PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା: ମାନବାଧିକାର ପ୍ରବକ୍ତା ଆଲେସ୍ ବାଲିଆସ୍କି ସହ ଦୁଇଟି ସଂଗଠନକୁ ମିଳିବ ପୁରସ୍କାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶା ଲଳିତ କଳା ଏକାଡେମୀ ଉପସଭାପତି ତଥା ବିଶିଷ୍ଟ ଶିଳ୍ପୀ ଶ୍ରୀନିବାସ ପଢ଼ିଆରୀଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ମୁରିବାହାଲ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ମୁରିବାହାଲ ବ୍ଲକ APO ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ଦାସ, ୪୫ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ
  • ||
  • ବାଙ୍ଗିରିପୋଷି : ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଆକ୍ରମଣ କଲା ଦନ୍ତା, ଯୁବକ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁଣି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ସମ୍ଭାବନା, ୨୫ ପୂର୍ବରୁ ଓଡ଼ିଶା ଛାଡ଼ିବନି ମୌସୁମୀ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ନଭେମ୍ୱର ୩ରେ ଧାମନଗର ଉପନିର୍ବାଚନ, ଆଜିଠୁ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ଶୁଝି ପାରିଲେନି କିସ୍ତି, ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଅସହାୟ ଟ୍ରକ ମାଲିକ
  • ||
  • ମୋହନା : ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର କାଠ ଗଣ୍ଡି ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୬୩ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ନିଜେ ଚାଲିନପାରିଲେ ମଧ୍ୟ ଲୋକତନ୍ତ୍ରଙ୍କୁ ସୁଦୃଢ କରିବାକୁ ଆସିଛନ୍ତି, ଜାଣନ୍ତୁ ସବୁଠାରୁ ବୟସ୍କ ଏହି ମହିଳା ଭୋଟରଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୧।୪:  ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ୨୦୧୯ର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟଦାନ ଆଜି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ତେବେ ଏହି ସମୟରେ ଆଜି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ଭୋଟରଙ୍କ ଭିତରେ ଉତ୍ସାହ। କେବଳ ଯୁବପୀଢି ନୁହେଁ ବଂର ବୟସ୍କଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ଖୁବ୍ ଉତ୍ସାହ। ଏହି ସମୟରେ ଜଣେ ୧୦୭ ବର୍ଷୀୟା ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଯିଏକି  ଭଲରେ ମଧ୍ୟ ଚାଲିପାରୁନଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଲୋକତନ୍ତ୍ରକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ ନିଜର ଭୋଟ ଦେବାକୁ ଆସିଥିଲେ। ଏହି ମହିଳା ଜଣକ ହେଉଛନ୍ତି ସୁମିତ୍ରା ରାୟ। ତାଙ୍କ ଘର ସିକିମରେ, ସେ ଯେତେବେଳେ ଭୋଟ ଦେବାକୁ ଆସିଥିଲେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ରହିଥିଲା ସମସ୍ତଙ୍କର ନଜର। 

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନରେ ସିକିମର ଏହି ୧୦୭ ବର୍ଷୀୟ ମହିଳା ନିଜର ପ୍ରଥମ ଭୋଟ ଦେଇଛନ୍ତି। ସୁମିତ୍ରା ସିକିମ୍ମରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ସବୁଠାରୁ ବୟସ୍କ ଭୋଟର। ମା​ମେଲିରେ ରହୁଥିବା ସୁମିତ୍ରା ନେପୋକ୍ଲୋକ କାମରଙ୍ଗ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଅନ୍ତର୍ଗତ କାମରଙ୍ଗ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଯାଇ ପୋଲିଂ ବୁଥରେ ଭୋଟ ଦେଇଥିଲେ। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ ଆଜି ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୨୦ଟି ରାଜ୍ୟର ୯୧ଟି ଆସନ ପାଇଁ ଭୋଟଦାନ ହେବ। ଯେଉଁଥିରେ ସିକିମିର ଏକ ଲୋକସଭା ଆସନ ରହିଛି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆଜି ଗୋଟେ ଦିନର ଏଠାରେ ଭୋଟଦାନ ଶେଷ ହୋଇଯିବ। କେବଳ ସୁମିତ୍ରା ନୁହେଁ ୨୦୧୭ ଗୁଜରାଟ ବିଧାନସଭା ବେଳେ ସବୁଠାରୁ ବୟସ୍କ ଭୋଟରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରାଜକୋଟର ୧୨୬ ବର୍ଷୀୟ ଚନ୍ଦ୍ରଓ୍ବାଦିଆ ଅଜିବେନ୍ ସିଦଭାଇ ଥିଲେ।