ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଜନ୍ମବେଦିରୁ ବାହୁଡ଼ିଲେ ଦାରୁବ୍ରହ୍ମ,ବୁଧବାର ସୁନାବେଶ, ଗୁରୁବାର ଅଧରପଣା, ଶୁକ୍ରବାର ନୀଳାଦ୍ରି ବିଜେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା: ଧାର ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତକୁ ନେଇ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ, ଜଣେ ଆହତ
  • ||
  • ବିଶ୍ୱ ସର୍ପ ଦିବସ: ବର୍ଷା ଦିନେ ସତର୍କତା ଜରୁରି, ୫ ବର୍ଷରେ ଗଲାଣି ୫୨୧୯ ଜୀବନ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସ୍କୁଟିକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ହାଇୱେରେ ବସ୍-ଟ୍ରାକ୍ଟର ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୫ମୃତ, ୪୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସଇଁନ୍ତଳା ରାଇସମିଲ ନିକଟରେ ହାଇୱା ଟ୍ରକକୁ ପିଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଏକାଧିକ ଯାତ୍ରୀ ଆହତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଲଘୁଚାପ ସକ୍ରିୟ: ୧୭ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା, ଉତ୍ତର ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକ ବର୍ଷିବ
  • ||

ଆମେରିକା ଗସ୍ତରେ ଯିବେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ, IMF ଏବଂ ବିଶ୍ବ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହ କରିବେ ବୈଠକ...

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଜି -20 ବୈଠକ ଆୟୋଜନ କରିବା ସହିତ ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରୁପ୍ (WBG) ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୁଦ୍ରା ପାଣ୍ଠି (IMF) ର ୨୦୨୩ ବୈଠକରେ ସାମିଲ ହେବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଗସ୍ତ କରିବେ । ତାଙ୍କର ଏହି ଆମେରିକା ଗସ୍ତ ଏକ ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ହେବ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଭାରତର G20 ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଏବଂ G20 ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କିଛି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧୀନରେ ଅନ୍ୟ G 20 ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗଭର୍ନର୍ସ (FMCBG) ବୈଠକ ଆୟୋଜନ କରିବେ ।

ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଶନିବାର ଦିନ ଏହାର ବିବୃତ୍ତିରେ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛି ଯେ, ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ୱାଶିଂଟନ୍ ଡିସିରେ ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୦ ରୁ ୧୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ବୈଠକ ସହିତ କିଛି ନିବେଶକ ଅଧିବେଶନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବୈଠକ କରିବେ । ସେଠାରେ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କ ବିକାଶ ସମିତି ଏବଂ ଆଇଏମଏଫ କମିଟିର ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଧିବେଶନରେ ମଧ୍ୟ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ । ଏହି ବୈଠକରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ, ବିଶ୍ୱ ବାଣିଜ୍ୟ ନେତା, ଥିଙ୍କ ଟ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ନିବେଶକଙ୍କ ସହ ରାଉଣ୍ଡ ଟେବୁଲରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ । ଏଥିସହ ଭାରତୀୟ ପ୍ରବାସୀ ମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବେ ।

ସୀତାରମଣ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଆରବିଆଇ) ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ମିଳିତ ଭାବେ ଏପ୍ରିଲ ୧୨-୧୩, ୨୦୨୩ ରେ ଦ୍ୱିତୀୟ G20 FMCBG ବୈଠକରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିବେ । ଏହି ବୈଠକରେ ଜି -20 ସଦସ୍ୟ, ଅନ୍ୟ ୧୩ ଟି ଦେଶ, ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ତଥା ଆଞ୍ଚଳିକ ସଂଗଠନର ପ୍ରାୟ ୩୫୦ ପ୍ରତିନିଧୀ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ । ଦ୍ୱିତୀୟ G20 FMCBG ବୈଠକ ତିନୋଟି ଅଧିବେଶନକୁ ନେଇ ଗଠିତ ହେବ । ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଶକ୍ତି ନିରାପତ୍ତାକୁ ସମାଧାନ କରିବା, ବିଶ୍ୱ ଋଣ ଦୁର୍ବଳତାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା, ବିକାଶ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକୁ ମଜବୁତ କରିବା, ଜଳବାୟୁ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ, ଆର୍ଥିକ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତିକୁ ଅଗ୍ରଗତି କରିବା ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ G20 FMCBG ବୈଠକରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଟିକସ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରଗତିକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରାଯିବ ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.