PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୀ-ଦୁର୍ଗ ଏକ୍ସପ୍ରେସରେ ନିଆଁ , ସ୍ଥାନୀୟ ଦମକଳ ବାହୀନୀ ଆସି ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କଲେ
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କର ଝିଅ ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ବାନ୍ଧି ହେଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ କଳା ଓ ଧନ୍ଦାମୂଳକ ରେଜଲ୍ଟ। ସିଏଚ୍‌ଏସ୍‌ସି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କଲେ ଗଣଶିକ୍ଷା ସଚିବ।
  • ||
  • ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ମୃତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟାର ସଂଜୀବ୍ ଜୀବାର ପତ୍ନୀ; କହିଲେ ମୋ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ଅଛି, ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉ…
  • ||
  • ପୁରୀ : ଚାଲିଛି ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ଅନବସର ନୀତି: ଗୁରୁବାର ଶ୍ରୀଅଙ୍ଗ ଫିଟିବ, ୯ରେ ଫୁଲୁରୀ ତେଲ ଲାଗି ନୀତି
  • ||
  • ଅସ୍ତରଙ୍ଗ : ଗୁଟଖା ଖାଇବାକୁ ମନା କରିବାରୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା; ସାଇଣ୍ଟିଫିକି ଟିମ୍ ଓ ପୁଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||

୯୬ ବର୍ଷର ଇତିହାସ, ୬ ଏକର ପରିସର,  ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ପୁରୁଣା ସଂସଦ ଭବନ ଏବେ କ’ଣ ହେବ?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୪/୦୫: : ନୂତନ ସଂସଦ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଛି। ୨୮ ମଇରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏହାର ଉଦଘାଟନ କରିବେ। କିନ୍ତୁ ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି, ପୂରୁଣା ସଂସଦ ଭବନ ଏବେ କ’ଣ ହେବ? ଯେଉଁ ବିଲଡିଂରୁ ଅନେକ କାଳଜୟୀ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଠାରୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ଅନେକ ଇତିହାସ, ଯେଉଁଠାରୁ ଏକ ନୂତନ ରାଷ୍ଟ୍ର ଗଠନ ହେଲା, ଏବେ ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନ ଉଦ୍‌ଘାଟନ ପରେ ସେହି ପୁରୁଣା କୋଠାର ଭବିଷ୍ୟତ ସହିତ କ’ଣ ହେବ?

ସ୍ବାଧିନ ଭାରତର ପ୍ର‌ଥମ ସଂସଦରୁ ହିଁ ଦେଶର ସମ୍ବିଧାନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂସଦ ଗୃହର ସମୃଦ୍ଧ ଐତିହ୍ୟର ସଂରକ୍ଷଣ ରାଷ୍ଟ୍ର ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ଅଟେ। ମୂଳତଃ ପୁରୁଣା ସଂସଦ ଗୃହକୁ ପରିଷଦ ଗୃହ କୁହାଯାଏ। ଏହି ବିଲ୍ଡିଂରେ ଇମ୍ପେରିଆଲ ଲେଜିସଲେସିଭ୍‌ କାଉନସିଲ୍‌ ରହିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏହାକୁ ଭାରତର ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଆତ୍ମା ​​ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା। ପୁରୁଣା ସଂସଦ ଗୃହକୁ ବ୍ରିଟିଶ ସ୍ଥପତି ସାର୍ ଏଡୱିନ୍ ଲୁଟିୟନ୍ସ ଏବଂ ହର୍ବର୍ଟ ବେକର୍ ଡିଜାଇନ୍ କରିଥିଲେ। ଏହି କୋଠା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ୬ ବର୍ଷ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା। ଏବଂ ଏହି କୋଠା ୧୯୨୭ ରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲା। ୧୯୫୬ ମସିହାରେ, ସଂସଦ ଭବନରେ ଆଉ ଦୁଇଟି ମହଲା ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା। ପରେ ପରେ ୨୦୦୬ ରେ, ସଂସଦ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ମଧ୍ୟ ଏହି ବିଲ୍ଡିଂରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ଦେଶର ୨୫୦୦ ବର୍ଷର ସମୃଦ୍ଧ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଐତିହ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିଲା।

ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ରେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ହରଦୀପ ସିଂହ ପୁରୀ ରାଜ୍ୟସଭାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେତେବେଳେ ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ସେତେବେଳେ ପୁରୁଣା କୋଠାକୁ ମରାମତି ଏବଂ ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। କିନ୍ତୁ ପୁରୁଣା ସଂସଦ ଭବନ କ’ଣ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ ସେନେଇ କୌଣସି ବିସ୍ତୃତ ବିଚାର କରାଯାଇନଥିଲା। ସରକାରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ପୁରୁଣା ସଂସଦ ଭବନକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ। ଏହା ଦେଶର ପ୍ରତ୍ନତାତ୍ତ୍ୱିକ ସମ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିବାରୁ ଏହାକୁ ସଂରକ୍ଷିତ କରାଯିବ। ସଂସଦ ସହ ଜଡିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ ପାଇଁ ଏହି କୋଠା ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ।