ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍ ହରାଇ ସେମି ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ର ବିଶ୍ୱକପ୍ ସ୍ୱପ୍ନ ଧୂଳିସାତ୍
  • ||
  • ଅଷ୍ଟାଦଶ ଲୋକସଭାର କାମଚଳା ବାଚସ୍ପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଭର୍ତ୍ତୃହରି ମହତାବ
  • ||
  • ରୁଙ୍ଗଟା କାରଖାନାରେ ଅଘଟଣ, ଲୁହା ପ୍ଲେଟ୍ ଚାପି ହୋଇ ୨ ଶ୍ରମିକ ମୃତ
  • ||
  • ରି ଚେକିଂ ହେବ ୧୮ ହଜାର ମାଟ୍ରିକ୍‌ ଖାତା, ବୋର୍ଡରେ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି ୫ ହଜାର ପରୀକ୍ଷାର୍ଥ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ରାସ୍ତା ପାରି ହେଉଥିବା ବେଳେ ମାଡ଼ିଗଲା ଟ୍ରକ୍, ମହିଳା ମୃତ
  • ||
  • ଭୋଗରାଇ: ବଙ୍ଗୀୟ ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ସହଯୋଗୀ ଫେରାର୍
  • ||
  • ସୁପର ୮ରେ ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବଡ଼ ଲଢ଼େଇ: ନେଟ୍‌ ରନରେଟ୍‌ ହେବ ଖେଳ, ଖଳନାୟକ ସାଜିପାରେ ବର୍ଷା
  • ||
  • ସୋମବାରଠୁ ଅଷ୍ଟାଦଶ ଲୋକସଭାର ପ୍ରଥମ ଅଧିବେଶନ:୨୬ରେ ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ, ୨୭ରେ ରାଜ୍ୟ ସଭା ବୈଠକ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାର ୩୦ ଜିଲ୍ଲାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଛୁଇଁଲା ମୌସୁମୀ ବାୟୁ, ଆସନ୍ତା ୩ ଦିନ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

ଟେରର ଫଣ୍ଡିଂ ମାମଲା : ୟାସିନ୍‌ ମଲିକ୍‌ଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ନେଇ ଏନଆଇଏ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ – ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଫଣ୍ଡିଂ ମାମଲାରେ ଜେକେଏଲଏଫ୍‌ ଚିଫ୍‌ ୟାସିନ ମଲିକଙ୍କର ବଢିପାରେ ଅଡ଼ୁଆ। ଟେରର ଫଣ୍ଡିଂ ମାମଲାରେ ୟାସିନ ମଲିକଙ୍କ ପାଇଁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଦାବି କରି ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛି ଏନଆଇଏ। କହି ରଖୁଛୁ କି, ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଫଣ୍ଡିଂ ମାମଲାରେ ୟାସିନ ମଲିକ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ସଜା କାଟୁଛନ୍ତି । ଟ୍ରାୟଲ କୋର୍ଟ ଗତ ବର୍ଷ ୟାସିନ ମଲିକଙ୍କୁ ଆଜୀବନ ସଜା ଶୁଣାଇ ଥିଲେ। ଏନଆଇଏ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ମାମଲାରେ ୟାସିନ ମଲିକଙ୍କ ପାଇଁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଦାବି କରାଯିବାରେ କେସ୍‌ରେ ନୂଆ ମୋଡ ଆସିଛି।

ୟାସିନ ମଲିକଙ୍କ ନାଁରେ ଦୁଇଟି ହାଇ ପ୍ରୋଫାଇଲ ମାମଲା ଜମ୍ମୁରେ ଚାଲିଛି। ୟାସିନଙ୍କୁ ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ୧୯୯୦ ମସିହା ବେଳେ ଅଶାନ୍ତ ପାଇଁ ଦାୟୀ  ମୁଖ ଚେହେରାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ଭାବେ ଜଣା। ୟାସିନ ସେହି ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରମୁଖ ଚେହେରା ରହିଛନ୍ତି ଯାହାଙ୍କ କଥାରେ ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ବଡ଼ ଧରଣର ହିଂସାକାଣ୍ଡ ହୋଇଥିଲା , ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ କାଶ୍ମୀର ପଣ୍ଡିତଙ୍କର ପଳାୟନ ହୋଇଥିଲା। ୟାସିନଙ୍କ ଉପରେ ୮ ଡିସେମ୍ୱର ୧୯୮୯ରେ ରୁବୈୟା ସଇଦଙ୍କ ଅପହରଣ ମାମଲା ଚାଲୁ ରହିଛି। ଖାଲି ଏତିକି ନୁହେଁ ୟାସିନ ୨୫ ଜାନୁୟାରୀ ୧୯୯୦ରେ ୪ ବାୟୁସେନାର ଅଧିକାରୀଙ୍କର ହତ୍ୟା ମାମଲାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି।

Yasin Malik terror funding case

ନ୍ୟୁଜ ଏଜେନ୍ସି ପିଟିଆଇର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ , ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଯାଞ୍ଚ ଏଜେନ୍ସି (ଏନଆଇଏ) ଶୁକ୍ରବାର ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀ ନେତା ୟାସିନ ମଲିକଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ ଦଣ୍ଡର ସଜା ଦେବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

ସିଭିଲ ସେବା ପରୀକ୍ଷାରେ ପାସ୍‌ ହୋଇଥିବା ମିଛ ଅଭିଯୋଗ , ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବ ୟୁପିଏସସି

ଏଜେନ୍ସି ( ଏନଆଇଏ) ପକ୍ଷରୁ ପିଟିସନକୁ ବିଚାରପତି ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ମୁଦୁଳ ଓ ତଲୱନ୍ତ ସିଂହଙ୍କର ପୀଠ ସମ୍ମୁଖରେ ୨୯ ମଇରେ ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ସୂଚୀବଦ୍ଧ କରାଯାଇଛି। ଗତ ବର୍ଷ ୨୪ ମଇରେ ଦିଲ୍ଲୀର ଏକ ନିମ୍ନ କୋର୍ଟ ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ଲିବରେସନ ଫ୍ରଣ୍ଟ (ଜେକେଏଲଏଫ)ର ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ବେଆଇନ୍ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ  ଓ ବିଭିନ୍ନ ଅପରାଧରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରାଇ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡର ସଜା ଶୁଣାଇ ଥିଲେ ।

{"width":657,"height":493}
NIA moves Delhi HC seeking death penalty for Yasin Malik, says due to such  dreaded terrorists, nation has lost its valuable soldiers

ଟ୍ରାୟଲ କୋର୍ଟ କହିଥିଲେ ୟାସିନ ମଲିକର ଅପରାଧ ଭାରତର ହୃଦୟରେ ଆଘାତ ଦେବା । ୟାସିନର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଭାରତ ସଂଘରୁ ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରକୁ ବଳପୂର୍ବକ ଅଲଗା କରିବାକୁ ଥିଲା । ୟାସିନର ଅପରାଧ ଅଧିକ ଗମ୍ଭୀର ସେତେବେଳେ ହୋଇଯାଏ , ଯେବେ ସେ ବିଦେଶ ଶକ୍ତିଙ୍କ ଇଙ୍ଗିତରେ ନାମିତ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। କୋର୍ଟଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ନୋଟ୍ କରାଯାଇଥିଲା କି ମାମଲା ଦୁର୍ଲଭ ନଥିଲା , ଏଥିପାଇଁ କୋର୍ଟ ସଜା –ଏ-ମତ୍‌ ପାଇଁ ଏନଆଇଏର ଦାବିକୁ ଖାରଜ କରି ଦେଇଥିଲେ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.