PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଏବେ ପାକିସ୍ତାନର ଦୁର୍ବଳ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବଞ୍ଚାଇବେ ଗଧ ଓ କୁକୁର ! ଚୀନ୍‌କୁ ଯୋଗାଇବାକୁ ଶହବାଜ୍ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତି…
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ ସିଂହାସନ ଉପରେ କେସିଆର୍‌ଙ୍କ ଆଖି; ନିଜ ଆଂଚଳିକ ଦଳକୁ ଭାଙ୍ଗି ଗଢିଲେ ଜାତୀୟ ଦଳ, TRS ବଦଳରେ ରଖିଲେ BRS…
  • ||
  • ସମ୍ଵଲପୁର : ବଙ୍ଗାଲିପଡାରେ ଧୁମଧାମ୍‌ରେ ଚାଲିଛି ମାଆଙ୍କ ସିନ୍ଦୂର ଖେଳ ପର୍ବ, ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଦୀର୍ଘାୟୁ କାମନା କରୁଛନ୍ତି ସଧବା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ରାଜ୍ୟରେ ଲାଗିରହିଛି ବର୍ଷା, ୧୦ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପାଳନ ହେଉଛି ଦଶହରା, ରାଜରାଜଶ୍ୱେର ବେଶରେ ସୁସଜ୍ଜିତ ହେବେ ମହାପ୍ରଭୁ
  • ||
  • ହରଭଙ୍ଗା : ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଆଘାତରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୩ ସଦସ୍ୟ ମୃତ
  • ||
  • ବିଜୟାଦଶମୀ ଅବସରରେ ମୋହନ ଭାଗବତଙ୍କ ଚେତାବନୀ : ‘ଦେଶର ଜନସଂଖ୍ୟା ଅସନ୍ତୁଳିତ ହେଲେ ବିଗିଡ଼ିବ ଭୌଗୋଳିକ ରୂପରେଖ’
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଚୋରକୁ କାବୁ କରି ଉତ୍ତମ ମଧ୍ୟମ ଦେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ, ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍
  • ||

୧୩,୨୫୫ ଗାଁକୁ ରାସ୍ତା ନାହିଁ

source:http://www.odishastory.com

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୫ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଏବେ ବି ରାଜ୍ୟର ୧୩ ହଜାର ୨୫୫ ଗାଁକୁ ସବୁଦିନିଆ ରାସ୍ତା ନାହିଁ । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏଭଳି ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ।
ସରକାରଙ୍କ ତଥ୍ୟ କହୁଛି, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ ସଡ଼କ ଯୋଜନା (ପିଏମଜିଏସ୍‌ୱାଇ)ର ରୋଡ୍‌ କୋର୍‌ ନେଟୱର୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଓଡ଼ିଶାରେ ମୋଟ ୫୦ ହଜାର ୧୭୮ଟି ଗାଁ ରହିଛି । ପିଏମ୍‌ଜିଏସ୍‌ୱାଇ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ଆଗରୁ ୨୦ ହଜାର ୬୪୧ ଗାଁକୁ ସବୁଦିନିଆ ରାସ୍ତା ଥିଲା । ୨୯ ହଜାର ୫୩୭ଟି ଗାଁ ଅସଂଯୋଜିତ ରହିଥିଲା । ପିଏମ୍‌ଜିଏସ୍‌ୱାଇ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ୧୮, ୪୭୬ ଗାଁକୁ ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୭ ହଜାର ୧୦୩ଟି ଗାଁ ପାଇଁ ସଡ଼କ ସଂଯୋଗ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଅର୍ଥ ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଚଳିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଯୋଜନାରେ ୧୩୨୫ ଗାଁକୁ ସବୁଦିନିଆ ରାସ୍ତା ଦ୍ୱାରା ସଂଯୋଗୀକରଣ କରାଯାଇଛି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମଞ୍ଜୁର କରିଥିବା ୧୭ ହଜାର ୧୦୩ଟି ଗାଁ ମଧ୍ୟରୁ ୧୪ ହଜାର ୯୫୭ଟି ଗାଁକୁ ୨୦୧୯ ଜାନୁଆରୀ ସୁଦ୍ଧା ପିଏମ୍‌ଜିଏସ୍‌ୱାଇ-୧ରେ ସଂଯୋଗ କରାଯାଇଛି । ଅର୍ଥାତ୍‌ ଅସଂଯୋଜିତ ଥିବା ମୋଟ ୨୯ ହଜାର ୫୩୭ଟି ଗାଁ ମଧ୍ୟରୁ ମୋଟ ୧୬ ହଜାର ୨୮୨ ଗାଁକୁ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ସରିଛି । ଏହି ହିସାବରେ ୧୩ ହଜାର ୨୫୫ ଗାଁକୁ ଏଯାବତ୍‌ ସବୁଦିନିଆ ରାସ୍ତା ନାହିଁ । ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ୨୧୪୬ ଗାଁକୁ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ସାରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି । ପିଏମ୍‌ଜିଏସ୍‌ୱାଇ ଯୋଜନାରେ ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଥିବା ୫୮୨ ସେତୁ ମଧ୍ୟରୁ ଅଦ୍ୟାବଧି ୨୫୧ଟି ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ହୋଇ ରାସ୍ତା ସଂଯୋଗୀକରଣ କରାଯାଇଛି ।
୨୦୧୪-୧୫ରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ପିଏମ୍‌ଜିଏସ୍‌ୱାଇ ଯୋଜନାରେ ରାସ୍ତା ଓ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ମୋଟ ୧୨ ହଜାର ୧୮୬ କୋଟି ୨୯ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅନୁଦାନ ମିଳିଛି । ଏଥିରୁ ୭୫୮୦ କୋଟି ୬୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଓ ୪୬୦୫ କୋଟି ୬୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ଅନୁମୋଦିତ ଅର୍ଥ ମଧ୍ୟରୁ ୧୦୫୬୯ କୋଟି ୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ୨୪୫୯୮.୮୨ କିମି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୧୬୧୭.୨୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ନ ହୋଇ ବଳକା ଅଛି । ସେହିପରି ୨୦୧୪-୧୫ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରୁ ଏଯାବତ୍‌ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସଡ଼କ ଯୋଜନାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୧୨୭୦ କୋଟି ୪୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଥିରୁ ଏଯାବତ୍‌ ୯୪୯ କୋଟି ୪୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇ ୪୧୦ଟି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି । ୩୨୦ କୋଟି ୯୯ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବଳକା ଅଛି । ୨୦୧୪-୧୫ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରୁ ଏଯାବତ୍‌ ପ୍ଲାନ୍‌ ରୋଡ୍‌ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ଗ୍ରାମ୍ୟ ସଡ଼କ ବାବଦକୁ ୨୪୬୯.୮୭ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅନୁଦାନ ମିଳିଥିଲା । ଏଥିରୁ ୨୨୫୮.୭୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ୩୨୪୪.୩୯ କିମି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି ।