PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ର : ସିଏମ୍ ପଦରୁ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ କଣ ରହିଛି ବିଜେପିର ପ୍ଲାନ୍? ଫଡନବୀସ-ସିନ୍ଦେ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ଗଠନ ନେଇ ଜୋରଦାର ଚର୍ଚ୍ଚା
  • ||
  • ‘ଦେଶରୁ କଂଗ୍ରେସ ମୂଳପୋଛ ହୋଇଯିବା ଉଚିତ, ଖାସ୍‌ ସେହି ଦଳ ପାଇଁ ଦୁଇଦୁଇ ଥର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେଲେଣି ମୋଦି’: ଅସଦୁଦ୍ଦିନ ଓଓ୍ବେସୀ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁକୁ ମିଳିଲା ଅନ୍ତରୀଣ ଜାମିନ
  • ||
  • ଅଗଷ୍ଟ ୬ରେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ, ଜୁଲାଇ ୧୭ ନାମାଙ୍କନର ଶେଷ ତାରିଖ : ଭାରତୀୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ବିଜ୍ଞପ୍ତି
  • ||
  • ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଯବାଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା
  • ||
  • ପରକୀୟା ପ୍ରୀତି ସନ୍ଦେହ କରି ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣି ହତ୍ୟା କଲା ସ୍ବାମୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢ଼ିଲା କରୋନା ମାମଲା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୬୧ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ଟ୍ରକ୍‌କୁ ପଛପଟୁ ପିଟିଲା କାର୍, ୮ ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ରେଡ୍
  • ||
  • ପାଟଣା : ଦୁଇ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଦେଲେ ଲୁଟେରା, ଝିଅ ବାହାଘର ପାଇଁ ରଖିଥିଲେ ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ବିଜାପୁରରେ ମାଓ ହିଂସା, ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ଗଳା କାଟି ହତ୍ୟା
  • ||

ବଢ଼ିବ ତେଲ ଦର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬ା୨(ଏଜେନ୍ସି): ଆଗାମୀ ଦିନରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଦର ମହଙ୍ଗା ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ପେଟ୍ରୋଲିୟମ୍‌ ରପ୍ତାନିକାରୀ ରାଷ୍ଟ୍ରସଂଘ(ଓପେକ୍‌) ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ପରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର ଦ୍ରୁତ ବେଗରେ ବଢ଼ୁଛି । ଶୁକ୍ରବାର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ବ୍ରେଣ୍ଟ୍‌ କ୍ରୁଡ୍‌ ଦର ବ୍ୟାରେଲ୍‌ ପିଛା ୬୫ ଡଲାରରୁ ଉଦ୍ଧ୍ୱର୍ରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଏହା ଗତ ୩ ମାସରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତର । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୮ ନଭେମ୍ବରରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର ୬୫ ଡଲାର ସ୍ତରରେ ରହିଥିଲା । ଜାନୁୟାରୀ ୧ରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟରେ ଏଥିରେ ୨୧% ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ଭାରତୀୟ ବାସ୍କେଟ୍‌ କ୍ରୁଡ୍‌ ଦର ଏହି ସମୟରେ ୧୨% ମହଙ୍ଗା ହୋଇଛି । ଏଞ୍ଜେଲ ବ୍ରୋକିଙ୍ଗ୍‌ ହାଉସ୍‌ର ଉପସଭାପତି(ଏନର୍ଜି ଏବଂ କରେନ୍ସି) ଅନୂଜ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଆଲୋଚନା ଆଗକୁ ବଢ଼ୁଛି । ଏହା ସହିତ ଓପେକ୍‌ ଦ୍ୱାରା ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ଯୋଗୁ ଦର ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ମୁଖୀ ହୋଇଛି । ଭେନେଜୁଏଲା ଏବଂ ଇରାନ୍‌ ଉପରେ ଆମେରିକାର କଟକଣା ଯୋଗୁ ମଧ୍ୟ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର ବଢ଼ୁଛି । ଏହା ସହିତ ଓପେକ୍‌ର ପ୍ରମୁଖ ସଦସ୍ୟ ସାଉଦି ଆରବ କହିଛି ଯେ, ଏହା ଆସନ୍ତା ମାସ ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନରେ ଆହୁରି ହ୍ରାସ କରିବ । ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଯୋଗାଣ କମିବା ଦ୍ୱାରା ଦର ଉଦ୍ଧ୍ୱର୍ମୁଖୀ ହେବ । ଓପେକ୍‌ର ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ଋଷ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଦୈନିକ ଉତ୍ପାଦନକୁ ୧.୨ ଲକ୍ଷ ବ୍ୟାରେଲ କମାଇବା ପାଇଁ ରାଜି ହୋଇଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଇରାନ୍‌ ତୈଳ ଉପରେ କଟକଣା ଲଗାଇବା ପରେ ଆମେରିକା ଅନ୍ୟ ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକୁ ଯୋଗାଣ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲା । ନିଜେ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ବୃହତ୍‌ ମାତ୍ରାରେ ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥିଲା । ବର୍ଦ୍ଧିତ ଉତ୍ପାଦନ ଦ୍ୱାରା ଯୋଗାଣ ବଢ଼ିବା ଫଳରେ ଦର ଖସି ଆସିଥିଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଓପେକ୍‌କୁ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡିଥିଲା । ତେଣୁ ଯୋଗାଣ କମାଇ ଦରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଓପେକ୍‌ ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ଗତ ପକ୍ଷରେ ଭାରତୀୟ ବାସ୍କେଟ୍‌ କ୍ରୁଡ୍‌ ଦର ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୫୮.୭୧ ଟଙ୍କା ଥିଲା । ଏବେ ଏହା ୬୫ ଡଲାରରୁ ଉଦ୍ଧ୍ୱର୍ରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଏହି ଆଧାରରେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଗକୁ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଦାମ୍‌ ବଢ଼ିପାରେ । ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ମହଙ୍ଗା ହେବା ଦ୍ୱାରା ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ତେଲ ଆମଦାନୀ ଖର୍ଚ୍ଚ ୫ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ । ୨୦୧୮ ଏପ୍ରିଲରୁ ଡିସେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ଦେଶକୁ ମୋଟ ୬.୦୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ ତୈଳ ଆମଦାନୀ ହୋଇଛି । ୩ ମାସରେ ଏହା ୧.୮ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ବଢ଼ିପାରେ । ଏଭଳି ଭାବେ ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକବର୍ଷରେ ତୈଳ ଆମଦାନୀ ବିଲ୍‌ ୭.୮୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିପାରେ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ୨୦୧୩-୧୪ରେ ତୈଳ ଆମଦାନୀରେ ରେକର୍ଡ ୫.୬୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିଲା ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର