PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆପଡା ସାଲେଭଟା ଛକରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକ-ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାରେ ଗୁରୁତର ତ୍ରୁଟି, ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣ ଭରିବା କ୍ଷଣି ମଝି ଆକାଶରେ ଦେଖାଗଲା କଳା ବେଲୁନ୍, ୪ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଭିତରକୁ ଧସେଇ ପଶିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ପୋଲିସ-ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆପଡା ଉଦ୍ୟାନବନ୍ଧ କ୍ରିଷ୍ଣା ଛକରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ୍ ମନମୁଣ୍ଡା ରେଞ୍ଜ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରତାଖଣ୍ଡି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଫାଶରେ ପଡ଼ି ଏକ ଭାଲୁର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କୋଲକାତା : ମାତ୍ର ୭୫ ଟଙ୍କା ପାଉଣା ଫେରସ୍ତ ଦାବିରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଅଶାନ୍ତି, ନମାଜ ପଢ଼ି ଫେରିବା ବାଟରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୨୦୧୯ ରୁ ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ୧୦ ହଜାର ୧୨୯ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା : ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜୁଲାଇ ୬ରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଘୋଷଣା । ଦିନ ୧ଟାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇପ ରେଜଲ୍ଟ । ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ଗୋଚ୍ଛାପଡ଼ା/ଫୁଲବାଣୀ : ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଯୋଡ଼ାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ ଜଗାର ଖପୁରି ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯିବ । ଦିଲ୍ଲୀ ଏମସ୍‌ ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜରୀ ଡାକ୍ତର ଦୀପକ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଅଲ୍ଲୁରୀ ସୀତାରାମ ରାଜୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କରିବେ ଉନ୍ମୋଚନ
  • ||
  • କୋଟପାଡ଼ : କୋଟପାଡ଼ ମୀନାବଜାରରେ ଦୋଳି ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ନାବଳିକାଙ୍କ ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତିରେ ପୁଣିଥରେ ଏକନାଥଙ୍କ ବାଜିମାତ୍। ଫ୍ଳୋର ଟେଷ୍ଟରେ ବହୁମତ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ସିନ୍ଦେ। ସିନ୍ଦେଙ୍କୁ ୧୬୪ ସଦସ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ସୂଚନା।
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଚଞ୍ଚରମୁଣ୍ଡା ଛକ ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କୁଲ୍ଲୁରେ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ସମେତ ୧୬ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମିସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୱାର୍ଲ୍ଡ ୨୦୨୨ : ବିଜୟ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଲେ ସିନି ଶେଟ୍ଟୀ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଆଲପାଇନ୍ ଗ୍ଲାସିୟରର ବିଶାଳ ଖଣ୍ଡ, ୫ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶ ନେଇ ବୋର୍ଡର ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ, ସଚିବାଳୟରେ ଆଜି ନିଆଯିବ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବାଲିଘାଟକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଯୁବକଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡାମାଡ଼, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ ଲାଲୁ ଯାଦବ, ପଡ଼ିଯିବା କାରଣରୁ ହୋଇଥିଲେ ଆହତ
  • ||
  • ଡେନମାର୍କ : ଡେନମାର୍କର ସପିଂ ମଲରେ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ୩ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମିିଳିବ ମୁକ୍ତି: ଜୟଦେବ ବିହାରରୁ ନନ୍ଦନକାନନ ନିର୍ମାଣ ହେବ ସବୁଠାରୁ ଦୀର୍ଘତମ ଫ୍ଲାଏଓଭର

ଭୁବନେଶ୍ୱର/ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର, ୨୭/୦୫: ଜୟଦେବ ବିହାରରୁ ଚଢ଼ିଲେ ସିଧା ଓହ୍ଲାଇବେ ନନ୍ଦନକାନନ ସାମ୍ନାରେ । ସେତିକି ନୁହେଁ, ନାଲ୍‌କୋ ଛକ, ଡମଣା, ପଟିଆ, କିଟ୍‌ ଛକ ଓ ରଘୁନାଥପୁର ରାସ୍ତାରେ ଏ ଫ୍ଲାଏଓଭରରୁ ଓହ୍ଳାଇପାରିବେ । ଚଢ଼ି ବି ପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ନିର୍ମାଣ ହେବ ୧୨ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଫ୍ଲାଏଓଭର । ଏହା ହେବ ଓଡ଼ିଶାର ସବୁଠାରୁ ଦୀର୍ଘତମ ଫ୍ଲାଏଓଭର ।

ପୂରା ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳରେ ଏମିତି ଆଖିଝଲସା ଫ୍ଲାଏଓଭର ନିର୍ମାଣ ହେବ, ଲାଗିବ ଯେମିତି ଭୁବନେଶ୍ୱର ନୁହେଁ ବିଦେଶରେ ବୁଲୁଛୁ । ବ୍ୟାଙ୍କକ୍‌ର ବାଙ୍ଗନା ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଭଳି ଭ୍ରମ ସୃଷ୍ଟି ହେବ ଆମ ରାଜଧାନୀରେ । ଜୟଦେବ ବିହାର-ନନ୍ଦନକାନନ ରାସ୍ତାର ଟ୍ରାଫିକ ଟେନସନରୁ ମୁକୁଳିବା ପାଇଁ ଏମିତି ମେଗା ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି । ଲାଗି ପଡ଼ିଛନ୍ତି ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ଟିମ୍‌ । ଚାଲିଛି ତନାଘନା ଅନୁଧ୍ୟାନ । ଏ ନେଇ ମାରାଥନ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ବସିଲାଣି ।

ରାଜଧାନୀର ସବୁଠୁ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ରାସ୍ତା ଜୟଦେବବିହାର-ନନ୍ଦନକାନନ ରୁଟ । ସକାଳ ୯ରୁ ୧୧ଟା ଓ ସନ୍ଧ୍ୟା ୫ରୁ ୮ଟା ଏ ରାସ୍ତାରେ ଅସମ୍ଭାଳ ଟ୍ରାଫିକ ଜାମ୍‌ । ଏ ସମସ୍ୟା ଆଜିକାଲିର ନୁହେଁ, ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷର । ଟ୍ୱିନସିଟି କଟକ-ଭୁବନେଶ୍ୱର ଯୋଡ଼ି ହେଉଥିବାବେଳେ ଏ ସମସ୍ୟା ବେଳକୁ ବେଳ ବଢ଼ିଚାଲିଛି । ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଅତୀତରେ ଅନେକ ଯୋଜନା ହୋଇଛି । ମାତ୍ର ଦୀର୍ଘସ୍ଥାୟୀ ସମାଧାନ ସୂତ୍ର ନ ବାହାରିବାରୁ କିଛି ଆଗେଇପାରିନି । ଏବେ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ଏ ରାସ୍ତା ପାଇଁ ମାଷ୍ଟରପ୍ଲାନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି । ଜୟଦେବ ବିହାରରୁ ନନ୍ଦନକାନନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୪ରୁ ୬ ଥାକିଆ ଫ୍ଲାଏଓଭର ନିର୍ମାଣ କରିବା ପାଇଁ ବିଚାର ବିମର୍ଷ ଚାଲିଛି ।

ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ମୁତାବକ, କଟକରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର କିମ୍ବା ଭୁବନେଶ୍ୱର-କଟକ ଅଭିମୁଖେ ଯାଉଥିବା ଲୋକେ ଆଉ କଳିଙ୍ଗ ହସ୍ପିଟାଲ ଛକ, ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର, ଡମଣା, ପଟିଆ, କିଟ ଛକ, ରଘୁନାଥପୁର କିମ୍ବା ନନ୍ଦନକାନନ ଟ୍ରାଫିକରେ ଆଉ ଫସିବେନି । ସିଧା ଫ୍ଲାଏଓଭର ଉପରେ ପଳାଇବେ । ଯେଉଁ ୧୨ କିମି ରାସ୍ତା ପାର୍‌ ହେବାକୁ ପିକ୍‌ ସମୟରେ ୪୫ ମିନିଟରୁ ୧ ଘଣ୍ଟା ଲାଗୁଛି, ତାହା ମାତ୍ର ୧୫ ମିନିଟରେ ଅତିକ୍ରମ କରିହେବ । ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଫ୍ଲାଏଓଭରକୁ ଉଠିବା କିମ୍ବା ଫ୍ଲାଏଓଭରରୁ ଓହ୍ଳାଇବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଛକ ପାଖରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବ ।

ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ଜୟଦେବବିହାର-ନନ୍ଦନକାନନ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଚାଲେଞ୍ଜ । ଏ ରାସ୍ତାରୁ ଟ୍ରାଫିକ ଭିଡ଼ କମାଇବା ପାଇଁ ମେଗା ଯୋଜନା କରାଯାଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ଫ୍ଲାଏଓଭର ନିର୍ମାଣ ଲାଗି ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଛି । ବିଭିନ୍ନ ଦିଗ ଉପରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯାଉଛି । ପୂର୍ବରୁ ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିଲା । ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟକୁ ବି ବିଶେଷଜ୍ଞ ଟିମ୍‌ ତର୍ଜମା ଚଳାଇଛନ୍ତି । ଏ ନେଇ କିଛି ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ହୋଇନାହିଁ ।

ଜୟଦେବବିହାର-ନନ୍ଦନକାନନ ରାସ୍ତାର ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଉତ୍ତର ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିଧାୟକ ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ରାଉତ ମଧ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି । ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ଟିମ୍‌ ସହ ବୈଠକ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ବୈଠକରେ ଜୟଦେବବିହାର-ନନ୍ଦନକାନନକୁ ଫ୍ଲାଏଓଭର ନିର୍ମାଣ ନେଇ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି । କଳିଙ୍ଗ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ଡମଣା ଛକରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଫ୍ଲାଏଓଭର ନିର୍ମାଣ ନେଇ ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ଯୋଜନା ବାବଦରେ ବି ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି । ତେବେ ଜୟଦେବବିହାର-ନନ୍ଦନକାନନ ରାସ୍ତାର ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା ଦୂର ପାଇଁ ସରକାର ଖୁବଶୀଘ୍ର ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ ବୋଲି ବିଧାୟକ ଆଶା ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ।