PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭଗବାନ ଚିତ୍ରଗୁପ୍ତଙ୍କ ଚରିତ୍ରକୁ ମଜାଳିଆ ଢଙ୍ଗରେ ଚିତ୍ରଣ କରିବାକୁ ନେଇ ଅଭିନେତା ଅଜୟ ଦେବଗନଙ୍କ ସମେତ କେତେକଙ୍କ ନାଁରେ ଏତଲା
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଆୟକର ଅଧିକାରୀ ସୁମନ ସୁନ୍ଦର ସାହୁଙ୍କ ବାସଭବନରେ ସିବିଆଇ ରେଡ୍, ଖୋର୍ଦ୍ଧାର ଶାନ୍ତି ଜୁଏଲର୍ସ ମାଲିକଙ୍କ ଠାରୁ ନେଉଥିଲେ ସୁନା ଓ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ବରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ଅମ୍ବାଭୋନା ବ୍ଲକର ଗୋବିନ୍ଦପୁରକୁ ପ୍ରଥମ ‘ପକ୍ଷୀଗ୍ରାମ’ ମାନ୍ୟତା, ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ ହେବେ ୩ ଗାଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବରମୁଣ୍ଡା ବସ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରୁ ୫୦କେଜି ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୪ ଗଞ୍ଜେଇ ଚୋରା ଚାଲାଣକାରୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଡିସଚାର୍ଜ ହେଲେ ଓଲିଉଡ ଷ୍ଟାର ବାବୁସାନ ମହାନ୍ତି, ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଘରୋଇ ମେଡିକାଲରେ ହେଉଥିଲେ ଚିକିତ୍ସିତ
  • ||
  • କଟକ : କଟକ ପାରାଦୀପ ରାସ୍ତା ସୋମପୁର ବଜାର ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଗ୍ୟାରେଜ ଉପରେ ମାଡିଗଲା ଟ୍ରକ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : କୁଆଖିଆ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିକଟରେ ଯାଜପୁର ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଚଢ଼ାଉ, ୮୦ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||

ମୁଁ ଭାରତରେ ମରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିବି, ଚୀନ୍‌ରେ ନୁହେଁ : ଦଲାଇ ଲାମା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ତିବ୍ଦତୀୟ ଧର୍ମଗୁରୁ ଦଲାଇ ଲାମା ଗୁରୁବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଭାରତରେ ମରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିବେ । ସେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଧର୍ମଶାଳାରେ  କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ମୁଁ ଚୀନ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଘେରି ହୋଇ ମରିବି, ତେବେ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ କୃତ୍ରିମ ହେବ । ମୁଁ ଭାରତରେ ମରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିବି ।

ଦଲାଇ ଲାମା ଧର୍ମଶାଳାସ୍ଥିତ ତାଙ୍କ ବାସଭବନରେ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ଅଫ୍ ପିସ୍ (USIP) ଦ୍ବାରା ଆୟୋଜିତ ଯୁବ ନେତାଙ୍କ ସହ ଦୁଇ ଦିନିଆ କଥାବାର୍ତ୍ତା ସମୟରେ ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂଙ୍କୁ କହିଥିଲି, ମୁଁ ଆଉ ୧୫-୨୦ ବର୍ଷ ଜୀବିତ ରହିବି, ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ । ମୁଁ ଯେତେବେଳେ ମରିବି, ମୁଁ ଭାରତରେ ମରିବାକୁ ଚାହେଁ । ଭାରତ ଏପରି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଘେରି ରହିଛି ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରେମ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରନ୍ତି, କୃତ୍ରିମ କିଛି ନୁହେଁ । ଦଲାଇ ଲାମା କହିଛନ୍ତି, ଯଦି ମୁଁ ଚୀନ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଘେରିଯାଏ … ଏହା ବହୁତ କୃତ୍ରିମ ହେବ । ମୁଁ ଏକ ମୁକ୍ତ ଗଣତନ୍ତ୍ର ସହିତ ଏହି ଦେଶରେ ମରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରେ  ।

ସେ ଫେସବୁକରେ ପୋଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଏକ ଭିଡିଓରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୃତ୍ୟୁ ସମୟରେ ଜଣେ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଘେରି ରହିବା ଉଚିତ । ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରକୃତରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସତ୍ୟ ଭାବନା ଦେଖାନ୍ତି । ଚୀନ୍ ଅଧିକାରୀମାନେ ତାଙ୍କୁ ଅନେକ ସମୟରେ ବିବାଦୀୟ ତଥା ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି । ୧୯୫୦ରେ ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍ ବେଆଇନ ଭାବରେ ତିବ୍ଦତ ଦଖଲ କଲା, ସେତେବେଳେ ତିବ୍ଦତୀୟ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ନେତାଙ୍କୁ ଭାରତରେ ଆଶ୍ରୟ ନେବାକୁ ପଡିଥିଲା। ତିବ୍ଦତର ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ସମାଧାନ ପାଇଁ ଚୀନ୍ ସହିତ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ କଥାବାର୍ତ୍ତା ପାଇଁ ଦଲାଇ ଲାମା ଓକିଲାତି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ।

ଦଲାଇ ଲାମା ଉପରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ଏବଂ ସ୍ଥିର ରହିଛି । ସେ ଜଣେ ସମ୍ମାନିତ ଧାର୍ମିକ ନେତା ଏବଂ ଭାରତବାସୀ ତାଙ୍କୁ ଗଭୀର ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି । ଭାରତରେ ସେମାନଙ୍କର ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କରିବାକୁ ସେମାନଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିଆଯାଇଛି । ଗତ ମାସରେ ଦଲାଇ ଲାମା ଦିଲ୍ଲୀରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ତିନି ବର୍ଷର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ସେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ।ଗତ ମାସରେ ଦଲାଇ ଲାମା ମଧ୍ୟ ଲଦାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଗସ୍ତରେ ଚୀନ୍ ରାଗି ଯାଇଥିଲା। ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ନେତାମାନେ ୫୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଲଦାଖ ପରିଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର