PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲେଖକ ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ , ପଶ୍ଚିମ ନ୍ୟୁୟର୍କର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମଞ୍ଚ ଉପରେ ଭାଷଣ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଛୁରାମାଡ଼ , ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସ ପୂର୍ବରୁ ୟୁପି ଏଟିଏସ୍‌କୁ ବଡ଼ ସଫଳତା । ସହାରନପୁରରୁ ଦୁଇ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ କଲା ଗିରଫ । ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସରେ ବଡ଼ ହମଲା କରିବାର ଯୋଜନା କରୁଥିଲେ
  • ||
  • କୋଏମ୍ବାଟୁର : ବେଙ୍ଗାଲୁରରୁ ମାଳଦ୍ୱୀପର ମାଲେ ଯାଉଥିବା ଗୋ ଫାଷ୍ଟ ବିମାନର ଜରୁରୀ ଅବତରଣ, ୯୨ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବାବେଳେ ତାତି ଗଲା ଇଞ୍ଜିନ
  • ||
  • ଉଦୟପୁର : ଉଦୟପୁର କହ୍ନୈୟାଲାଲ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ କଥିତ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକାରୀ ମୁସ୍ଲିମ୍ ଖାନକୁ ଗିରଫ କଲା ଏଏନଆଇ
  • ||
  • ଅନନ୍ତନାଗ : ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ଅନନ୍ତାଗରେ ପୁଲିସ୍ ଓ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନଙ୍କ ମଳିତ ପାର୍ଟି ଉପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ, ଆହତ ପୋଲିସ କର୍ମୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଏକ ଦଳ ମାଲେସିଆ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଛନ୍ତି, ଏହି ଦଳ ଦୁଇଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ବିପାକ୍ଷୀକ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସକୁ ନେଇ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ଉଦାରଶକ୍ତି’ରେ ଭାଗ ନେବେ
  • ||
  • ମୋହନା : ସଂଗଠନ ଛାଡ଼ିଥିବା ମାଓବାଦୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ପରିଚ୍ଛାକୁ ଗିରଫ କଲା ଅଡ଼ବା ପୋଲିସ, ଥାନାରେ ରହିଛି ୭ ମାମଲା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ୫୭ନଂ ଜାତୀୟ ଖୁଣ୍ଟବନ୍ଧ ଛକ ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ଟୋଲ ପ୍ଲାଜା ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ବସ୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ୨୦ଆହତ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ବାଘ ଶୀକାର କରି ଫଟୋ ଉଠାଇବା ପଡ଼ିଲା ମହଙ୍ଗା, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଧରାପଡ଼ିଲା ବାଘ ଶିକାରୀ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ଓ ଦେଓ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ୨୭ ହଜାର ହେକ୍ଟରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଜମିକୁ ମିଳିବ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଉଦଳା : ଉଦଳା ଏନଏସି ଅଧୀନ ୱାର୍ଡ ନମ୍ବର ୩ରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ କୃମି ଔଷଧ ଖାଇ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଗୁରୁତର , ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦର ତଳମୁଣ୍ଡରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ସମ୍ଭାବନା, ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଘର ଉପରେ ମାଡ଼ି ବସିଲା ବିରାଟକାୟ ବଉଳ ବୃକ୍ଷ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଗହ୍ମା ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉତ୍ସବ, ବୀରଡୋରିରେ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ହାତରେ ୬ ଥାକିଆ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିଲେ ଭଉଣୀ ସୁଭଦ୍ରା
  • ||
  • ପାଟଣା : ଚୋରାଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡ଼ିବସିଲା ବନ ବିଭାଗ, ଶାଳ କାଠ ବୋଝେଇ ସ୍କର୍ପିଓ ଜବତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଫୁଲୁଛି ବୈତରଣୀ ଓ ସାଳନ୍ଦୀ, ହଦଗଡ଼ ଡ୍ୟାମ୍‌ରୁ ୨ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ହେଉଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||

ନୂତନ ପାଞ୍ଜି ପଠନ, ବଦଳିବ ରାଜନୈତିକ ଦୃଶ୍ୟପଟ୍ଟ

ପୁରୀ,୨୩ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ଚଳିତ ବର୍ଷ ଭାରତବର୍ଷକୁ ବିଷେଶ ଶୁଭକାରକ ନୁହେଁ । ଓଡ଼ିଶାବାସୀ ମଧ୍ୟ ଆର୍ଥିକ ଓ ସ୍ୱାସ୍ୟ୍ଥକଷ୍ଟ ଭୋଗେିବ । ରାଜନୈତକି କ୍ଷେତ୍େରର ବଡ଼ଧରଣର ହଟଚମଟ ସୃଷ୍ଟି ହେବ । ରାଜନୈତିକ ଦୃଶ୍ୟପଟ୍ଟ ବଦଳିବ । ଅସ୍ଥିରତା ଆଡ଼କୁ ସୂଚାଉଛି ଗ୍ରହନକ୍ଷତ୍ର । ଏପରିକି ରାଜ୍ୟରେ ଶାସକ ପରିବର୍ତ୍ତନର ମଧ୍ୟ ଆଭାସ ମିଳୁଛି ।

ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ନିକଟରେ ଚଳିତବର୍ଷ ନୂତନ ପାଞ୍ଜି ପଠନ ଅବସରରେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଗଜପତି ମହାରାଜାଙ୍କ ପାରମ୍ପରିକ ରାଜଜ୍ୟୋତିଷ ଶିବନାରାୟଣ ମହାପାତ୍ର । ପବତ୍ରି ଦୋଳପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ନିକଟରେ ଦୋଳବେଦି ପରିସରରେ ରାଜଜ୍ୟୋତିଷ ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର ନୂତନ ପାଞ୍ଜି ପଠନ କରିଥିଲେ ।ଏଥିସହିତ ପୁରୁଣା ରାଜାନଅର, ଅଷ୍ଟଶମ୍ଭୁ ମନ୍ଦିର ତଥା ଓଡ଼ିଆ ମଠରେ ନୂତନ ପାଞ୍ଜି ପଠନ କରାଯାଇଥିଲା । ଠାକୁରଙ୍କ ନକିଟରେ ଚଳତି ବର୍ଷର ଦେଶବାସୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥା, ରାଜନୈତକି ସ୍ଥିତି, ଆୟବ୍ୟୟ, କୃଷି ତଥା ବର୍ଷା ଆଦି ନେଇ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରଗତ ପାଠର ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା ।

ରାଜଜ୍ୟୋତିଷ ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଗଣନା ଅନୁସାରେ ଭାରତବର୍ଷର ମକର ରାଶି ଓ ଓଡିଶାର ବୃଷ ରାଶି । ଏଥର ଶନି ଓ ବୃହଷ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ଚଳନ ରହିଛି । ଏଣୁ ପ୍ରଜାମାନେ ଆଥିର୍କ ସଙ୍କଟ ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ କଷ୍ଟ ଭୋଗିବେ । ଭାରତର ମକର ରାଶି ହୋଇଥିବାରୁ ଦେଶ ପାଇଁ ଏତେ ଶୁଭକାରକ ନୁହେଁ । ଓଡିଶାର ବୃଷ ରାଶି । ଶନିଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ପଡିଥ଼ିବାରୁ ଗଣ୍ଡଗୋଳିଆ ପରସିତ୍ଥି ଉପୁଜିବ । ଆଥିର୍କ କ୍ଷତି ସହ ରାଜନୈତିକ ବିଭ୍ରାନ୍ତି ଦେଖାଦେବ । ଶାସନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଯଥେଷ୍ଟ ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ଏବର୍ଷ ୮୦ ଦିନ ପାଳକ ରହିଛି । ଅର୍ଥାତ ଭଲ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ତାହାହେଲେ କୃଷି ମଧ୍ୟ ଭଲ ହେବ । କୃଷକ ଭଲ ଶସ୍ୟ ପାଇବ । ଜ୍ୟୋତିଷଙ୍କ କହିବା ମୁତାବକ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଧନୁ, ମକର ଓ କନ୍ୟା ରାଶିକୁ ସେତେଟା ଶୁଭ ନାହିଁ । ଏଣୁ ଗ୍ରହ ଚଳନର ପ୍ରତିକାର ସ୍ୱରୂପ ଶିବାର୍ଚ୍ଚନା, ରୁଦ୍ରାଭିଷେକ, ଚଣ୍ଡୀପାଠ, ବିଷ୍ଣୁସହସ୍ର ନାମ ଆଦି ପୂଜା ପାଠ କରିବା ବିଧେୟ ବୋଲି ରାଜଜ୍ୟୋତିଷ ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସୂଚନା ରହିଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର