PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ, ଶପଥ ପାଠ କରାଇଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ
  • ||
  • ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନବିସ୍ ହେବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ , ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ସୂଚନା ଦେଲେ ଜେପି ନଡ୍ଡା
  • ||
  • ପୁଣି ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ, କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣ ବଢ଼ିବାରୁ କଟକଣା ଜାରି । ମଲ୍ , ଦୋକାନ, ସରକାରୀ ଓ ଘରୋଇ ଅଫିସରେ କଟକଣା ପାଳନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ। ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ୨ ମିଟର ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ ହେବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ , ପ୍ରେସ୍‌ମିଟ୍‌ରେ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନବିସ୍‌ଙ୍କ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଅଟକିଛି ପେଟା ନାଳର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଓ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ, ନାଳ ଭିତରେ ପଶି ପ୍ରତିବାଦ କଲେ ମହମ୍ମଦ ମୋକିମ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା, କୋଭିଡ୍ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ବେଡ୍
  • ||
  • ମୋରଡ଼ା : ମୋରଡ଼ାରେ ଥମୁନି ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଦନ୍ତା ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ମୃତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଖଳାକୁ ବିଜେ ହେଲା ଆଜ୍ଞାମାଳ, ସିଂହଦ୍ଵାର ସମ୍ମୁଖକୁ ଆସିବେ ୩ ରଥ
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଟ୍ରାଫିକ୍ ଓ ପାର୍କିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ମାଳତିପାଟପୁର ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ରହିବେ ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀବାହି ବସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବିଏମସିର ଡ୍ରାଇ ଡେ ପାଳନ, ମଶା ବଂଶ ବୃଦ୍ଧିକୁ ନାଶ କରିବାକୁ ରାଜଧାନୀବାସୀଙ୍କୁ ଆହ୍ଵାନ କଲେ ବିଏମସି କମିଶନର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : କଂଗ୍ରେସକୁ ଝଟ୍‌କା, ଦଳର ସମ୍ପାଦକ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ମହମ୍ମଦ ମୋକିମ୍
  • ||

ପ୍ରେମ୍‌ ଚନ୍ଦ୍ର ଚୌଧୁରୀଙ୍କୁ ବିଏମ୍‌ସି, ବିଡିଏ ଦାୟିତ୍ୱ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୧ ।୬(ବ୍ୟୁରୋ): ଆଗକୁ ସମ୍ମାନଜନକ ବିଏମ୍‌ସି ନିର୍ବାଚନ । ଏଭଳି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୟରେ ସରକାର ଆକସ୍ମିକ ଭାବେ ବିଏମ୍‌ସି କମିଶନର ବଦଳାଇଛନ୍ତି । ଗତ ୫ ମାସ ତଳେ ବିଏମ୍‌ସିର ନୂଆ କମିଶନର ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ପୁଣି ଥରେ ଅଦଳବଦଳ କରାଯାଇଛି । କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାପାଳ ପ୍ରେମ୍‌ ଚନ୍ଦ୍ର ଚୌଧୁରୀଙ୍କୁ ବିଏମ୍‌ସି କମିଶନର ଦାୟିତ୍ୱ ମିଳିଛି ।

 ଖାଲି ବିଏମ୍‌ସି ନୁହେଁ ରାଜଧାନୀର ଆଉ ଦୁଇଟ ବଡ଼ ଦାୟିତ୍ୱ ବି ତାଙ୍କୁ ମିଳିଛି । ବିଡିଏ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସ୍ମାର୍ଟ ଲିଃ(ବିଏସ୍‌ସିଏଲ)ର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ(ସିଇଓ) ଚୌକିରେ ବି ପ୍ରେମ୍‌ ଚନ୍ଦ୍ର ବସିବେ । କହିବାକୁ ଗଲେ ରାଜଧାନୀର ସବୁ ପ୍ରଶାସନିକ କ୍ଷମତା ତାଙ୍କ ହାତମୁଠାରେ ରହିବେ । ସେ ହିଁ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ମଙ୍ଗ ଧରିବେ ।
 

ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଡା. କ୍ରିଷନ କୁମାରଙ୍କ ହାତରେ ଏହି ୩ଟି ଯାକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦାୟିତ୍ୱ ରହିଥିଲା । ସେ ବି ସଫଳତାର ସହ ଏହାକୁ ତୁଲାଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ତା ପରେ ବିଏମ୍‌ସି ଓ ବିଡିଏରେ ଅଦଳବଦଳ କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଜଣଙ୍କୁ ଏହାର ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇନଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ କ୍ରିଷନ କୁମାରଙ୍କ ଭଳି ପ୍ରେମ୍‌ ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଉପରେ ପୁଣି ଥରେ ସରକାର ଭରସା କରିଛନ୍ତି । ୨୦୧୦ ବ୍ୟାଚ୍‌ର ଆଇଏଏସ ପ୍ରେମ୍‌ ଚନ୍ଦ୍ର ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଗଞ୍ଜାମର ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଥିଲେ । ସେ ଜଣେ ଦକ୍ଷ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ଭବେ ଜଣାଶୁଣା ।
 

ଏହି ନୂଆ ଦାୟିତ୍ୱ ପରେ ପରେ ପ୍ରେମ୍‌ ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଆଗରେ ଅନେକ ଚାଲେଞ୍ଜ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ବିଶେଷ କରି ଏବେ ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିବାରୁ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଚାଲେଞ୍ଜ । ଗତ ବର୍ଷ ଜଳବନ୍ଦୀ ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ରାଜଧାନୀବାସୀ ଛଟପଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ମାତ୍ର କିଛି ସମୟର ବର୍ଷାରେ ଲୋକଙ୍କ ଘରେ ନର୍ଦ୍ଦମା ପାଣି ପଶିଥିଲା । ଲୋକେ କୃତ୍ରିମ ବନ୍ୟାରେ ଜଳ ବନ୍ଦୀ ହୋଇ ରହିଥିଲେ । ଜନଜୀବନ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଥିଲା । ବର୍ଷେ ପରେ ବି ଏଥର ବର୍ଷା ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ପାଇଁ ଠୋସ୍‌ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇନି ।

ନୂଆ ଡ୍ରେନେଜ୍‌ ପ୍ରକଳ୍ପ କେବଳ ପ୍ରସ୍ତାବ ଓ ଯୋଜନାରେ ସୀମିତ ରହିଯାଇଛି । ଡ୍ରେନ୍‌ ସଫେଇ ହୋଇଛି ବୋଲି ବିଏମ୍‌ସି ଦାବି କରୁଥିଲେ ବି ତା, କେବଳ ତରବରିଆ ଭାବେ ହୋଇଛି । ଏଣୁ ବର୍ଷା ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ନୂଆ କମିଶନରଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଚାଲେଞ୍ଜ ପାଲଟିବ । ଧିମେଇ ଯାଇଥିବା ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ପ୍ରକଳ୍ପ କାମକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଆଗରେ ଆଉ ଏକ ଚାଲେଞ୍ଜ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର