PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଇଡା ବ୍ଲକର ଫଟାଟାଙ୍ଗର ଆଶ୍ରମ ଛାତ୍ରୀ ନିବାସରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଛାତ୍ରୀ ଅସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ୫ମ ଟେଷ୍ଟ: ଜୋ ରୁଟ୍‌ ଏବଂ ଜନି ବୈୟାରିଷ୍ଟୋଙ୍କ ଶତକୀୟ ଇନିଂସ, ଭାରତକୁ ୭ ଓ୍ବିକେଟରେ ହରାଇ ସିରିଜ ବରାବର୍‌ କଲା ଇଂଲଣ୍ଡ
  • ||
  • ପୁଣି ରାଜଧାନୀରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ଭୁବନେଶ୍ବର ସ୍ଥିତ ଆଚାର୍ଯ୍ୟବିହାର ନିକଟ ଏକ ଭଡାଘରୁ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଉତ୍କଟ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା, ମୁଲତବୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ବିରୋଧୀ
  • ||
  • ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ : ମୋବାଇଲ୍ ଗେମ୍ ହେଲା କାଳ, ଅନଲାଇନ୍ ଗେମ୍ ଖେଳି ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ହାରିଯିବାରୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଯୁବକ
  • ||
  • ସମ୍ଵଲପୁର : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଅଜଣା ଟ୍ରକ୍, ୨ ମୃତ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ୫୫ଟି ନୂତନ ବାତ୍ୟା ଓ ବନ୍ୟା ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀ, ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିରୁ ୨୯ କୋଟି ୩୬ ଲକ୍ଷ ମଞ୍ଜୁର
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ପୋଲିସ ପଞ୍ଝାରେ ଦୁଇ ନକଲି ମାଓବାଦୀ, ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ ଦେଇ ମାଗୁଥିଲେ ୫ ଲକ୍ଷ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରୁ ବାପା ଓ ଝିଅ-ପୁଅଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ: କମାଣ୍ଡର ଜିପ୍‌ରୁ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜି ହେରାପଞ୍ଚମୀ, ନନ୍ଦିଘୋଷ ରଥ ଭାଙ୍ଗି ରାଗ ଶୁଝାଇବେ ଅଭିମାନିନୀ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସାଆନ୍ତାଣୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାରେ ଲଘୁଚାପ ବଳୟ ସୃଷ୍ଟି, ୪ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା: ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ଛେଚିବ
  • ||

ମୋଦିଙ୍କ ଶପଥ ପାଠ ସମାରୋହ, ୬ ହଜାର ଅତିଥିଙ୍କ ପାଇଁ ଚାଲିଛି ଖାସ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତି

source:zeenews.india.com

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯/୫: ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜୋରସୋରରେ ଚାଲିଛି । ଗତ ଥର ଭଳି ଏଥର ମଧ୍ଯ ଅତିଥିଙ୍କ ବଡ ସଂଖ୍ଯାକୁ ନଜର ରଖି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରେ ଜୋରସୋରରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହ ଫୋରକୋର୍ଟ(ଗ୍ୟାଲେରୀ ବା ହଲ୍)ରେ ୫ ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ବସିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏଥର ୬ହଜାର ଅତିଥିଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଛି ।

ସବୁ ସାଂସଦଙ୍କୁ ପୂର୍ବରୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇସାରିଛି । ଗତ ଥର ଯେଉଁଠାରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହ ପାଇଁ ଷ୍ଟେଜ୍ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିଲା ଏଥର ମଧ୍ଯ ସେହିଠାରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି । ଅତିଥିଙ୍କ ପାଇଁ ହାଇ ଟି ବ୍ଯବସ୍ଥା ହୋଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବିଶିଷ୍ଟ ଅତିଥିଙ୍କ ପାଇଁ ଡିନର ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି ।

ଗତ ଥର ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହ ୬ଟାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଗୀଷ୍ମ ତାତି ଯୋଗୁଁ ଏଥର ୭ଟାରେ କରାଯିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଯାଇଛି । କାହାକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ପଠାଯିବ ଏହା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନ ସହିତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ବିଜେପି ତରଫରୁ ମଧ୍ଯ ତାଲିକା ପଠାଯାଇଥିଲା । ଗତ ଥର ଭଳି ଏଥର ମଧ୍ଯ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହ ପାଇଁ ଷ୍ଟେଜ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନର ମୁଖ୍ଯ ଦ୍ୱାରରୁ ବାମ ପଟେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି  ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର