PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭଗବାନ ଚିତ୍ରଗୁପ୍ତଙ୍କ ଚରିତ୍ରକୁ ମଜାଳିଆ ଢଙ୍ଗରେ ଚିତ୍ରଣ କରିବାକୁ ନେଇ ଅଭିନେତା ଅଜୟ ଦେବଗନଙ୍କ ସମେତ କେତେକଙ୍କ ନାଁରେ ଏତଲା
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଆୟକର ଅଧିକାରୀ ସୁମନ ସୁନ୍ଦର ସାହୁଙ୍କ ବାସଭବନରେ ସିବିଆଇ ରେଡ୍, ଖୋର୍ଦ୍ଧାର ଶାନ୍ତି ଜୁଏଲର୍ସ ମାଲିକଙ୍କ ଠାରୁ ନେଉଥିଲେ ସୁନା ଓ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ବରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ଅମ୍ବାଭୋନା ବ୍ଲକର ଗୋବିନ୍ଦପୁରକୁ ପ୍ରଥମ ‘ପକ୍ଷୀଗ୍ରାମ’ ମାନ୍ୟତା, ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ ହେବେ ୩ ଗାଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବରମୁଣ୍ଡା ବସ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରୁ ୫୦କେଜି ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୪ ଗଞ୍ଜେଇ ଚୋରା ଚାଲାଣକାରୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଡିସଚାର୍ଜ ହେଲେ ଓଲିଉଡ ଷ୍ଟାର ବାବୁସାନ ମହାନ୍ତି, ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଘରୋଇ ମେଡିକାଲରେ ହେଉଥିଲେ ଚିକିତ୍ସିତ
  • ||
  • କଟକ : କଟକ ପାରାଦୀପ ରାସ୍ତା ସୋମପୁର ବଜାର ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଗ୍ୟାରେଜ ଉପରେ ମାଡିଗଲା ଟ୍ରକ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : କୁଆଖିଆ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିକଟରେ ଯାଜପୁର ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଚଢ଼ାଉ, ୮୦ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||

ହୃଦଘାତରେ ଶିକାର ହେଉଥିବା ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ରୋଗୀ ମଧୁମେହରେ ପୀଡିତ, ଷ୍ଟଡିରୁ ଖୁଲାସା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮/୦୮: ମଧୁମେହ ଏକ ଧୀର ବିଷ। ଯଦି ସଠିକ୍ ଯତ୍ନ ନିଆନଯାଏ, ତେବେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅନେକ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହୁଏ । ତେଣୁ ମଧୁମେହକୁ ନେଇ ସାରା ଦେଶରେ ନିରନ୍ତର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଉଛି। ଏହି ଧାରା ଅନୁଯାୟୀ, ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି, ଯେଉଁମାନେ ହୃଦଘାତରେ ପୀଡିତ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କର ମଧୁମେହ ଅଛି। ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା, ରୋଗୀମାନେ ଏହା ବିଷୟରେ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ହେଲଥ୍ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଉତ୍ତର ଭାରତର ୩୫୨୩ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଥିଲା। ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୯ ରୁ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୦ ମଧ୍ୟରେ, ଦିଲ୍ଲୀର ଜିବି ପନ୍ତ ହସ୍ପିଟାଲ ଏବଂ ଜନକପୁରୀ ସୁପର ସ୍ପେସିଆଲିଟି ହସ୍ପିଟାଲରେ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୮୫୫ ଅର୍ଥାତ୍ ୨୪ ପ୍ରତିଶତ ରୋଗୀ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ସେମାନଙ୍କର ମଧୁମେହ ଅଛି। ଅବଶିଷ୍ଟମାନେ ମଧୁମେହ ବିଷୟରେ ଜାଣି ନଥିଲେ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନେକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଫଳାଫଳ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଅଧିକାଂଶ ରୋଗୀ ଜାଣି ନଥିଲେ ଯେ ସେମାନଙ୍କର ମଧୁମେହ ଅଛି। ମଧୁମେହ ହୃଦଘାତର ଆଶଙ୍କା ବଢାଇଥାଏ । ଡା. ମୋହିତ ଗୁପ୍ତା କହିଛନ୍ତି , ଯେଉଁ ଲୋକଙ୍କୁ ପୂର୍ବରୁ ମଧୁମେହ ବିଷୟରେ ଜଣାଥିଲା ଏବଂ ସେମାନେ ଏହାର ଯତ୍ନ ନେଉଥିଲେ, ସେହି ଲୋକଙ୍କଠାରେ ହୃଦଘାତର ଆଶଙ୍କା କମଥିଲା। ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ଲୋକମାନେ ସମୟ ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କର ମଧୁମେହ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ହୃଦଘାତ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା କମ୍ ହୋଇଥାଏ।