PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆପଡା ସାଲେଭଟା ଛକରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକ-ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାରେ ଗୁରୁତର ତ୍ରୁଟି, ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣ ଭରିବା କ୍ଷଣି ମଝି ଆକାଶରେ ଦେଖାଗଲା କଳା ବେଲୁନ୍, ୪ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଭିତରକୁ ଧସେଇ ପଶିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ପୋଲିସ-ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆପଡା ଉଦ୍ୟାନବନ୍ଧ କ୍ରିଷ୍ଣା ଛକରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ୍ ମନମୁଣ୍ଡା ରେଞ୍ଜ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରତାଖଣ୍ଡି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଫାଶରେ ପଡ଼ି ଏକ ଭାଲୁର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କୋଲକାତା : ମାତ୍ର ୭୫ ଟଙ୍କା ପାଉଣା ଫେରସ୍ତ ଦାବିରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଅଶାନ୍ତି, ନମାଜ ପଢ଼ି ଫେରିବା ବାଟରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୨୦୧୯ ରୁ ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ୧୦ ହଜାର ୧୨୯ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା : ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜୁଲାଇ ୬ରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଘୋଷଣା । ଦିନ ୧ଟାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇପ ରେଜଲ୍ଟ । ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ଗୋଚ୍ଛାପଡ଼ା/ଫୁଲବାଣୀ : ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଯୋଡ଼ାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ ଜଗାର ଖପୁରି ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯିବ । ଦିଲ୍ଲୀ ଏମସ୍‌ ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜରୀ ଡାକ୍ତର ଦୀପକ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଅଲ୍ଲୁରୀ ସୀତାରାମ ରାଜୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କରିବେ ଉନ୍ମୋଚନ
  • ||
  • କୋଟପାଡ଼ : କୋଟପାଡ଼ ମୀନାବଜାରରେ ଦୋଳି ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ନାବଳିକାଙ୍କ ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତିରେ ପୁଣିଥରେ ଏକନାଥଙ୍କ ବାଜିମାତ୍। ଫ୍ଳୋର ଟେଷ୍ଟରେ ବହୁମତ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ସିନ୍ଦେ। ସିନ୍ଦେଙ୍କୁ ୧୬୪ ସଦସ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ସୂଚନା।
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଚଞ୍ଚରମୁଣ୍ଡା ଛକ ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କୁଲ୍ଲୁରେ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ସମେତ ୧୬ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମିସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୱାର୍ଲ୍ଡ ୨୦୨୨ : ବିଜୟ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଲେ ସିନି ଶେଟ୍ଟୀ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଆଲପାଇନ୍ ଗ୍ଲାସିୟରର ବିଶାଳ ଖଣ୍ଡ, ୫ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶ ନେଇ ବୋର୍ଡର ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ, ସଚିବାଳୟରେ ଆଜି ନିଆଯିବ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବାଲିଘାଟକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଯୁବକଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡାମାଡ଼, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ ଲାଲୁ ଯାଦବ, ପଡ଼ିଯିବା କାରଣରୁ ହୋଇଥିଲେ ଆହତ
  • ||
  • ଡେନମାର୍କ : ଡେନମାର୍କର ସପିଂ ମଲରେ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ୩ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

ସେଟ୍‌-ଟପ୍‌ ବକ୍ସର ପୋର୍ଟେବିଲିଟି ହେବ,ଗ୍ରାହକ ବାଛିବେ ଅପରେଟର୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୭ା୧(ଏଜେନ୍ସି): ଟେଲିକମ୍‌ କମ୍ପାନି ଭଳି ଗ୍ରାହକମାନେ ନିଜ କେବଲ୍‌ ଅପରେଟର୍‌ ଅଥବା ଡିଟିଏଚ୍‌ କମ୍ପାନି ବାଛିପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ପୋର୍ଟେବିଲିଟି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ । ଟେଲିକମ୍‌ ନିୟାମକ ପ୍ରାଧିକରଣ (ଟ୍ରାଇ)ର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।
ଟ୍ରାଇ ଯୋଜନା ମୁତାବକ ଗ୍ରାହକମାନେ ଚଳିତବର୍ଷ ଶେଷ ବେଳକୁ ଏହି ସୁବିଧା ପାଇବେ । ଡିଜିଟାଲ୍‌ ବକ୍ସଗୁଡ଼ିକୁ ପରସ୍ପର ସହ ସଂଯୋଗ କରି ପରିଚାଳନା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ନୂଆ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ବିକାଶ କରାଯାଉଛି । ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବ । ଫଳରେ ଗ୍ରାହକମାନେ କୌଣସି ଅତିରିକ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ ନ କରି ସେମାନଙ୍କ କେବଲ୍‌ ଅପରେଟର ବା ଡିଟିଏଚ୍‌ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ ବଦଳାଇ ପାରିବେ ।
ଏବେ ବି କିଛି ଗ୍ରାହକ ନିଜ ଡିଟିଏଚ୍‌ ବା କେବଲ୍‌ ଅପରେଟରଙ୍କ ମନମୁଖି କାର୍ଯ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ଅତିଷ୍ଠ ହୋଇପଡ଼ୁଛନ୍ତି । ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ଅଭିଯୋଗମାନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ତେଣୁ ମୋବାଇଲ୍‌ ଫୋନ୍‌ ସେବାରେ ପୋର୍ଟେବିଲିଟି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରାହକମାନେ ଯେଉଁଭଳି ଭାବେ ଉପକୃତ ହେଉଛନ୍ତି, ସେମିତି ଡିଟିଏଚ୍‌ ଏବଂ କେବଲ୍‌ ଟିଭି ସେବାରେ ମଧ୍ୟ ସୁବିଧା ପାଇବେ ।
ଟ୍ରାଇ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଆର୍‌ ଏସ୍‌ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି, ପ୍ରସାରଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନ୍ତଃସଂଯୋଗ ବ୍ୟବସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ । ସେଟ୍‌-ଟପ୍‌ ବକ୍ସଗୁଡ଼ିକୁ ଅନ୍ତଃସଂଯୋଗ କରାଯିବା ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରାହକମାନେ ଯେଉଁ ସେଟ୍‌ ଟପ୍‌ ବକ୍ସ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ ବି ଅପରେଟର ବଦଳାଇ ପାରିବେ । ଅପରେଟର୍‌ଙ୍କ ସେବାକୁ ନେଇ ସେମାନଙ୍କର ଅଭିଯୋଗ ଥିଲେ ସେମାନେ ନିଜ ଇଚ୍ଛା ଅନୁସାରେ ତାହାକୁ ବଦଳାଇ ପାରିବେ ବୋଲି ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି ।
ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଟ୍ରାଇର ଏଭଳି ମହତ୍ତ୍ୱାକାଂକ୍ଷୀ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଡିଟିଏଚ୍‌ ଓ କେବଲ୍‌ ଟିଭି ଅପରେଟରମାନେ ବିରୋଧ କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ଏକ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି । କଣ୍ଟେଣ୍ଟ ବିତରଣକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅପରେଟର୍‌ଙ୍କ ଏସ୍‌ଟିବି (ସେଟ୍‌-ଟପ୍‌ ବକ୍ସ)କୁ ଏନ୍‌କ୍ରିପ୍ଟ କରାଯାଇଛି । ତେଣୁ ପୋର୍ଟେବିଲିଟି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡ଼ିବ ।
ଶିଳ୍ପ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଏସ୍‌ଟିବିରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସଫ୍ଟୱେର ରହିଛି । ଫଳରେ ଏହା ଭିନ୍ନ କମ୍ପାନିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ଏ ବାବଦରେ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି, ବକ୍ସଗୁଡ଼ିକରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସଫ୍ଟୱେର ଖଞ୍ଜାଯିବ, ଯାହା କ୍ରୟ ପରେ ସଫ୍ଟୱେର ଡାଉନ୍‌ଲୋଡ୍‌କୁ ଅନୁମତି ଦେବ । ଉଦାହରଣସ୍ୱରୂପ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଏକ ନ୍ୟୁଟ୍ରାଲ୍‌ ଏସ୍‌ଟିବି କିଣିବାକୁ ହେବ । ଏହାପରେ ଗ୍ରାହକମାନେ ଯେଉଁ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କୁ ବାଛିବେ, ସେମାନଙ୍କ ସଫ୍ଟୱେରକୁ ଏଥିରେ ଖଞ୍ଜାଯିବ ।
ଏ ବାବଦରେ ଏକ ପ୍ରତିକାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆଣିବା ପାଇଁ ସରକାରୀ ଏଜେନ୍ସି ଏବଂ ବାହାର ପରାମର୍ଶକାରୀ ସଂସ୍ଥା ସହିତ ଟ୍ରାଇ ଏବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ଏହା ଏକ ବୈଷୟିକ ସମସ୍ୟା ଏବଂ ଏହାକୁ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରତିକାର କରାଯିବ ବୋଲି ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ ଚଳିତବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଗ୍ରାହକମାନେ ସମ୍ଭବତଃ ଏହି ସୁବିଧା ପାଇପାରିବେ । ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଦେଶରେ ଏବେ ୧୬ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ପେ-ଟିଭି ଉପଭୋକ୍ତା ରହିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧ ସୁଦ୍ଧା ଗ୍ରାହକମାନେ ନୂଆ ଟାରିଫ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସାମିଲ ହେବେ ବୋଲି ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର