PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ର : ସିଏମ୍ ପଦରୁ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ କଣ ରହିଛି ବିଜେପିର ପ୍ଲାନ୍? ଫଡନବୀସ-ସିନ୍ଦେ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ଗଠନ ନେଇ ଜୋରଦାର ଚର୍ଚ୍ଚା
  • ||
  • ‘ଦେଶରୁ କଂଗ୍ରେସ ମୂଳପୋଛ ହୋଇଯିବା ଉଚିତ, ଖାସ୍‌ ସେହି ଦଳ ପାଇଁ ଦୁଇଦୁଇ ଥର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେଲେଣି ମୋଦି’: ଅସଦୁଦ୍ଦିନ ଓଓ୍ବେସୀ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁକୁ ମିଳିଲା ଅନ୍ତରୀଣ ଜାମିନ
  • ||
  • ଅଗଷ୍ଟ ୬ରେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ, ଜୁଲାଇ ୧୭ ନାମାଙ୍କନର ଶେଷ ତାରିଖ : ଭାରତୀୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ବିଜ୍ଞପ୍ତି
  • ||
  • ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଯବାଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା
  • ||
  • ପରକୀୟା ପ୍ରୀତି ସନ୍ଦେହ କରି ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣି ହତ୍ୟା କଲା ସ୍ବାମୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢ଼ିଲା କରୋନା ମାମଲା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୬୧ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ଟ୍ରକ୍‌କୁ ପଛପଟୁ ପିଟିଲା କାର୍, ୮ ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ରେଡ୍
  • ||
  • ପାଟଣା : ଦୁଇ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଦେଲେ ଲୁଟେରା, ଝିଅ ବାହାଘର ପାଇଁ ରଖିଥିଲେ ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ବିଜାପୁରରେ ମାଓ ହିଂସା, ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ଗଳା କାଟି ହତ୍ୟା
  • ||

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ବଳୟରେ ଭାରତ: ଦିନକୁ ବାହାରୁଛି ୨୬,୦୦୦ ଟନ୍‌ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ଆବର୍ଜନା

http://agritecture.tumblr.com

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୩ା୧(ଏଜେନ୍ସି): ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ବଳୟ ମଧ୍ୟରେ ଏବେ ଅଣନିଃଶ୍ୱାସୀ ହୋଇପଡ଼ିଛି ଭାରତ । ଦେଶରେ ପ୍ରତିଦିନ ୨୫,୯୪୦ ଟନ୍‌ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ଆବର୍ଜନା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି । ଏଥିରୁ ୬୦% ଆବର୍ଜନାକୁ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇ ନିରାପଦ ଭାବେ ନଷ୍ଟ କରାଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ବଳକା ୪୦%କୁ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇ ପାରୁନାହିଁ । ଫଳରେ ସମୟକ୍ରମେ ଏହି ଆବର୍ଜନା ପ୍ରକୃତିକୁ ବିଭିନ୍ନ ଦିଗରୁ ଆକ୍ରାନ୍ତ କରିବାରେ ଲାଗିଛି ।
୪୦% ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ପ୍ରତିଦିନ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇ ପାରୁନଥିବାରୁ ଏହା ଡ୍ରେନେଜ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି । ଫଳରେ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ କୃତ୍ରିମ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜୁଛି । ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ଓ ମଇଳା ପାଣି ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଜମି ରହିବା ଯୋଗୁ ମ୍ୟାଲେରିଆ, ହଇଜା ଭଳି ମହାମାରୀ ବ୍ୟାପୁଛି । ଏହାବ୍ୟତୀତ ଏହି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ଆବର୍ଜନା ମୃତ୍ତିକାର ଗୁଣବତ୍ତାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବା ସହ ନଦୀ ଜଳ ପ୍ରବାହକୁ ମଧ୍ୟ ଖରାପ କରିବାରେ ଲାଗିଛି ।
କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋର୍ଡ (ସିପିସିବି) ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀ, ଚେନ୍ନାଇ, କୋଲ୍‌କାତା, ମୁମ୍ବାଇ ଓ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ୫୦%ରୁ ଅଧିକ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ଆବର୍ଜନା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି । ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ଯେତେ ସତର୍କତା ଜାରି କରାଗଲେ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ମେଟ୍ରୋ ସହରଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡୁନାହିଁ ।
ସିପିସିବି ପକ୍ଷରୁ ଦେଶର ୬୦ ପ୍ରମୁଖ ସହରରେ ହେଉଥିବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ଆବର୍ଜନା ପରିଚାଳନାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ପ୍ରତିଦିନ ଏହି ସହରଗୁଡ଼ିକ ମୋଟ ୪,୦୫୯ ଟନ୍‌ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ଆବର୍ଜନା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି ।
ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଗତ ସୋମବାର କେନ୍ଦ୍ର ପରିବେଶ ସଚିବ ସି କେ ମିଶ୍ର ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ବ୍ୟବହାର ବାବଦରେ ମାର୍ଗଦର୍ଶିକା ଜାରି କରିଥିଲେ । ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ଥରେ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌କୁ କିଭଳି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷେଧ କରାଯିବ, ସେଥିପାଇଁ ଏହି ମାର୍ଗଦର୍ଶିକା ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡ଼ିକ ଥରେ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ର ଉôପାଦନକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର