PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆସାମ ବନ୍ୟା ପୀଡିତଙ୍କ ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟର ହାତ ବଢାଇଲେ ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାତା କରନ ଜୋହର, ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିକୁ ଦେଲେ ୧୧ଲକ୍ଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ରାଜନ ଏକ୍କାଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେଡି ଟିମ୍, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ କଲେ ନିବେଦନ
  • ||
  • କଟକ : ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ପାସ ହାର ୯୦.୫୫
  • ||
  • ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି : କଟକ ଜିଲ୍ଲା ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି ଥାନା ସୁକରପଡା ଗାଁରେ ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ମା’କୁ ହତ୍ୟା କରିଛି ପୁଅ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳବଣୀ ଛକ ନିକଟରେ ଟାୟାର ଫାଟିଯିବାରୁ ପୋଲିସ ହାବୁଡରେ ଧରାପଡିଲା ବେଆଇନ ଗୋ-ଚାଲାଣ ଟ୍ରକ, ଜବତ କଲା ଆନନ୍ଦପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଅଭିନେତ୍ରୀ ରଶ୍ମିରେଖାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା, ପ୍ରେମିକ ସନ୍ତୋଷ ପାତ୍ର ରାଉରକେଲା ବାସନ୍ତୀକଲୋନୀରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ରାଉରକେଲାରେ ୩୧୧ କୋଟିର GST ଠକେଇ, ବନ୍ଧାହେଲେ ୫ ବ୍ୟବସାୟୀ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା : ଚାନ୍ଦିଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୩୨୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ହାତୀଖମ୍ବ ଗାଁ ନିକଟରେ ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍ ଓଲଟି ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୩୦ ଆହତ
  • ||

ପୁଲୱାମା ବିସ୍ଫୋରଣ କାର୍‌ ମାଲିକ ଜୈସର ଆତଙ୍କୀ ସଜ୍ଜାଦ ଭଟ୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୫ ।୨(ଏଜେନ୍ସି): ପୁଲୱାମା ବିସ୍ଫୋରଣର ଯାଞ୍ଚ କରୁଥିବା ଏନଆଇଏକୁ ଏବେ ବଡ଼ ସଫଳତା ମିଳିଛି । ଏନଆଇଏକୁ ଘଟଣା ସହିତ ଜଡିତ ସିସିଟିଭି ଫୁଟେଜ୍‌ ମିଳିଥିବାବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ବ୍ୟବହୃତ କାର୍‌ ମାଲିକକୁ ବି ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି ।
ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଉକ୍ତ ଘଟଣାରେ ସଂପୃକ୍ତ ଆତ୍ମଘାତୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆଦିଲ ଅହମ୍ମଦ ଦାର ଏକ ନାଲି ରଙ୍ଗର ମାରୁତି ଇକୋ କାର୍‌ ଚଳାଉଥିଲା । ସେଇ କାର୍‌ଟିର ମାଲିକକୁ ଠାବ କରିବା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭରୁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଥିଲା । କାର୍‌ଟି ୨୦୧୦-୧୧ ମଡେଲର ବୋଲି ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଥିଲା । ବିସ୍ଫୋରଣ ସ୍ଥଳରୁ କାର୍‌ର ସକର ମିଳିଥିଲା ଯେଉଁଥିରୁ ଏହି କାର୍‌କୁ କେବେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ ବୋଲି ଏନଆଇଏ ମନେ କରିଥିଲା । କାର୍‌ଟିର ମାଲିକର ପତ୍ତା ଲଗାଇବାକୁ ଫୋରେନସିକ୍‌ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହ ମାରୁତି କଂପାନିର କେତେକ ଇଞ୍ଜିନିୟରଙ୍କ ସହାୟତା ବି ନିଆଯାଇଥିଲା । ସେହିପରି ଏନଆଇଏକୁ ପୁଲୱାମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ସଂପୃକ୍ତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆଦିଲ ଅହମ୍ମଦ ଦାର ଉକ୍ତ କାର୍‌ ଚଳାଇ ଯାଉଥିବାର ସିସିଟିଭି ଫୁଟେଜ୍‌ ମିଳିଥିଲା । ଏସବୁରୁ ସଂଗୃହୀତ ତଥ୍ୟ ଆଧାରରେ କାର୍‌ ମାଲିକକୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲା ।
ସୋପିଆନର ଏକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ପଢ଼ୁଥିବା ଛାତ୍ର ସଜ୍ଜାଦ ଭଟ୍ଟ ଏହି କାର୍‌ର ମାଲିକ । ସେ ହେଉଛି ଅନନ୍ତନାଗ ଜିଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବିଜବେହେରାର ବାସିନ୍ଦା । ସେ ୨୦୧୯ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୪ରେ ଏହି କାର୍‌କୁ ତା’ର ପୁରୁଣା ମାଲିକଙ୍କ ଠାରୁ କିଣିଥିଲା । ତା’କୁ ଧରିବାକୁ ଏନଆଇଏ ତା’ ଘର ଉପରେ ଗତ ୨୩ ତାରିଖରେ ଚଢ଼ାଉ କରିଥିଲା । ସେତେବେଳେ ସେ ଘରେ ନଥିଲା । ସେବେଠାରୁ ସେ ଫେରାର ଅଛି । କିନ୍ତୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ କରାଯାଉଥିବା କିଛି ପୋଷ୍ଟରୁ ସେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଜୈସ -ଇ-ମହମ୍ମଦରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବାର ଜଣାପଡିଛି । ତାକୁ ଆତ୍ମଘାତୀ ଆତଙ୍କବାଦୀଭାବେ ସଂଗଠନରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଜଣାପଡିବା ପରେ ତା’କୁ ନିପାତ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି ।
ଅନ୍ୟପଟରେ ସିସିଟିଭି ଫୁଟେଜରୁ ଜଣାପଡୁଛି କି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆଦିଲ କାର୍‌ ଚଳାଇ ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ ବସ୍‌ କଡ଼ରେ ଯାଉଥିବା ସମୟରେ ତୃତୀୟ ବସ୍‌ରେ ବସିଥିବା ୪ ଜଣ ଏସକର୍ଟ ତା’କୁ ବସ୍‌ ଠାରୁ ଦୂରକୁ ଯିବା ପାଇଁ କହୁଛନ୍ତି । ସେ କିନ୍ତୁ ଏଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ନଦେଇ ଗାଡ଼ି ଚଳାଇଥିଲା ଏବଂ ମାତ୍ର ଦୁଇ ମିନିଟ ଭିତରେ ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ କନଭୟରେ ଯାଉଥିବା ଏକ ଗାଡ଼ି ସହିତ ଧକ୍କା କରାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ଭୟଙ୍କର ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ୪୦ ଜଣ ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ ଯବାନ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର