । ଅନ୍ୟ ଆଞ୍ଚଳିକ ଭାଷାରେ ଏହାର ଅନେକ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ଅଛି ।  ଗୋଟିଏ ସିନେମା ଫ୍ଲପ୍‌ ହେଲେ କେବଳ ସେଇ ପ୍ରଯୋଜକର କ୍ଷତି ହଉନି ବରଂ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଲାଗି ପୂରା ଓଡ଼ିଆ ସିନେମା ଜଗତ ପାଇଁ କ୍ଷତି । ଆଜି ଆମର ଯେଉଁ ଅବସ୍ଥା ହେଇଛି, ସେଥିପାଇଁ ଆମେ ହିଁ ଦାୟୀ । ଆମକୁ ମାଲାୟାଲମ୍‌ ସିନେମା ଭଳିଆ ଆମ ସଂସ୍କୃତି, ପରମ୍ପରା, ଓଡ଼ିଆ ଘରର କାହାଣୀକୁନେଇ ସିନେମା କରିବା ଦରକାର । ନହେଲେ ଆମେ ଯଦି ‘କେଜିଏଫ୍‌’ କି ‘ଆର୍‌ଆର୍‌ଆର୍‌’ ଭଳିଆ ସିନେମା ବନେଇବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା ବି କରିବା ତାହେଲେ ଆମ ପାଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଛଡ଼ା କିଛି ନୁହେଁ ।  ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ପରି ନୂଆପିଢ଼ିଙ୍କ ଉପରେ ଓଡ଼ିଆ ସିନେ ପ୍ରେମୀଙ୍କ ଆଶା ଓ ଭରସା ଅଛି ।

ସେଥିପାଇଁ ଆଜି ଯେତେବେଳେ ଓଡ଼ିଆ ସିନେମାକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ସେଠି ଦର୍ଶକ କପି ଓଡ଼ିଆ ସିନେମାକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି । ଏଥିସହ କପିରେ ମାତିଥିବା କଳାକାର, ନିର୍ମାତା ଓ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କୁ କଟୁ ଭର୍ତ୍ସନା କରୁଛନ୍ତି । ଗତ କିଛିଦିନ ଧରି ସୋସିଆଲ୍‌ ମିଡିଆରେ ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରକୁ ନେଇ ଯେଉଁ ଲଢ଼େଇ ଚାଲିଛି ସେଥିରେ ଅଧିକାଂଶ ଦର୍ଶକ ଭଲ ଓଡ଼ିଆ କାହାଣୀ ସମ୍ପର୍କରେ ଯୁକ୍ତି କରୁଛନ୍ତି । କପି ବଦଳରେ ଭଲ ସିନେମା କଲେ ଭାଗ୍ୟ ବଦଳିବ ବୋଲି ମତ ରଖୁଛନ୍ତି ।