PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବିଧାନସଭାର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ: ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଶୋକ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ, ଆସିବ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ; ଫୁଟ୍‌ ଉପରେ ବିମାନ କ୍ୟାବିନରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା ଧୁଆଁ; ଦିଲ୍ଲୀ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଅବତରଣ କଲା ସ୍ପାଇସଜେଟ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୪ରେ ଲଘୁଚାପ, ଆଜିଠୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା
  • ||
  • ଚୌଦ୍ୱାର : ଜଗା ଦର୍ଶନ ସାରି ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ବୋଲେରୋକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ: ଜଣେ ମୃତ, ୯ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପୁରୀ: ଦାରୁବ୍ରହ୍ମଙ୍କ ପତିତପାବନ ଯାତ୍ରା: ଆଜି ଜନ୍ମବେଦିକୁ ବିଜେ କରିବେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବାରିପଦା: ଆଜି ଗଡ଼ିବ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ରଥ, ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ରଥକୁ ଟାଣିବେ ମହିଳା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • କଟକ: ଆଜିଠୁ ମିଳିତ ପୁଲିସ୍‌ ସେବା ପରୀକ୍ଷା, ୩୪ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ୨୯ ହଜାର ୬୪୪ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ
  • ||

ଆଗାମୀ ୨୫ ବର୍ଷ ଦେଶରେ ବିଜେପିକୁ ନିରନ୍ତର ଶାସନ କରିବାକୁ ଦଳକୁ ବଡ ଏଜେଣ୍ଡା ଦେଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, କହିଲେ ସ୍ବାଧିନତାର ୭୫ ରୁ ୧୦୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ ଆମ ସରକାର…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ବିଜେପିକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ସବୁଠୁ ବଡ ଏଜେଣ୍ଡା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ।  ଏଥିରେ ଆସନ୍ତା ୨୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ କହିଛନ୍ତି । ୨୫ବର୍ଷ ପରେ, ଦେଶ ସ୍ୱାଧୀନତାର ୧୦୦ ବର୍ଷ ପୂରଣ କରିବ । ତାହା ଏକ ଐତିହାସିକ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ହେବ । ତେବେ ରାଜନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ସେତେବେଳକୁ ଦେଶରେ ଅତି କମରେ ପାଞ୍ଚଟି ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ୧୦ ରୁ ଅଧିକ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ହୋଇଥିବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ବିଜେପିକୁ ଦେଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।

ଜୟପୁରରେ ବିଜେପିର ଜାତୀୟ ପଦାଧିକାରୀଙ୍କ ବୈଠକରେ ଦଳ ଆଗାମୀ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଅର୍ଥାତ୍ ୨୦୨୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର ଭବିଷ୍ୟତ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଭର୍ଚୁଆଲରେ ଦଳକୁ ସମ୍ବୋଧନ କରିଥିଲେ ।  ଏଥିରେ ସେ ଏକ ବଡ ଏଜେଣ୍ଡା ରଖିଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ବାଧିନତାର ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ ଏହାର ୭୫ ତମ ବାର୍ଷିକୀ ଠାରୁ ୧୦୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ । ଏହା ବିଜେପି ପାଇଁ କିଛି ସମୟ ହେବ । ଏହି ୨୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବିଜେପିକୁ ମଧ୍ୟ ନିଜର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କି, ୨୦୧୪ ଠାରୁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ନିରନ୍ତର ସମର୍ଥନକୁ ନେଇ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ଲୋକଙ୍କ ଏହି ଆଶା ଏବଂ ଆକାଂକ୍ଷା ଆମର ଦାୟିତ୍ବକୁ ବହୁଗୁଣିତ କରିଥାଏ । ବିଜେପିକୁ ଆସନ୍ତା ୨୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ କ୍ଷମତାର ଦାୟିତ୍ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ବିଜେପି ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଲମ୍ବା ନିର୍ବାଚନ ରଣନୀତି ଉପରେ କାମ କରିବ।