PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ୫୭ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଖୁଣ୍ଟବନ୍ଧ ଛକ ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ଟୋଲ ପ୍ଲାଜା ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ବସ୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ୨୦ଆହତ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ବାଘ ଶୀକାର କରି ଫଟୋ ଉଠାଇବା ପଡ଼ିଲା ମହଙ୍ଗା, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଧରାପଡ଼ିଲା ବାଘ ଶିକାରୀ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ଓ ଦେଓ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ୨୭ ହଜାର ହେକ୍ଟରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଜମିକୁ ମିଳିବ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଉଦଳା : ଉଦଳା ଏନଏସି ଅଧୀନ ୱାର୍ଡ ନମ୍ବର ୩ରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ କୃମି ଔଷଧ ଖାଇ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଗୁରୁତର , ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦର ତଳମୁଣ୍ଡରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ସମ୍ଭାବନା, ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଘର ଉପରେ ମାଡ଼ି ବସିଲା ବିରାଟକାୟ ବଉଳ ବୃକ୍ଷ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଗହ୍ମା ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉତ୍ସବ, ବୀରଡୋରିରେ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ହାତରେ ୬ ଥାକିଆ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିଲେ ଭଉଣୀ ସୁଭଦ୍ରା
  • ||
  • ପାଟଣା : ଚୋରାଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡ଼ିବସିଲା ବନ ବିଭାଗ, ଶାଳ କାଠ ବୋଝେଇ ସ୍କର୍ପିଓ ଜବତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଫୁଲୁଛି ବୈତରଣୀ ଓ ସାଳନ୍ଦୀ, ହଦଗଡ଼ ଡ୍ୟାମ୍‌ରୁ ୨ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ହେଉଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||

‘ବଦଳୁଛି ଭାରତର ଚେହେରା, ୮ ବର୍ଷରେ ୧୨.୩ ପ୍ରତିଶତ କମିଛି ଗରିବୀ, ସରକାରୀ ଯୋଜନା ବଦଳାଇଛି ସ୍ଥିତି’: ବିଶ୍ବ ବ୍ୟାଙ୍କ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୭/୦୪: ଭାରତରେ କମୁଛି ଗରିବୀ । ୨୦୧୧ ତୁଳନାରେ ୨୦୧୯ରେ ୧୨.୩ ପ୍ରତିଶତ ଗରିବୀ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ବିଶ୍ବ ବ୍ୟାଙ୍କ ପଲିସି ରିସର୍ଚ୍ଚର ବ୍ୟାଙ୍କିଂ ପେପର୍‌ରେ ଏ ନେଇ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, ୨୦୧୧ରେ ଭାରତରେ ମୋଟ ଗରିବୀ ୨୨.୫ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା । ଆଉ ୨୦୧୯ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ ତାହା ହ୍ରାସ ପାଇ ୧୦.୨ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଛି ।

No end to hunger by 2030 | Political Economy | thenews.com.pk


ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମୁଦ୍ରା କୋଷ (ଆଇଏମ୍‌ଏଫ୍) ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଭାରତରେ ଗରିବୀ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ରୁତଗତିରେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଏହା ସହିତ ରାଜ୍ୟ ସରକାରମାନଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଥିବା ସୁବିଧା ଯୋଗୁଁ ଗତ ୪୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଉପଭୋକ୍ତା ଅସମାନତା ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ଅଛି ।

World Bank working paper: India's extreme poverty dropped 12.3% between  2011 and 2019
social media


ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶଯାଇଛି ଯେ, ସହରାଞ୍ଚଳ ତୁଳନାରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଗରିବୀ ଅଧିକ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଲୋକମୋନ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି । ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଗୁଡିକରେ ଗରିବୀ ହାର ୨୦୧୧ରେ ୨୬.୩ ପ୍ରତିଶତ ରହିଥିଲା । ଯାହାକି ୨୦୧୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲଗାତାର ଭାବେ ହ୍ରାସପାଇ ୧୧.୬ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିଛି । କିନ୍ତୁ ସହରାଞ୍ଚଳ କଥା କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହି ଗ୍ରାଫ୍‌ ୨୦୧୧ରେ ଯେଉଁଠି ୧୪.୨ ଥିଲା ତାହା ହ୍ରାସ ପାଇ ୬.୩ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଯାଇଛି । ଉଭୟ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଏବଂ ସହରାଞ୍ଚଳ ଗ୍ରାଫ୍‌ ଦେଖିଲେ ୨୦୧୧ରୁ ୨୦୧୯ ମଧ୍ୟରେ ୧୪.୭ ପ୍ରତିଶତରୁ ହ୍ରାସ ପାଇ ୭.୯ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । ଗତ ଏକ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ଗରିବୀ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଯାହା ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଉଥିଲା ସେହି ତୁଳନାରେ ଗ୍ରାଫ୍‌ କମିଛି ।

India adds 40 billionaires even as Covid-19 worsens poverty, says Oxfam |  Deccan Herald
social media


କେବଳ ଗରିବୀ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ତାହା ନୁହେଁ, ଚାଷୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟ ବଢିଛି । ନାମମାତ୍ର ଚାଷୀ ମଧ୍ୟ ଲାଭବାନ୍‌ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି । ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶଯାଇଛି ଯେ, ୨୦୧୩ ରୁ ୨୦୧୯ ମଧ୍ୟରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟ ପ୍ରାୟ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ବଢିଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ବଡ ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟ ୨ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧିପାଇଥିବା ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶଯାଇଛି ।

Why the Government Relies on SECC Data Instead of a Poverty Line in India |  SocialCops

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର