PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା: ମାନବାଧିକାର ପ୍ରବକ୍ତା ଆଲେସ୍ ବାଲିଆସ୍କି ସହ ଦୁଇଟି ସଂଗଠନକୁ ମିଳିବ ପୁରସ୍କାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶା ଲଳିତ କଳା ଏକାଡେମୀ ଉପସଭାପତି ତଥା ବିଶିଷ୍ଟ ଶିଳ୍ପୀ ଶ୍ରୀନିବାସ ପଢ଼ିଆରୀଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ମୁରିବାହାଲ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ମୁରିବାହାଲ ବ୍ଲକ APO ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ଦାସ, ୪୫ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ
  • ||
  • ବାଙ୍ଗିରିପୋଷି : ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଆକ୍ରମଣ କଲା ଦନ୍ତା, ଯୁବକ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁଣି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ସମ୍ଭାବନା, ୨୫ ପୂର୍ବରୁ ଓଡ଼ିଶା ଛାଡ଼ିବନି ମୌସୁମୀ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ନଭେମ୍ୱର ୩ରେ ଧାମନଗର ଉପନିର୍ବାଚନ, ଆଜିଠୁ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ଶୁଝି ପାରିଲେନି କିସ୍ତି, ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଅସହାୟ ଟ୍ରକ ମାଲିକ
  • ||
  • ମୋହନା : ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର କାଠ ଗଣ୍ଡି ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୬୩ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ନୂତନ ପାଞ୍ଜି ପଠନ, ବଦଳିବ ରାଜନୈତିକ ଦୃଶ୍ୟପଟ୍ଟ

ପୁରୀ,୨୩ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ଚଳିତ ବର୍ଷ ଭାରତବର୍ଷକୁ ବିଷେଶ ଶୁଭକାରକ ନୁହେଁ । ଓଡ଼ିଶାବାସୀ ମଧ୍ୟ ଆର୍ଥିକ ଓ ସ୍ୱାସ୍ୟ୍ଥକଷ୍ଟ ଭୋଗେିବ । ରାଜନୈତକି କ୍ଷେତ୍େରର ବଡ଼ଧରଣର ହଟଚମଟ ସୃଷ୍ଟି ହେବ । ରାଜନୈତିକ ଦୃଶ୍ୟପଟ୍ଟ ବଦଳିବ । ଅସ୍ଥିରତା ଆଡ଼କୁ ସୂଚାଉଛି ଗ୍ରହନକ୍ଷତ୍ର । ଏପରିକି ରାଜ୍ୟରେ ଶାସକ ପରିବର୍ତ୍ତନର ମଧ୍ୟ ଆଭାସ ମିଳୁଛି ।

ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ନିକଟରେ ଚଳିତବର୍ଷ ନୂତନ ପାଞ୍ଜି ପଠନ ଅବସରରେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଗଜପତି ମହାରାଜାଙ୍କ ପାରମ୍ପରିକ ରାଜଜ୍ୟୋତିଷ ଶିବନାରାୟଣ ମହାପାତ୍ର । ପବତ୍ରି ଦୋଳପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ନିକଟରେ ଦୋଳବେଦି ପରିସରରେ ରାଜଜ୍ୟୋତିଷ ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର ନୂତନ ପାଞ୍ଜି ପଠନ କରିଥିଲେ ।ଏଥିସହିତ ପୁରୁଣା ରାଜାନଅର, ଅଷ୍ଟଶମ୍ଭୁ ମନ୍ଦିର ତଥା ଓଡ଼ିଆ ମଠରେ ନୂତନ ପାଞ୍ଜି ପଠନ କରାଯାଇଥିଲା । ଠାକୁରଙ୍କ ନକିଟରେ ଚଳତି ବର୍ଷର ଦେଶବାସୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥା, ରାଜନୈତକି ସ୍ଥିତି, ଆୟବ୍ୟୟ, କୃଷି ତଥା ବର୍ଷା ଆଦି ନେଇ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରଗତ ପାଠର ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା ।

ରାଜଜ୍ୟୋତିଷ ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଗଣନା ଅନୁସାରେ ଭାରତବର୍ଷର ମକର ରାଶି ଓ ଓଡିଶାର ବୃଷ ରାଶି । ଏଥର ଶନି ଓ ବୃହଷ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ଚଳନ ରହିଛି । ଏଣୁ ପ୍ରଜାମାନେ ଆଥିର୍କ ସଙ୍କଟ ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ କଷ୍ଟ ଭୋଗିବେ । ଭାରତର ମକର ରାଶି ହୋଇଥିବାରୁ ଦେଶ ପାଇଁ ଏତେ ଶୁଭକାରକ ନୁହେଁ । ଓଡିଶାର ବୃଷ ରାଶି । ଶନିଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ପଡିଥ଼ିବାରୁ ଗଣ୍ଡଗୋଳିଆ ପରସିତ୍ଥି ଉପୁଜିବ । ଆଥିର୍କ କ୍ଷତି ସହ ରାଜନୈତିକ ବିଭ୍ରାନ୍ତି ଦେଖାଦେବ । ଶାସନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଯଥେଷ୍ଟ ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ଏବର୍ଷ ୮୦ ଦିନ ପାଳକ ରହିଛି । ଅର୍ଥାତ ଭଲ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ତାହାହେଲେ କୃଷି ମଧ୍ୟ ଭଲ ହେବ । କୃଷକ ଭଲ ଶସ୍ୟ ପାଇବ । ଜ୍ୟୋତିଷଙ୍କ କହିବା ମୁତାବକ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଧନୁ, ମକର ଓ କନ୍ୟା ରାଶିକୁ ସେତେଟା ଶୁଭ ନାହିଁ । ଏଣୁ ଗ୍ରହ ଚଳନର ପ୍ରତିକାର ସ୍ୱରୂପ ଶିବାର୍ଚ୍ଚନା, ରୁଦ୍ରାଭିଷେକ, ଚଣ୍ଡୀପାଠ, ବିଷ୍ଣୁସହସ୍ର ନାମ ଆଦି ପୂଜା ପାଠ କରିବା ବିଧେୟ ବୋଲି ରାଜଜ୍ୟୋତିଷ ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସୂଚନା ରହିଛି ।