PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା: ମାନବାଧିକାର ପ୍ରବକ୍ତା ଆଲେସ୍ ବାଲିଆସ୍କି ସହ ଦୁଇଟି ସଂଗଠନକୁ ମିଳିବ ପୁରସ୍କାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶା ଲଳିତ କଳା ଏକାଡେମୀ ଉପସଭାପତି ତଥା ବିଶିଷ୍ଟ ଶିଳ୍ପୀ ଶ୍ରୀନିବାସ ପଢ଼ିଆରୀଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ମୁରିବାହାଲ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ମୁରିବାହାଲ ବ୍ଲକ APO ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ଦାସ, ୪୫ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ
  • ||
  • ବାଙ୍ଗିରିପୋଷି : ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଆକ୍ରମଣ କଲା ଦନ୍ତା, ଯୁବକ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁଣି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ସମ୍ଭାବନା, ୨୫ ପୂର୍ବରୁ ଓଡ଼ିଶା ଛାଡ଼ିବନି ମୌସୁମୀ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ନଭେମ୍ୱର ୩ରେ ଧାମନଗର ଉପନିର୍ବାଚନ, ଆଜିଠୁ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ଶୁଝି ପାରିଲେନି କିସ୍ତି, ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଅସହାୟ ଟ୍ରକ ମାଲିକ
  • ||
  • ମୋହନା : ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର କାଠ ଗଣ୍ଡି ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୬୩ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ମାଲିରେ ଜେହାଦୀ ଆକ୍ରମଣ, ଗୋଟିଏ ଗାଁର ୧୧୫ ଜଣ ମୃତ

ବମାକୋ: ୨୪।୩;ମଧ୍ୟ ମାଲିର ପିୟୁଲ ସମୁଦାୟର ଓଗୋସାଗୁ ଗାଁରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସମୁଦାୟ ଡୋଗୋନମାନେ ଆକ୍ରମଣ କରି ୧୧୫ ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ଗାଁର ମୁଖିଆ ଇଗୋସ୍ୟାଗିଙ୍କ ତାଙ୍କର ନାତି-ନାତୁଣୀଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି। ଏହି ଘଟଣାଟି ଗତକାଲି ଘଟିଥିବା ବେଳେ ଆଜି ଏହାର ସୂଚନା ମିଳିଛି।  ଗାଁ ନିକଟରେ ଥିବା ସହର ବଙ୍କାସର ମେୟର  ମୋଲାଏ ଗୁଇନ୍ଦୋ କହିଛନ୍ତି, ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହାକୁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଜେହାଦୀ ହିଂସା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।ଶିକାରୀ ବେଶଭୂଷାରେ ଆସିଥିବା ଏହି ଲୋକମାନେ ଭୋର ୪ଟା​‌ ବେଳେ ଗୁଳିମାଡ କରିଥିଲେ।

 ସ୍ଥାନୀୟ ଳୋକଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପଛରେ ଅଲକାଏଦା ସହିତ ଜଡିତ ସଂଗଠନ ବିରୋଧରେ ପାଲଟା କାର୍ଯ୍ୟନୁଷ୍ଠାନ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି, ଯିଏ ୨୩ ଜଣ ସୈନିକଙ୍କୁ ମାରିବା ପାଇଁ ନିଜକୁ ଦାୟୀ କରିଥିଲା। ଜାତିସଂଘର ସୁରଦା ପରିଷଦ ମାଲିରେ ଚାଳିଥିବା ହିଂସାକାଣ୍ଡର ସମାଧାନ ବାହାର କରିବାରେ ଲାଗିପଡିଛି। କିଛି ଦିନ ତଳେ ଏହାର ପ୍ରତିନିଧି ସେଠାକୁ ଆସିଥିଲେ। କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଶନିବାର ହୋଇଥିବା ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଜାରିସଂଘର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ବିରୋଧରେ କରାଯାଇଥାଇପାରେ।

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ ତୁଆରେଙ୍ଗ ବିଦ୍ରୋହୀ ଲିବ୍ୟାରେ ଗଦାଫିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଲଢୁଥିଲେ। ୨୦୧୧-୧୨ରେ ମାମଳିରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ମାଲିରେ ଅରାଜକତା ଜାରି ରହିଛି।  ଫ୍ରାନ୍ସ ଏହି ଜେହାଦୀଙ୍କୁ ବାହାର କରିବାର ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସଫଳ ହୋଇନଥିଲା। ସରକାର ଓ ବିଦ୍ରୋହୀଙ୍କ ମଦ୍ୟରେ ୨୦୧୫ରେ ଶାନ୍ତି ରାଜିନାମା ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ  ଉତ୍ତର –ପୂର୍ବ ମାଲିର ଅଧିକାଂଶ ଅଂଶ ଏହି ବିଦ୍ରୋହୀଙ୍କ ଅକ୍ତିଆରରେ ରହିଛି। ଗତବର୍ଷ ଏହି ବିଦ୍ରୋହୀମାନେ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ, ସେବେଠାରୁ ଏହି ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଆହୁରି ବଢିଯାଇଛି।  ମାଲିର ସେନା ଓ ନାଗରିକ ସେନାର ସଦସ୍ୟ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ଶେ​‌ଷ କରିବା ପାଇଁ ଲଗାତାର କାମ କରୁଛନ୍ତି।