PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲେଖକ ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ , ପଶ୍ଚିମ ନ୍ୟୁୟର୍କର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମଞ୍ଚ ଉପରେ ଭାଷଣ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଛୁରାମାଡ଼ , ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସ ପୂର୍ବରୁ ୟୁପି ଏଟିଏସ୍‌କୁ ବଡ଼ ସଫଳତା । ସହାରନପୁରରୁ ଦୁଇ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ କଲା ଗିରଫ । ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସରେ ବଡ଼ ହମଲା କରିବାର ଯୋଜନା କରୁଥିଲେ
  • ||
  • କୋଏମ୍ବାଟୁର : ବେଙ୍ଗାଲୁରରୁ ମାଳଦ୍ୱୀପର ମାଲେ ଯାଉଥିବା ଗୋ ଫାଷ୍ଟ ବିମାନର ଜରୁରୀ ଅବତରଣ, ୯୨ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବାବେଳେ ତାତି ଗଲା ଇଞ୍ଜିନ
  • ||
  • ଉଦୟପୁର : ଉଦୟପୁର କହ୍ନୈୟାଲାଲ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ କଥିତ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକାରୀ ମୁସ୍ଲିମ୍ ଖାନକୁ ଗିରଫ କଲା ଏଏନଆଇ
  • ||
  • ଅନନ୍ତନାଗ : ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ଅନନ୍ତାଗରେ ପୁଲିସ୍ ଓ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନଙ୍କ ମଳିତ ପାର୍ଟି ଉପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ, ଆହତ ପୋଲିସ କର୍ମୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଏକ ଦଳ ମାଲେସିଆ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଛନ୍ତି, ଏହି ଦଳ ଦୁଇଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ବିପାକ୍ଷୀକ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସକୁ ନେଇ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ଉଦାରଶକ୍ତି’ରେ ଭାଗ ନେବେ
  • ||
  • ମୋହନା : ସଂଗଠନ ଛାଡ଼ିଥିବା ମାଓବାଦୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ପରିଚ୍ଛାକୁ ଗିରଫ କଲା ଅଡ଼ବା ପୋଲିସ, ଥାନାରେ ରହିଛି ୭ ମାମଲା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ୫୭ନଂ ଜାତୀୟ ଖୁଣ୍ଟବନ୍ଧ ଛକ ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ଟୋଲ ପ୍ଲାଜା ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ବସ୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ୨୦ଆହତ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ବାଘ ଶୀକାର କରି ଫଟୋ ଉଠାଇବା ପଡ଼ିଲା ମହଙ୍ଗା, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଧରାପଡ଼ିଲା ବାଘ ଶିକାରୀ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ଓ ଦେଓ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ୨୭ ହଜାର ହେକ୍ଟରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଜମିକୁ ମିଳିବ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଉଦଳା : ଉଦଳା ଏନଏସି ଅଧୀନ ୱାର୍ଡ ନମ୍ବର ୩ରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ କୃମି ଔଷଧ ଖାଇ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଗୁରୁତର , ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦର ତଳମୁଣ୍ଡରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ସମ୍ଭାବନା, ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଘର ଉପରେ ମାଡ଼ି ବସିଲା ବିରାଟକାୟ ବଉଳ ବୃକ୍ଷ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଗହ୍ମା ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉତ୍ସବ, ବୀରଡୋରିରେ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ହାତରେ ୬ ଥାକିଆ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିଲେ ଭଉଣୀ ସୁଭଦ୍ରା
  • ||
  • ପାଟଣା : ଚୋରାଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡ଼ିବସିଲା ବନ ବିଭାଗ, ଶାଳ କାଠ ବୋଝେଇ ସ୍କର୍ପିଓ ଜବତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଫୁଲୁଛି ବୈତରଣୀ ଓ ସାଳନ୍ଦୀ, ହଦଗଡ଼ ଡ୍ୟାମ୍‌ରୁ ୨ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ହେଉଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||

ଏହି ଦେଶରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ଜେଲ୍; ନାହାନ୍ତି ଜଣେ ବି ଅପରାଧୀ, ୨ହଜାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଯିବ ଚାକିରି

ଦୁନିଆଁର ସବୁ ଦେଶରେ ଅପରାଧୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। କିଛି ଦେଶ ଏମିତି ଅଛି ଯେଉଁଠି ଅପରାଧୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏଭଳି ଭାବେ ବଢିଚାଳିଛି ଯେ ରହିବା ପାଇଁ ଜେଲରେ ଯାଗା ନାହିଁ। ମାତ୍ର ୟୁରୋପରେ ଏମିତି ଏକ ଦେଶ ଅଛି ଯେଉଁଠି ଜଣେ ବି କଏଦୀ ନାହାନ୍ତି। ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେଠାକାର ଜେଲ୍ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଏହାକୁ ଶୁଣିବା ପରେ ଆପଣ ବିଶ୍ବାସ କରିପାରୁନଥିବେ, ମାତ୍ର ଏକଥା ସତ କି ପୃଥିବୀରେ ଏହିଭଳି ଏକ ଦେଶ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଜେଲ୍ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖାଲି ପଡ଼ିଛି।

ପଶ୍ଚିମ ୟୁରୋପରେ ଏହି ଜେଲ୍ ଅଛି, ଯେଉଁଠି ଅପରାଧୀ ନଥିବା ଯୋଗୁଁ ଜେଲ୍ ଏବେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ବୋଲି ନି​ଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ  ଅପରାଧ କମ୍ ପରିମାଣରେ ହୋଇଥାଏ। ଯେଉଁକାରଣୁ ଏଠାରେ ଜଣେ ବି କଏଦୀ ନାହାନ୍ତି। ଜେଲ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବା କଥା ଶୁଣିବା ପରେ ବହୁତ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଝଟକା ଲାଗିଛି। କାରଣ ଜେଲରେ ଯେଉଁ ୨ହଜାର କର୍ମଚାରୀ କାମ କରୁଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ଚାକିରି ଏବେ ଚାଲିଯିବ।

ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଜନସଂଖ୍ୟା ୧କୋଟି ୭୧ଲକ୍ଷ ୩୧ ହଜାରରୁ ଉର୍ଧ୍ବ। ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ୨୦୧୩ରେ ଏହି ଦେଶରେ ମାତ୍ର ୧୯ ଜଣ କଏଦୀ ଥିଲେ।  ୨୦୧୮ରେ ଜଣେ ବି କଏଦୀ ନଥିଲେ। ୨୦୧୬ରେ ଟେଲିଗ୍ରାଫ୍ ୟୁକେରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡର ନ୍ୟାୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ କି ଆସନ୍ତା ୫ ବର୍ଷରେ ଏଠାରେ ମୋଟ ଅପରାଧ ସଂଖ୍ୟା ୦.୯ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ର୍ରାସ ପାଇବ। ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଜେଲ୍ ବନ୍ଦ ହେବା ଦ୍ବାରା ଦୁଇ ପ୍ରକାର ବଡ଼ ମହତ୍ତ୍ବପୁର୍ଣ୍ଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିବ। ସାମାଜିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଅନୁସାରେ ଦେଖିବା ତ ଜେଲ ବନ୍ଦ ହେବା ଦ୍ବାରା ସେଠାରେ କାମ କରୁଥିବା ଲୋକ ବେରୋଜଗାର ହୋଇଯିବେ। କାରଣ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସୁରକ୍ଷିତ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଅନ୍ୟତମ ଦେଶ।

ସରକାର ୭୦୦ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଏକ ବିଭାଗକୁ  ଯିବା ପାଇଁ ନୋଟିସ୍ ଦେଇଛନ୍ତି। ବାକି ୧୩୦୦ଜଣ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ  ଅନ୍ୟ ଏକ ଚାକିରିରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉଛି। ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଜେଲ୍ ବନ୍ଦ ହେବାର ଅନ୍ୟ ଏକ ଅର୍ଥ ହେଉଛି କି ଏଠାରେ ଗୋଟିଏ ପ୍ରଣାଳୀ, ଗୋଟିଏ ସରକାର ଏବଂ ନାଗରିକ ରୁପରେ ଏହା ସଫଳ ପାଇଛି। ଏହି ଦେଶରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଏଙ୍କଲ ମୋନିଟାରିଙ୍ଗ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି। ଯାହା କଏଦୀଙ୍କୁ ପିନ୍ଧାଯାଏ।

ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଅନ୍ୟ ଛୋଟ ମୋଟ ଜେଲ୍ ହୋଇସାରିଲାଣି। ୨୦୧୬ରେ ଏମଷ୍ଟରର୍ଡମ ଏବଂ ବିଜଲ୍ମର୍ବଜର ଜେଲ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇସାରିଛି। ଏଠାରେ ପ୍ରାୟ ୧ହଜାର ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କୁ ରଖାଯାଇଛି। ସେଠାରେ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲାଯାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ନୂଆ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଦୋକାନ ଖୋଲାଯାଇଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର